Укр Eng

Д╕яльн╕сть Ордену та його Кавалер╕в

Кавалеру Ордена Григор╕ю Чапк╕су - 80 рок╕в!

24 лютого в╕домий в Укра╖н╕ ╕ за ╖╖ межами хореограф ╕ балетмейстер, кавалер Ордену Святого Стан╕слава Григор╕й Чапк╕с в╕дсвяткував сво╓ 80-р╕ччя. В╕д ╕мен╕ славного лицарства Ордену Святого Стан╕слава Великий Маг╕стр Павло В'ялов прив╕тав пана  Чапк╕са з юв╕ле╓м ╕ п╕двищив Григор╕я Миколайовича до рангу кавалера  Командорського  Хреста ╕з З╕ркою.

«У мене багато причин для святкування, — сказав газет╕ «Сегодня» Чапк╕с безпосередньо в день народження. — По-перше, цього дня я народився, а по-друге, к╕лька дн╕в тому я отримав звання Народного артиста. Думаю, я остання людина, яка отримала це звання з рук Ющенка. ╤ по-трет╓, цього дня я в╕дзначаю 20 рок╕в подружнього життя з╕ сво╓ю третьою дружиною Аллою Борис╕вною — ви ж зна╓те, вона молодша за мене на 22 роки».

У вих╕дн╕ в╕дбулося оф╕ц╕йне вшановування юв╕ляра. На присвяченому ц╕й под╕╖ концерт╕ з╕бралися друз╕, р╕дн╕ ╕ колеги народного артиста Укра╖ни. У Броварах, в прим╕щенн╕ концерт-холу розважального центру "Терм╕нал" Григор╕я Чапк╕са поздоровляли Влад Яма, ╤рена Кильчицька, Ольга Сумська, ╤рина Б╕лик, Руслана Писанка, Юр╕й Горбунов, Володимир Зеленський, Володимир Горянський ╕ багато ╕нших.

Цього ж дня юв╕ляр презентував свою другу книгу "Мо╖ ж╕нки". «Це розпов╕д╕ про мо╖х дружин, дочок ╕ внучок», - сказав Чапк╕с. Перша книга «Танець ╕ Любов: секрет довгол╕ття» -  вийшла у вересн╕ 2007 року.

Григор╕й Чапк╕с народився в Кишинев╕, в б╕дн╕й багатод╕тн╕й с╕м'╖. Профес╕йним танцюристом став у пово╓нн╕ роки. Незабаром п╕сля цього про його талант написали газети: за виступ в ансамбл╕ Трудов╕ резерви Стал╕н подарував Чапк╕су годинник.

На початку сво╓╖ кар'╓ри Григор╕й Миколайович працював артистом балету, пот╕м сол╕стом ансамблю п╕сн╕ ╕ танцю, п╕зн╕ше перетвореного в Заслужений ансамбль танцю Укра╖нсько╖ РСР п╕д кер╕вництвом народного артиста СРСР Павла В╕рського. Цьому художньому колективу Григор╕й Миколайович в╕ддав сво╖ кращ╕ роки - був зайнятий, майже, у вс╕х хореограф╕чних постановках, брав участь в 70 заруб╕жних гастрольних по╖здках. По╓днував творчу роботу з викладацькою, неодноразово виступав в рол╕ постановника танцювальних композиц╕й для р╕зних хореограф╕чних ансамбл╕в.

Танцювальний талант Чапк╕са високо оц╕нили у всьому св╕т╕. П╕сля концерту в ╤спан╕╖ в 1962 роц╕ художник Сальвадор Дал╕ обмацував ноги танц╕вника ╕ не в╕рив, що в його кол╕нах нема╓ спец╕ального моторчика, а ╕спанськ╕ газети написали - на гастрол╕ при╖хав укра╖нський козак з небаченим ум╕нням танцювати. На «повзунець» Чапк╕са приходили подивитися Елв╕с Пресл╕, ╤в Монтан, Мао Цзедун, Хо Ши М╕н, Леон╕д Брежн╓в, Ф╕дель Кастро ╕ багато ╕нших знаменитостей. До цього часу «повзунець» Григор╕я Миколайовича не може повторити жоден артист.

У 1973 роц╕, п╕сля виходу на «творчу пенс╕ю» Чапк╕с побудував концертно-танцювальний зал «Юн╕сть» ╕ став його першим директором. Через дек╕лька рок╕в роботи, залу було привласнено звання «зразкового». Саме тут виявився його талант ум╕лого орган╕затора ╕ кер╕вника. «Юн╕сть» стала справжн╕м методичним центром для прац╕вник╕в установ культури столиц╕. У Чапк╕са ╓ чому повчитися ╕ що перейняти. Концертно-танцювальний зал «Юн╕сть» одним з перших в Ки╓в╕ почав проводити дискотеки, одним з перших орган╕зував клуб «Для тих, кому за 30», одним з перших став влаштовувати бали.

Григор╕й Миколайович не залишився в сторон╕ в╕д розвитку бального танцю в Укра╖н╕ – як суддя ╕ тренер в╕н бере участь в республ╕канських, всесоюзних ╕ м╕жнародних конкурсах, ╓ орган╕затором ╕ художн╕м кер╕вником ансамблю бального танцю «Терпсихора».

Останн╕ми роками в творч╕й д╕яльност╕ Маестро в╕дкрилося сво╓р╕дне «друге дихання». Разом з╕ сво╓ю ученицею – одн╕╓ю з пров╕дних хореограф╕в Укра╖ни Верон╕кою Кухт╕ною – в╕н створив в Ки╓в╕ «Школу танцю Чапк╕са», орган╕зував ансамбль ветеран╕в «Натхнення» ╕ ╓ його художн╕м кер╕вником.

Григор╕й Миколайович Чапк╕с – незм╕нний учасник популярного телепроекту «Танц╕ з з╕рками» як член судд╕всько╖ колег╕╖, зайнятий в театральних антрепризах, активно гастролю╓ по Укра╖н╕.

Сьогодн╕ головний танцмейстер В╕денського балу повний сил ╕ енерг╕╖, пише книги ╕ живе в повн╕й гармон╕╖ з собою. Говорить, що Танець ╕ любов - секрети довгол╕ття, а до болячок не сл╕д прислухатися.

Справу життя артиста продовжують його д╕ти. Син Григор╕й Григорович — хореограф х╕п-хопа в Сан-Франциско, а дочка Л╕л╕я Григор╕вна — хореограф в ╤тал╕╖. Там школи танцю «Чапк╕с-денс» не менш популярн╕, чим в Укра╖н╕.

Григор╕й Миколайович не збира╓ться зупинятися на досягнутому. «Мен╕ 80, а у мене в планах ще на 180, я починаю посп╕шати», - сказав Григор╕й Чапк╕с в ╕нтерв'ю телеканалу ICTV. - «Весь час звучить музика в голов╕, весь час я думаю про танець, весь час я думаю, як зробити краще, як виправити. Мозок не зупиня╓ться н╕ вдень, н╕ вноч╕ - праця ╕ доля, талант ╕ праця ось усп╕х в чому".

Наталя Кучер, Валентина П╕дкам╕нна
Фото з сайту JetSetter.ua

Прес-служба М╕жнародного Ордену Святого Стан╕слава
01.03.2010


Д╕яльн╕сть Ордену та його Кавалер╕в