Укр Eng

М╕жнародн╕ новини

750-р╕ччя канон╕зац╕╖ святого Стан╕слава

Святий Стан╕слав, син Велислава з роду Тужина й Богни з роду Нов╕на, який замолоду присвятив життя Богов╕, став 1071 року ╓пископом Крак╕вським. Король Польщ╕ Болеслав II См╕ливий провадив безупинн╕ в╕йни, що виснажували кра╖ну, ╕ ╓пископ Стан╕слав став одним з виразник╕в народного невдоволення.

У 1079 роц╕ його схопили ╕ з вол╕ короля п╕ддали четвертуванню. Культ Святого Стан╕слава виник одразу по його смерт╕. Його мощ╕ знайшли спок╕й у кафедральному собор╕ на крак╕вському пагорб╕ Вавель, де м╕стився ╕ корол╕вський палац.

У вересн╕ 1253 року папа ╤нокент╕й IV канон╕зував Стан╕слава. В╕дтод╕ Святий Стан╕слав шану╓ться як один ╕з Святих заступник╕в Польщ╕, ув╕йшовши до ╕стор╕╖ як один з перших «захисник╕в прав людини в ╕м’я християнства ╕ церковного вчення». 8 травня 1254 року в Краков╕ вперше в╕дбулися урочистост╕ на його честь. Вони започаткували традиц╕ю двох процес╕й: щор╕чно╖ травнево╖ ╕ пов’язано╖ з коронац╕╓ю польських корол╕в. До коронац╕йного церемон╕алу входила спокутувальна проща з Вавеля до м╕сця загибел╕ Святого. Корол╕ зд╕йснювали ╖╖ п╕шки у переддень свого коронування.

11 травня цього року урочиста процес╕я з рел╕кв╕ями Св. Стан╕слава була присвячена 750-╖ р╕чниц╕ канон╕зац╕╖ ╓пископа й мученика й мала надзвичайно урочистий характер. У н╕й узяли участь Папський Легат, префект Конгрегац╕╖ Науки В╕ри ╕ один з найближчих сп╕вроб╕тник╕в папи кардинал Йозеф Ратц╕нгер, Примас Польщ╕ Юзеф  Глемп ╕ весь польський ╓пископат, представники державно╖ влади та в╕руюч╕ з ус╕╓╖ Польщ╕. Службу в костьол╕ на Скалц╕ в╕дправив кардинал Йозеф Ратц╕нгер, а митрополит Крак╕вський кардинал Франт╕шек Мачарський в╕дчитав спец╕альне апостольське послання ╤вана Павла II до Польсько╖ Церкви, видане у зв’язку ╕з 750-р╕ччям канон╕зац╕╖ Св. Стан╕слава.

Цьогор╕чна процес╕я мала послужити роздумам про чин Св. Стан╕слава, його значення для рел╕г╕йного ╕ духовного розвитку та державотворчу роль. Процес╕я на Скалку завжди була приводом до роздум╕в про сусп╕льну моральн╕сть. Тож ╕ цьогор╕чна урочист╕сть теж повинна мати таке пов’язання. Польське духовенство висловило бажання, щоб урочистост╕ стали днем велико╖ молитви за Польщу ╕ молитви за св╕т, «котрий, як засв╕дчили останн╕ под╕╖, опинився на моральному перелам╕».

Водночас в╕дзначення 750-╖ р╕чниц╕ канон╕зац╕╖ Св. Стан╕слава стало й днем молитви у 25-у р╕чницю понтиф╕кату ╤вана Павла II.

Великий Пр╕орат Ордену Святого Стан╕слава в Укра╖н╕
26.05.2003


М╕жнародн╕ новини