Укр Eng

На захист Ордену

В╤ДПОВ╤Д╤ ШУКАЧАМ МАСОН╤В

Коментар до заяви парламентських фракц╕й "Наша Укра╖на", Комун╕стично╖ парт╕╖ Укра╖ни, Соц╕ал╕стично╖ парт╕╖ Укра╖ни та виборчого блоку Юл╕╖ Тимошенко в╕д 4 лютого 2003 року*


1) ...приверта╓ до себе увагу д╕яльн╕сть Великого Пр╕орату Ордена святого Стан╕слава в Укра╖н╕. Заре╓стрований 1999 року М╕н╕стерством юстиц╕╖ Укра╖ни як громадська орган╕зац╕я, яка займа╓ться благод╕йницькою д╕яльн╕стю, в╕н ╓, як виявилось, укра╖нською г╕лкою м╕жнародно╖ мережево╖ орган╕зац╕╖ з аналог╕чною назвою, духовний центр якого розташований у Лондон╕.

Що може означати оте "як виявилося"? Ре╓страц╕я громадсько╖ орган╕зац╕╖ в М╕н╕стерств╕ юстиц╕╖ Укра╖ни пов'язана, зокрема, з ре╓страц╕╓ю ╖╖ статуту.

Того ж таки 1999 року було заре╓стровано ╕ статут Великого Пр╕орату, де ч╕тко зазначено, що Великий Пр╕орат Ордену Св. Стан╕слава в Укра╖н╕ ╓ структурним осередком м╕жнародно╖ неурядово╖ орган╕зац╕╖ "Орден Святого Стан╕слава", що ╓ юридичною особою за законодавством Велико╖ Британ╕╖, ╕ що утворено його в╕дпов╕дно до ст. 36 Конституц╕╖ Укра╖ни, Закону Укра╖ни "Про об'╓днання громадян", норм м╕жнародного права, Статуту (Конституц╕╖) Ордену Св. Стан╕слава та Декрету Великого Маг╕стра Ордену ╖ 11/98 "Про орган╕зац╕ю Великого Пр╕орату Ордену Св. Стан╕слава в Укра╖н╕" в╕д 5 вересня 1998 року.

2) Члени цього утворення присягають на в╕рн╕сть статутов╕ ордена. Сьогодн╕ в Укра╖н╕ близько 300 громадян нашо╖ держави стали його членами... Як в╕домо, вс╕ вони давали клятву на в╕рн╕сть Укра╖н╕. Як це по╓дну╓ться з паралельною клятвою якомусь орденському об'╓днанню, що ма╓ св╕й м╕жнародний статут?

Великий Пр╕орат Ордену Святого Стан╕слава в Укра╖н╕ справд╕ ╓ складовою частиною м╕жнародно╖ орган╕зац╕╖. Тим не менш, його Статут ц╕леспрямовано приведено у в╕дпов╕дн╕сть сучасним реал╕ям Укра╖ни. Жодних присяг церемон╕я посвяти у кавалери Ордену не передбача╓. Заповнюючи анкету, нагороджуваний оголошу╓, що "ма╓ нам╕р доброчесно служити шляхетним ц╕лям Ордену", "в╕рно дотримуватися Статуту Ордену, п╕длягати Великому Маг╕стру та ╕ншим вищим за рангом членам Ордену в ус╕х питаннях законно╖ спадщини та юрисдикц╕╖ Ордену".

Стосовно Пр╕орату Великий Маг╕стр ма╓ так╕ повноваження:

 • Прийняття р╕шення про заснування Пр╕орату.
 • Затвердження Статуту, зм╕н ╕ доповнень до нього.
 • Призначення Великого Пр╕ора, заступник╕в Великого Пр╕ора та Канцлера Пр╕орату.
 • Прийняття р╕шення про л╕кв╕дац╕ю Пр╕орату.

До повноважень Великого Пр╕ора належить:

 • Визначення основних напрямк╕в та затвердження довгострокових план╕в д╕яльност╕ Пр╕орату в╕дпов╕дно до статутних завдань.
 • Загальне кер╕вництво д╕яльн╕стю Пр╕орату.
 • Розробка Статуту, внесення зм╕н ╕ доповнень до нього.
 • Розпорядження коштами та майном Пр╕орату.
 • Призначення посадових ос╕б Пр╕орату за винятком заступник╕в Великого Пр╕ора та Канцлера.
 • Затвердження символ╕ки Пр╕орату.
 • Прийняття до Пр╕орату нових член╕в.
 • Нагородження кавалер╕в Ордену в╕дзнаками ус╕х ступен╕в.
 • Рекомендац╕я Великому Маг╕стров╕ кандидатури на посаду Канцлера.
 • Прийняття р╕шень про заснування Пр╕оратом юридичних ос╕б.
 • В╕дкриття структурних п╕дрозд╕л╕в Пр╕орату на територ╕╖ Укра╖ни.

Канцлер, у свою чергу:

 • представля╓ Пр╕орат у в╕дносинах з п╕дпри╓мствами, установами, орган╕зац╕ями, державними органами, ╕ншими ф╕зичними ╕ юридичними особами в сфер╕ цив╕льно-правових в╕дносин.
 • Зд╕йсню╓ розпорядження майном та коштами Пр╕орату в межах бюджету, затвердженого Великим Пр╕ором.
 • Уклада╓ угоди в╕д ╕мен╕ Пр╕орату.
 • Рекоменду╓ Великому Пр╕ору кандидат╕в на зам╕щення посад Пр╕орату.
 • Зд╕йсню╓ ╕нш╕ повноваження, окр╕м тих, що в╕днесен╕ цим Статутом до компетенц╕╖ Великого Маг╕стра або Великого Пр╕ора.

Основними принципами д╕яльност╕ Пр╕орату ╓ гуман╕зм, законн╕сть, гласн╕сть, р╕вноправн╕сть його член╕в, добров╕льн╕сть та самоврядування. У сво╖й д╕яльност╕ Пр╕орат сп╕впрацю╓ з громадськими, благод╕йними,  рел╕г╕йними орган╕зац╕ями в Укра╖н╕ та за кордоном, м╕жнародними неурядовими орган╕зац╕ями, в╕дпов╕дними орган╕зац╕ями ╕ноземних держав, ╕ншими юридичними та ф╕зичними особами з питань пов'язаних з д╕яльн╕стю Пр╕орату. Ц╕ затверджен╕ статутом положення аж н╕як не суперечать жодн╕й оф╕ц╕йн╕й присяз╕ на в╕рн╕сть Укра╖н╕ (в╕йськового, державного службовця тощо).

Статут м╕стить окреме положення (1.7), за яким "Пр╕орат не втруча╓ться у д╕яльн╕сть державних орган╕в, службових ос╕б, ╕нших об'╓днань громадян, благод╕йних та рел╕г╕йних орган╕зац╕й".

3) Адже орден, по сут╕ утверджу╓ пр╕оритет "обрано╖ меншост╕" над народом, що прямо суперечить статт╕ 24 Конституц╕╖ Укра╖ни.

Критер╕ями "обраност╕" в Орден╕ Святого Стан╕слава насправд╕ ╓ наступне: 

 • допомога знедоленим, п╕дтримка л╕карень, шк╕л, притулк╕в, заклад╕в для тих, хто ма╓ розумов╕ розлади або труднощ╕ у навчанн╕, а також ╕нш╕ под╕бн╕ непол╕тичн╕ справи у всьому св╕т╕, але перш за все у Польщ╕ та кра╖нах колишнього Сх╕дного блоку
 • Винагородження заслуг в ╕м'я людства в ус╕х сферах людських досягнень
 • Сприяння глобальному вза╓морозум╕нню та справ╕ миру шляхом прийняття до Ордену представник╕в р╕зних рас, погляд╕в та в╕роспов╕дань
 • П╕дтримка духу лицарства, дотримування лицарських традиц╕й та запровадження ╖х у сьогоденний св╕т.

Яким чином 319 (на сьогодн╕) ос╕б, що в╕дпов╕дають цим критер╕ям, могли б "мати пр╕оритет над народом", ц╕лковито незрозум╕ло. Орден ма╓ сво╖ структурн╕ осередки (а в╕дтак, користуючись лексиконом автор╕в заяви, "обрану менш╕сть") у 30 кра╖нах, у тому числ╕ й США, де сусп╕льство особливо чутливе й досв╕дчене у справ╕ збереження демократично╖ р╕вност╕. Демократичним конституц╕йним засадам жодно╖ з цих кра╖н д╕яльн╕сть Ордену не суперечить.

4) ...створю╓ться враження, що орден Святого Стан╕слава поставив за мету об'╓днати правлячу касту нашо╖ держави, як людей н╕би-то голубо╖ кров╕.

Залишаючи твердження про "правлячу касту" на сов╕ст╕ автор╕в звернення, ма╓мо звернути увагу на те, що серед кавалер╕в Ордену ╓ чимало справжн╕х представник╕в ╕сторичних ел╕т р╕зних кра╖н. До них, зокрема, належить принц Шарль-Ф╕л╕пп Орлеанський - спадко╓мець корол╕вського престолу Франц╕╖, нагороджений Командорським Хрестом Ордену Святого Стан╕слава за багатор╕чну благод╕йну допомогу тим, хто ╖╖ потребу╓ в Укра╖н╕, який нещодавно започаткував у Львов╕ проведення доброчинних "Корол╕вських бал╕в". Навряд чи когось ╕з укра╖нських кавалер╕в можна п╕дозрювати у дивакуватому прагненн╕ через сучасне нагородження бути "зарахованим" до людей тако╖ от "блакитно╖ кров╕".

5) Н╕кого не повинн╕ вводити в оману положення Статуту ордена щодо утвердження загальнолюдських цив╕л╕зац╕йних ц╕нностей, оск╕льки створення будь-якого об'╓днання, яке сто╖ть над ус╕ма з ус╕лякими рицарськими титулами, суперечить не т╕льки Конституц╕╖, а й укра╖нськ╕й ментальност╕, звича╓вому праву.

Зазначен╕ вище положення статуту н╕кого ╕ не мають "вводити в оману"  - ╕ не "вводять" . Важко сказати, до чого тут "звича╓ве право" (сукупн╕сть звича╖в, як╕ стали нормами права внасл╕док санкц╕онування ╖х державою). Вважати ж, що поняття про лицаря як "самов╕дданого, благородного захисника", "людину, яка самов╕ддано служить певн╕й справ╕", про лицарство - як "д╕яльн╕сть, повед╕нку ╕ звички лицаря", а про "лицарський"  - як "витончений ╕ п╕дкреслено чемний" (Великий тлумачний словник сучасно╖ укра╖нсько╖ мови. - К.; ╤рп╕нь, 2001. - С. 488) буц╕мто суперечить укра╖нськ╕й ментальност╕ - це значить зеленого поняття не мати ан╕ про цю ментальн╕сть, ан╕ про укра╖нську ╕стор╕ю. Сучасн╕ ж "лицарськ╕ титули"  - це не б╕льше, н╕ж звертання, ╕ претендують на "п╕днесення над ус╕ма"  такою ж м╕рою, як ╕ звертання "пан"  ╕ "товариш"  (останн╓, як в╕домо, також колись означало не що ╕нше, як прив╕лейований в╕йськовий ранг ).

6) Переконан╕, нов╕тн╓ масонство, в яку б одежину не одягалося, не повинне закор╕нюватися на укра╖нськ╕й земл╕.

Як пов╕домляли ЗМ╤ 30 липня 2001 року, "новим Великим маг╕стром масон╕в Укра╖ни став ки╖вський б╕знесмен, доктор економ╕чних наук ╤гор Задирака. На церемон╕╖ передач╕ повноважень був присутн╕й Великий маг╕стр ╕тал╕йсько╖ лож╕, ф╕л╕╓ю котро╖ ╓ укра╖нська ложа, професор Джул╕ано д╕ Бернардо".

Ми не ма╓мо подальшо╖ ╕нформац╕╖ про д╕яльн╕сть зазначено╖ орган╕зац╕╖, не ма╓мо з нею ан╕ орган╕зац╕йних, ан╕ якихось ╕нших зв'язк╕в. Вважа╓мо за потр╕бне, однак, наголосити, що мета Ордену Св. Стан╕слава - не якесь перероблення сусп╕льства, а пропаганда принцип╕в благод╕йност╕, гуман╕зму й лицарського ставлення до сусп╕льного обов'язку не т╕льки перед ус╕м людством, але й перед кра╖ною ╕ державою кожного лицаря. Р╕вноправн╕сть р╕зних рас, нац╕ональностей, в╕роспов╕дань, статей для Ордену Св. Стан╕слава - не подальша мета, а принцип д╕яльност╕.

З л╕тератури в╕домо, що принаймн╕ ще в минулому стол╕тт╕ в масони приймали нових член╕в для подальшого п╕дпорядкування ╖х дисципл╕н╕ й д╕яльност╕ в ╕м'я досягнення ц╕лей масонства. Орден Святого Стан╕слава ма╓ д╕аметрально протилежн╕ засади "комплектування". Для Ордену Св. Стан╕слава посвячення в кавалери - це нагородження за вже зроблене в дус╕ принцип╕в Ордену. В╕дтак членство в Орден╕ не поклада╓ на кавалер╕в якихось зобов'язань, не пов'язаних с благод╕йн╕стю та правом участ╕ в орденських заходах.

Д╕яльн╕сть вс╕х структур Ордену Св. Стан╕слава не лише в Укра╖н╕, а й у св╕т╕ загалом - прозора й оф╕ц╕йна, не м╕стить елемент╕в ута╓мничення. В Орден╕ нема кавалер╕в, профес╕йно або виключно зайнятих його д╕яльн╕стю. Вже через це в╕н нав╕ть техн╕чно не в змоз╕ пересл╕дувати пол╕тичн╕ ц╕л╕.

7) Вищим званням для представник╕в влади ма╓ бути звання громадянина ╕ справжнього патр╕ота Укра╖ни.

Взагал╕ це ц╕лком справедлива думка. М╕ж ╕ншим, вона, по-перше, ма╓ стосуватися не лише "представник╕в влади", а по-друге, не виключа╓ ╕снування "нижчих звань"  - в╕йськових, спец╕альних, почесних, в╕домчих тощо.

8) Парламентська опозиц╕я зверта╓ увагу президента Укра╖ни, що кер╕вництво п╕длеглих йому силових структур, члени уряду ╕ кер╕вники областей та деяк╕ ╕нш╕ сп╕вв╕тчизники чолов╕чо╖ ╕ ж╕ночо╖ стат╕, присягнули мережев╕й м╕жнародн╕й структур╕, ╕ висловлю╓ протест проти створення в Укра╖н╕ р╕зного роду орден╕в ╕ лож, як╕ вносять розкол в укра╖нське сусп╕льство, руйнують громадянську ╓дн╕сть ╕ насаджують чуж╕ нам звича╖ ╕ прив╕ле╖.

Якщо йдеться про Орден Святого Стан╕слава, то в ньому, як зазначалося вище, присяги не ╕сну╓. Кр╕м того, Великий Пр╕орат Ордену Святого Стан╕слава теж, безумовно, протестував би проти створення в Укра╖н╕ таких орден╕в ╕ лож (╕ громадських об'╓днань ╕ншого штибу), як╕ "вносять розкол, руйнують громадянську ╓дн╕сть".

Що ж до насадження "чужих нам звича╖в ╕ прив╕ле╖в", то, по-перше, за в╕дпов╕дним Статутом сучасно╖ в╕дзнаки Президента Укра╖ни "Нагороджен╕ орденом Богдана Хмельницького ╕менуються лицарями ордена Богдана Хмельницького". По-друге, сучасн╕ укра╖нськ╕ ордени (в╕дзнаки Президента Укра╖ни) справд╕ ще за радянським зразком не мають засад особливо╖ сп╕льноти. Але саме на таких засадах розроблялися Статути вс╕х орден╕в Укра╖нсько╖ Народно╖ Республ╕ки (наприклад: "Орденська рада ма╓ сво╖м обов'язком... вироблення засад та положення про орган╕зац╕ю братерсько╖ громади лицар╕в ордена, переведення ц╕╓╖ справи в загальному порядков╕ ╕ вище керування справами ц╕╓╖ громади". Див.: Тимчасовий статут ордена Визволення. Листопад 1922 р. // Нагороди Укра╖ни. ╤стор╕я, факти, документи. - К., 1996. - Т. 3. - С. 215).

По-трет╓, кавалери Ордену мають право:

 •  Брати участь в управл╕нн╕ Орденом Св. Стан╕слава у визначеному Статутом (Конституц╕╓ю) Ордену порядку.
 • В установленому цим Статутом порядку брати участь в управл╕нн╕ справами Пр╕орату.
 • Подавати на розгляд орган╕в управл╕ння Пр╕орату пропозиц╕╖ про розгляд питань, що стосуються д╕яльност╕ Пр╕орату.
 • Брати участь у обговоренн╕ та реал╕зац╕╖ програм д╕яльност╕ Пр╕орату.
 • Бути нагородженим ╕ носити в╕дпов╕дн╕ в╕дзнаки.
 • Брати участь в ус╕х заходах, як╕ проводить  Пр╕орат.

Мабуть, це ╕ ╓ от╕ "чуж╕ насаджуван╕ прив╕ле╖", без яких, насправд╕, в Укра╖н╕ не д╕╓ жодна орган╕зац╕я.

9) Ми вважа╓мо, що правлячий режим у такий спос╕б пов'язу╓ вищий ешелон урядових ╕ силових структур круговою порукою, хоче закр╕пити владу обрано╖ режимом меншост╕ над укра╖нським народом

Якби нав╕ть хтось би й мав под╕бну мету, наперед ясно, що "у такий спос╕б"  (залученням до м╕жнародно╖ благод╕йно╖ орган╕зац╕╖ на чол╕ з колишн╕м президентом Польщ╕ в екзил╕) ╖╖ явно не досягти.

10) Укра╖на не дасть себе закабалити в╕тчизняним ╕ м╕жнародним авантюристам. Народ змете з╕ свого шляху новоявлених шеваль╓ ╕ лжелицар╕в, як╕ хочуть нав'язати йому сво╓ ярмо.

Свого часу автор програми "Лицарство сьогодн╕"  ╕ господар веб-сайту www.ChivalryToday.com Скотт Фарелл уклав кодекс сучасного лицарства, який, на його думку, ц╕лком в╕рно переда╓ ╕сторичний характер лицарських традиц╕й:

1. ЗВИТЯГА: Домагайтеся досконалост╕ в ус╕х звершеннях, як╕ оч╕куються в╕д рицаря, во╓нних та ╕нших, намагаючись, щоб сила використовувалася заради справедливост╕, а не особистого звеличення.

2. СПРАВЕДЛИВ╤СТЬ: Шукайте завжди "шлях правди", в╕льний в╕д уподобань або особистого зац╕кавлення. Утямте, що меч правосуддя може бути жахливою р╕ччю, тож його мають стримувати людян╕сть ╕ милосердя. Якщо "правда", яко╖ ви шука╓те, справд╕ пасу╓ ╕ншим, ╕ ви шука╓те ╖╖, уникаючи спокуси доц╕льност╕, то ви набудете надзвичайного визнання.

3. В╤ДДАН╤СТЬ: станьте в╕домими сво╓ю непохитною в╕ддан╕стю людям та ╕деалам, заради яких ви вир╕шили жити. Багато де оч╕ку╓ться компром╕с; там нема в╕дданост╕.

4. ЗАХИСТ: Намагайтеся завжди захищати вашу нац╕ю, вашу с╕м'ю ╕ тих, кого ви вважа╓те г╕дними в╕дданост╕.

5. В╤ДВАГА: Бути рицарем часто означа╓ вибирати важчий шлях, часто - найважчий для вас особисто. Будьте готов╕ принести особист╕ жертви в ╕м'я принцип╕в ╕ людей, як╕ вам дорог╕. В╕двага також означа╓ ставати в ус╕х справах на б╕к правди, а не виг╕дно╖ облуди.

6. В╤РА: Рицар повинен мати в╕ру в сво╖ переконання, бо в╕ра живить його ╕ да╓ над╕ю проти в╕дчаю, який створю╓ людська слабк╕сть.

7. СТРИМАН╤СТЬ: Оц╕н╕ть спершу внесок ╕нших; не хвал╕ться вашими власними досягненнями, дайте ╕ншим зробити це для вас. Говор╕ть про здобутки ╕нших перш, н╕ж про сво╖, в╕ддавайте ╖м справедливо належне за доброчесними справами. Цим шляхом рицарське служ╕ння добре викону╓ться й уславлю╓ться, допомагаючи не т╕льки тому г╕дному, про котрого йдеться, але й ус╕м, хто назива╓ себе лицарями.

8. ЩЕДР╤СТЬ: Будьте щедрими такою м╕рою, якою ваш╕ статки дозволяють; щедр╕сть таким чином протисто╖ть зажерливост╕. Завдяки цьому легше також стати на шлях милосердя, коли важко винести справедливе р╕шення.

9. ШЛЯХЕТН╤СТЬ: Домагайтеся великого зростання особистост╕ дотриманням чеснот ╕ обов'язк╕в рицаря, усв╕домлюючи, що хоча ╕деали й недосяжн╕, саме прагнення до них облагороджу╓ дух, п╕дносячи особист╕сть з пилу до небес. Шляхетн╕сть також ма╓ вплив на ╕нших, пропонуючи незаперечний приклад того, що може бути зроблене в ╕м'я правди.

10. ВОЛЕВИЯВЛЕННЯ: Намагайтеся ставитися до всього, про що йдеться, наст╕льки щиро, як це можливо, не з м╕ркувань особисто╖ вигоди, а тому, що це правильно. Якщо вам це вдасться бодай найменшою м╕рою, то вас шануватимуть за якост╕ й чесноти.

...Як вичитати з цих принцип╕в "закабалення Укра╖ни"  ╕ "накидання ярма народу"?

____________________________________________________________________________________________

Судячи з усього, ця остання провокац╕я опозиц╕╖ проти громадського спокою ╓ найменш "витонченою", чи не найб╕льше суперечить використовуваним приводам та матер╕алам. Водночас вона найменш... "техн╕чно досконала"  ╕, н╕де правди д╕ти, найдешевша за залученими коштами.

*Ц╕ матер╕али було поширено серед представник╕в мас-мед╕а п╕д час прес-конференц╕╖ Великого Пр╕орату 13 лютого 2003 року.

Великий Пр╕орат Ордену Святого Стан╕слава в Укра╖н╕
14.02.2003


На захист Ордену