Укр Eng

Великий пр╕ор Ордену

Шляхи ╕ форми реал╕зац╕╖ ╕де╖ примирення: погляд з Укра╖ни

Ваш╕ Високост╕! Дорог╕ побратими! Пан╕ та панове!

Виступ представника Укра╖ни на такому в╕дпов╕дальному М╕жнародному Форум╕ пов'язаний з╕ щирим хвилюванням ╕ неабиякою в╕дпов╕дальн╕стю. Це поясню╓ться, по-перше, в найкращому сенс╕ слова неформальним характером наших збор╕в ╕ самого об'╓днання — м╕жнародно╖ нагородно╖ ╕ благод╕йно╖ орган╕зац╕╖, якою ╓ Орден Святого Стан╕слава. По-друге, проблема, обговорювана на нашому Форум╕, Примирення в сучасному св╕т╕, ма╓ для нашо╖ Укра╖ни особливе, житт╓во важливе значення в набагато ширшому кол╕ аспект╕в, н╕ж для б╕льшост╕ кра╖н ╢вропи ╕ св╕ту.

Неминуще значення пол╕тичного й соц╕ального Примирення, вистраждане Укра╖ною практично протягом ус╕╓╖ ╖╖ ╕стор╕╖, ╕, особливо, в пер╕оди багаторазових спроб створити й зм╕цнити власну державн╕сть. Ця теза не ╓ ф╕гурою красномовства або риторичним переб╕льшенням. ╤ в XVII, ╕ на початку XX стол╕ття, ╕ в його 40-╕ роки спроби створення укра╖нсько╖ державност╕ робилися в умовах кровопролитних, руйн╕вних во╓н, до яких були залучен╕ й сус╕дн╕ держави, що пересл╕дували сво╖ геопол╕тичн╕, економ╕чн╕ ╕ пол╕тичн╕ ╕нтереси. Щоразу во╓нне протистояння розколювало надво╓, або нав╕ть натро╓, саме укра╖нське сусп╕льство, яке за в╕дсутност╕ примирення й консол╕дац╕╖ поповнювало ворогуюч╕ табори. Особливо це виявилося п╕д час Визвольно╖ боротьби 1918—1921 рр., коли Укра╖на стала ареною протиборства принаймн╕ семи воюючих стор╕н, в збройних силах трьох з яких братовбивчу боротьбу вело в тому числ╕ й укра╖нське населення.

Одного цього ╕сторичного прикладу було б уже досить для того, щоб думка про вистраждан╕сть Укра╖ною потреби в Примиренн╕ було ц╕лком виправданою. Проте насл╕дки розколу нац╕╖ й сусп╕льства як в роки Укра╖нсько╖ революц╕╖ ╕ Визвольно╖ боротьби, так ╕ в м╕жво╓нний пер╕од ╕ в роки II св╕тово╖ в╕йни все ще даються взнаки в сучасн╕й Укра╖н╕ ╕ пост╕йно надають необх╕дност╕ Примирення гостро╖ актуальност╕. Як сказав в сво╓му ╕нтерв'ю Укра╖нському телебаченню з нагоди 55-й р╕чниц╕ завершення Друго╖ св╕тово╖ в╕йни ╕ Всесв╕тнього дня миру Президент Укра╖ни Л. Д. Кучма: «Ми завжди повинн╕ пам'ятати уроки в╕йни. ╤ добиватися, щоб ц╕ уроки — повчальн╕, сувор╕ та жорсток╕ — враховувалися скр╕зь ╕ вс╕ма без винятку. Укра╖нський народ вистраждав таке право сво╓ю мужн╕стю ╕ геро╖змом, незл╕ченними жертвами, покладеними на в╕втар перемоги. Найважлив╕ший з цих урок╕в — ц╕на в╕йни ╕ миру. Саме в╕н спонука╓ нас особливо чутливо ╕ бол╕сно реагувати на найменш╕ ознаки напруженост╕, ворожнеч╕, конфл╕кт╕в, що виникають у р╕зних рег╕онах планети. Саме в╕н не дозволя╓ нам стояти осторонь таких явищ та процес╕в як поблизу кордон╕в Укра╖ни, так ╕ далеко в╕д них».

Поза досягненням остаточного Примирення  усп╕х укра╖нського державного ╕ нац╕онального буд╕вництва можна вважати неможливим, або, принаймн╕, таким, що вимага╓ набагато б╕льше сили, кошт╕в ╕ жертв народу на цей в╕втар, н╕ж диктують здоровий глузд ╕ досв╕д багатьох ╕нших кра╖н. Актуальна проблема Примирення ма╓ для сучасно╖ Укра╖ни, яка нещодавно в╕дсвяткувала сво╓ Дев'ятир╕ччя, дек╕лька головних вза╓мопов'язаних аспект╕в, що зач╕пають як реал╕╖ зовн╕шньопол╕тичного курсу, так ╕ внутр╕шн╕й стан ╖╖ сусп╕льства.

I

Т╕ усп╕хи, яких ми досягли на шляху становлення незалежно╖ держави попри вс╕ труднощ╕ й перешкоди, багато в чому пов'язан╕ з тим, що вперше за стор╕ччя процес державного буд╕вництва Укра╖ни в╕дбува╓ться у стаб╕льно мирн╕й обстановц╕. У нашо╖ держави нема в цей час якихось потенц╕йних супротивник╕в. Однак Примирення як певний ╕деальний стан ╕ в зовн╕шньопол╕тичн╕й сфер╕ все ще залиша╓ться актуальним завданням. Таку актуальн╕сть створюють геопол╕тичн╕ реал╕╖, що склалися по зак╕нченню «холодно╖ в╕йни».

Укра╖на, до реч╕, зробила практично все в╕д не╖ залежне, щоб не стати для св╕тово╖ сп╕льноти черговим вогнищем напруженост╕. Передус╕м це стосу╓ться безпрецедентного кроку — в╕дмови в╕д третього за величиною в тод╕шньому св╕т╕ потенц╕алу ядерно╖ збро╖ масового винищення. Тим не менш, ╕сторична доля Укра╖ни ╕ геопол╕тичн╕ обставини все ще створюють мотиви для неспокою. Укра╖ну, зокрема, надто турбу╓ ╕снуюча тенденц╕я до збереження, незважаючи на подолання ╕деолог╕чного протистояння, певно╖ б╕полярност╕ св╕ту на злам╕ тисячол╕ть. Суперечност╕ в поглядах на облаштування св╕ту з боку НАТО й Рос╕╖ в по╓днанн╕ з конкретною геопол╕тичною ситуац╕╓ю Укра╖ни ╕ особливостями ╖╖ м╕сця в ╓вропейськ╕й, св╕тов╕й економ╕ц╕ ╕ господарств╕ СНД, як╕ склалися за багато рок╕в, певним чином перетворюють нашу кра╖ну на подобу «буферно╖ зони». Усв╕домлюючи скороминущ╕ переваги, пов'язан╕ з таким становищем, ми, однак, розум╕╓мо, що «буферне» положення, як св╕дчить та сама ╕стор╕я, малопочесне й небезпечне. Незважаючи на весь св╕й незмарнований оборонний потенц╕ал, Укра╖на не зможе залишитися, на зразок Швейцар╕╖ в минул╕й в╕йн╕, якимсь непорушним островом, якщо справжн╓ Примирення в глобальному масштаб╕ так ╕ залишиться потребою ╕ мр╕╓ю. Йдучи шляхом т╕сно╖ сп╕впрац╕ з оборонним блоком НАТО, що впритул наблизився до ╖╖ кордон╕в, Укра╖на не може не виступати в м╕ру сво╖х сил за безблоков╕сть сучасного св╕ту, або ж за його монол╕тн╕сть в аспект╕ колективно╖ безпеки. Нам об'╓ктивно необх╕дне Примирення полюс╕в, що залишилися в╕д «холодно╖ в╕йни», вироблення ними розум╕ння сп╕льних ╕нтерес╕в вселюдського масштабу ╕ значення.

Кр╕м глобальних проблем зовн╕шньопол╕тичного характеру, Укра╖на в ц╕й област╕ ма╓ ще ряд проблем, так би мовити, часткових. Непорушно дотримуючись духу й букви ╕сторичних Гельс╕нкських угод, а також маючи з ус╕ма сус╕дн╕ми державами певн╕ догов╕рн╕ в╕дносини, наша кра╖на на десятому роц╕ Незалежност╕ все ще в╕дчува╓ потребу в остаточн╕й демаркац╕╖ кордон╕в з деякими сус╕дн╕ми державами. Не висуваючи н╕ до кого з сус╕д╕в територ╕альних претенз╕й, ми, хай ╕ не на вищому державному р╕вн╕, все ще вимушен╕ стикатися з бажанням перегляду не на нашу користь кордон╕в, як╕ склалися. Мил╕стю Божою ц╕ проблеми дос╕ не набували пом╕тно гострого характеру, але остаточне Примирення ╕ в цьому аспект╕ все ще, за великим рахунком, не досягнута мета. Безц╕нний досв╕д ╕сторичного Примирення з братською Польською Республ╕кою, що закр╕плене на вищому державному р╕вн╕ й зач╕па╓ багато важливих бок╕в минулого ╕ тепер╕шнього двох народ╕в, усп╕шно розвива╓ться в конкретних питаннях, стане, гадаю, важливою п╕дмогою в розв'язанн╕ под╕бних проблем ╕ надал╕.

Третя грань зовн╕шньопол╕тичних проблем Укра╖ни в аспект╕ необх╕дност╕ Примирення — дос╕ не розрубан╕ вузли в успадкуванн╕ власност╕, актив╕в ╕ зобов'язань колишнього СРСР. Ми прагнемо до Примирення ╕ в ц╕й област╕, ╕ спод╕ва╓мося на те, що справедлив╕сть, як одна з вищих ц╕нностей Божих ╕ загальнолюдських, переможе ╕ в ц╕й сфер╕ проблем, як╕ тягнуть нас в минуле.

Загалом зовн╕шньопол╕тичн╕ пр╕оритети ╕ ц╕л╕ Укра╖ни в оф╕ц╕йному формулюванн╕ Голови Верховно╖ Ради Укра╖ни п. ╤вана Плюща мають такий вигляд:

  • утвердження ╓вропейського вибору Укра╖ни;
  • по╓днання курсу на ╓вропейську ╕нтеграц╕ю з ефективним сп╕вроб╕тництвом з кра╖нами пострадянського простору;
  • зм╕цнення ╕ подальший розвиток стратег╕чного партнерства з США;
  • актив╕зац╕я двосторонн╕х в╕дносин з сус╕дн╕ми державами, розвиток ╕ поглиблення вза╓мовиг╕дно╖ сп╕впрац╕ з впливовими кра╖нами сучасност╕.

II

Вже згадувалося, що незалежна суверенна Укра╖на напередодн╕ XXI в╕ку в╕дзначила сво╓ дев'ятир╕ччя. Але, хоч ╖╖ н╕кому дос╕ й не вдалося втягти в жах громадянського протистояння ╕ збройного конфл╕кту, проблеми внутр╕шнього Примирення залишаються неймов╕рно актуальними ╕ злободенними. Багато аспект╕в у необх╕дного Примирення, ╕ багато причин, як╕ зумовлюють його необх╕дн╕сть, пост╕йно окреслюючи в сусп╕льств╕ вузли напруженост╕.

Напевно, одна з найзагальн╕ших ╕ найбагатозначн╕ших з цих причин — соц╕ально-економ╕чна ситуац╕я, яку все ще в╕дзначено непривабливими рисами непевност╕ й перех╕дност╕ нин╕шнього етапу. Наприк╕нц╕ стор╕ччя, коли в переважн╕й б╕льшост╕ кра╖н св╕ту позиц╕я сусп╕льства стосовно соц╕ально╖ перспективи давно вже стала безперечною, Укра╖н╕ доводиться долати тернистий шлях первинного переходу до ринково╖ економ╕ки вже втрет╓ п╕сля промислово╖ революц╕╖ XIX ст. ╕ «ново╖ економ╕чно╖ пол╕тики» 20-х рок╕в XX ст. Для нашо╖ кра╖ни зараз характерн╕ т╕ гн╕тюч╕ риси стих╕йност╕ й неконтрольованост╕ у формуванн╕ ринку, виробничих в╕дносин ╕ розстановки сил у сусп╕льств╕, як╕ давно канули в минуле в ╕стор╕╖ ╕нших кра╖н, а особливо тих, що пос╕дають передове м╕сце у св╕товому розпод╕л╕ прац╕ сфер╕ виробництва.

По сут╕ справи, в нашому сусп╕льств╕ ╕сну╓ н╕би два св╕ти водночас — св╕т приватного п╕дпри╓мництва ╕ св╕т ╕нертного державного розпод╕лу благ. Ц╕ два св╕ти вкрай погано сум╕рн╕ м╕ж собою за можливостями, що надаються людям, залученим до обох сфер. Така несум╕рн╕сть породжу╓ небезпечн╕ контрасти, стимулю╓ застар╕л╕ види протистояння, неприйняття частиною сусп╕льства особистого усп╕ху, перешкоджа╓ над╕йному функц╕онуванню житт╓во важливих державних ╕нституц╕й, а головне - - створю╓ живильне середовище для корупц╕╖ в державних органах, що перетворю╓ться чи не на нац╕ональне лихо ╕ спотворю╓ ╕м╕дж Укра╖ни на м╕жнародн╕й арен╕, позбавля╓ ╖╖ важливих економ╕чних перспектив. ╤ шлях до Примирення тут — це, по-перше, той шлях реформ, на який нарешт╕ р╕шуче стало кер╕вництво кра╖ни, ╖╖ вищий законодавчий орган - Верховна Рада, Уряд, ╕ яким нас р╕шуче веде Президент Укра╖ни. Лише в поточному роц╕ стало вир╕шуватися ╕сторичне питання про землю; вона переста╓ бути тим маревом, яке, за образним висловом класика укра╖нсько╖ л╕тератури, лише манило селянина, ╕ короткочасне волод╕ння яким щоразу виявлялося для нього джерелом не зростаючого добробуту, а невимовних б╕д ╕ нестатк╕в. Тим не менш, зусилля щодо зняття соц╕ально╖ напруженост╕ вс╕ма можливими заходами, ╕ в тому числ╕ особливо необх╕дною в нашому сусп╕льств╕ благод╕йною д╕яльн╕стю, ╓ надзвичайно важливим завданням у досягненн╕ Примирення й соц╕ального прогресу на його основ╕. За цих умов надзвичайно важливим ╕нструментом досягнення Примирення в к╕нцевому п╕дсумку ╓ ╕ такий неспод╕ваний вид доброд╕йност╕, як доброд╕йн╕сть не т╕льки стосовно окремих член╕в сусп╕льства або соц╕альних груп, але й стосовно державних орган╕в, яким необх╕дна допомога в подоланн╕ деф╕циту бюджетних кошт╕в. Не т╕льки патр╕отичний, але ╕ просто людський обов'язок - - зняти в такий спос╕б додатковий тягар соц╕ально╖ напруженост╕, нехарактерний для розвинених держав св╕ту. Головна ж мета, досягнення яко╖ здатне забезпечити справжн╓ Примирення ╕ консол╕дац╕ю сусп╕льства — забезпечення по вс╕й кра╖н╕ однаково високого р╕вня продуктивно╖ зайнятост╕ населення. Кавалери Ордену, що мають можлив╕сть створювати робоч╕ м╕сця, вносять в досягнення ц╕╓╖ мети безсумн╕вно значний внесок.

Другий вузол в сусп╕льств╕, що пост╕йно вимага╓ ц╕лющого Примирення - це невпинне ╕деолог╕чне протистояння, хоч воно й в╕д╕йшло за останн╕й р╕к на другий план. Труднощ╕, породжен╕ першим вузлом соц╕ального напруження, живлять свого роду реваншистськ╕ настро╖ щодо н╕бито можливого повернення до тотал╕тарно╖ держави ╕ зр╕вняльного розпод╕лу, до л╕кв╕дац╕╖ приватно╖ власност╕, нарешт╕, до в╕дродження наднац╕онально╖ й «наддержавно╖» державност╕, як╕ використовують л╕в╕ пол╕тичн╕ сили.

Ц╕ ╕де╖ тим небезпечн╕ш╕, що свого часу ╖х комплекс був розроблений на грунт╕ найдавн╕ших, в тому числ╕ ранньохристиянських ╕деал╕в, ╕ здатний як в зв'язку з цим, так ╕ в зв'язку з╕ сво╖м мстиво-руйн╕вним характером знайти в╕дгук у тих, хто втратив соц╕альну перевагу ╕ благополуччя, або не досяг усп╕ху й забезпеченост╕ на нових для нас шляхах розвитку сусп╕льства.

Незважаючи на таку пом╕тну д╕яльн╕сть в Укра╖н╕ л╕вих парт╕й, потр╕бно констатувати, що в наш╕й кра╖н╕ заповнений весь пол╕тичний спектр. Великий Пр╕орат Ордену Святого Стан╕слава в Укра╖н╕ ц╕лком под╕ля╓ думку, що майбутн╓ ма╓ належати парт╕ям парламентського типу, в╕дданим конституц╕йним принципам, захисту прав ╕ свобод особистост╕, ор╕╓нтованим на парламентськ╕ методи боротьби за владу шляхом демократичних вибор╕в. Саме представник╕в даного сегмента пол╕тично╖ пал╕три кра╖ни й представлено серед укра╖нських кавалер╕в Ордену Святого Стан╕слава, ╕ б╕льш╕сть з них удосто╓н╕ ц╕╓╖ високо╖ м╕жнародно╖ нагороди саме за усп╕хи в справ╕ перетворення Укра╖ни на демократичне, в╕дкрите, правове сусп╕льство й державу.

╤нший полюс цього ╕деолог╕чного зр╕зу протистояння в сусп╕льств╕ пов'язаний з романтичними уявленнями про державне  й  нац╕ональне  буд╕вництво.   Реакц╕╓ю  на тотал╕тарну, монохромну ╕деолог╕ю й практику б╕льшовизму, що успадкувала ряд принцип╕в у п╕дход╕ до нац╕онального розвитку в╕д ним же прозвано╖ «тюрмою народ╕в» царсько╖ Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖, став «╕нтегральний нац╕онал╕зм», що аж н╕як не розгляда╓ пол╕тику як мистецтво можливого. Виступаюч╕ в╕д ╕мен╕ Укра╖ни пол╕тичн╕ орган╕зац╕╖ неодноразово опинялися п╕д час конфл╕кт╕в загальносв╕тового масштабу з сумн╕вного боку барикад, намагаючись вести сво╓р╕дну боротьбу на два фронти.

За сучасних умов такий досв╕д ╕ культивування його традиц╕й, з одного боку, породжують розкол ╕ непримиренн╕сть м╕ж представниками старших покол╕нь, м╕ж громадянами одн╕╓╖ кра╖ни — ветеранами II св╕тово╖ в╕йни, що билися тод╕ подеколи один проти одного. В Укра╖н╕ ╓ й позитивний досв╕д роботи в цьому напрям╕, зокрема, ╕сну╓ всеукра╖нська орган╕зац╕я ветеран╕в, що об'╓дну╓ представник╕в обох колись ворожих табор╕в. Але такий досв╕д д╕алогу, неможливий без конструктивного бажання утямити аргументи опонента, ще не набув належного поширення в ╕нших ветеранських орган╕зац╕ях.

З ╕ншого боку, ╕деал самов╕ддано╖ й неодм╕нно жертовно╖ боротьби здатний п╕дштовхнути далеко не г╕рш╕ прошарки сусп╕льства до ╕гнорування того очевидного факту, що нин╕шня Укра╖на — це багатонац╕ональна держава, на територ╕╖ яко╖ д╕╓ 35 самих лише орган╕зованих нац╕онально-культурних об'╓днань. ╤гнору╓ться часом ╕ те, що справжн╕й, глибинний ╕нтерес так звано╖ «титульно╖ нац╕╖» — укра╖нц╕в - поляга╓ в забезпеченн╕ благоденства, добробуту, задоволенн╕ нац╕ональних потреб ус╕х нац╕ональних меншин, як╕ мешкають в Укра╖н╕. Брак ангажованост╕ нос╕╖в крайн╕х погляд╕в на розв'язання нац╕онального питання в умовах по-справжньому конструктивного державного буд╕вництва, пострах остаточно втратити вплив, набутий на зор╕ Незалежност╕, змушу╓ ╖х за першо╖-л╕пшо╖ нагоди роздувати найменшу ╕скорку м╕жнац╕онально╖ й м╕жкультурно╖ напруженост╕. ╖хн╕й тиск на державн╕ органи часом призводить до непотр╕бного форсування абсолютно об'╓ктивних довготерм╕нових програм, зокрема, забезпечення державн╕й мов╕ належного м╕сця в сусп╕льств╕, адм╕н╕страц╕╖, прес╕ та осв╕т╕. ╤ в ц╕й сфер╕ сам╕ лише Примирення й необх╕дн╕сть д╕алогу здатн╕ керувати справжн╕ми буд╕вничими держави. Вони здатн╕ врятувати все ще крихк╕ усп╕хи в справ╕ досягнення кра╖ною внутр╕шнього миру в╕д ескалац╕╖ напруженост╕, в╕д хаосу, в╕д сво╓р╕дних «злочин╕в сов╕ст╕» на кшталт захоплення майна легальних сусп╕льно-пол╕тичних орган╕зац╕й опонент╕в або участ╕ з м╕ркувань нев╕рно усв╕домлено╖ сол╕дарност╕ в бойових д╕ях в ╕нших кра╖нах. Вони здатн╕ врятувати в╕д утиску ╕нтерес╕в громадян ╕нших нац╕ональностей ╕ провокування ╖х на оп╕р зм╕цненню укра╖нсько╖ держави.

Особливий аспект Примирення, наявний в Укра╖н╕, — зусилля держави на виправлення ╕сторично╖ несправедливост╕ стосовно депортованого стал╕н╕змом народу — кримських татар. Колесо ╕стор╕╖ назад не повернути, ╕ земля предк╕в людей, що повертаються на ╕сторичну Батьк╕вщину, в б╕льшост╕ випадк╕в вже давно ма╓ нових господар╕в. Мудр╕сть, такт, справедлив╕сть, прагнення до миру й Примирення необх╕дн╕ в цьому процес╕ вс╕м зац╕кавленим сторонам, ╕ залиша╓ться спод╕ватися на те, що мирне розв'язання конфл╕кт╕в залишиться й надал╕ ╓дино можливим засобом уряд╕в Укра╖ни, Автономно╖ республ╕ки Крим ╕ орган╕в татарського нац╕онального представництва.

╤╤╤

Перел╕к проблем, пов'язаних в Укра╖н╕ з Примиренням, залишався б неповним, якщо не згадати ще й особливу ситуац╕ю, що склалася тут в м╕жконфес╕йних в╕дносинах. Здавалося б, сам Бог вел╕в дотримувати мир в так╕й тонк╕й матер╕╖, як церква, т╕ло Бога за християнським в╕ровченням. Але в ╕стор╕╖ й сучасност╕ Укра╖ни ми, на превеликий жаль, бачимо, що гордощ╕ людськ╕ не раз прагнули всупереч ус╕м запов╕дям коригувати Промисел Божий. Безумовно, ╕нтереси сусп╕льства були б повн╕ше задоволен╕, якби укра╖нське православ'я було об'╓днане в ╓дин╕й Укра╖нськ╕й Пом╕сн╕й Церкв╕. Але досягнення ц╕╓╖ вельми п╕днесено╖ мети суто мирськими методами не може не кидати т╕нь на православ'я, на щир╕сть християнсько╖ рел╕г╕йност╕ ╕ значення християнського виховання, не може не кидати т╕нь на залучених до протистояння ╕╓рарх╕в ╕ мирян. Конфл╕ктн╕сть в рел╕г╕йному середовищ╕ не т╕льки перешкоджа╓ задоволенню потреб в╕руючих, але й шкодить авторитету Укра╖ни в св╕тов╕й сп╕льнот╕, створю╓ ц╕лком штучн╕ зони далеко не благотворного зовн╕шнього впливу.

Протистояння м╕ж трьома г╕лками укра╖нського православ'я в╕дбива╓ться певною м╕рою ╕ на д╕яльност╕ Великого Пр╕орату Ордену Святого Стан╕слава в Укра╖н╕. Ми завжди виходили в сво╖й д╕яльност╕ з того, що найдавн╕ш╕ ордени як рицарськ╕ сп╕втовариства були осяян╕ св╕тлом ╢вангел╕я, В╕рою ╕ Любов'ю, з моменту свого виникнення протистояли хаосу й беззаконню в сусп╕льств╕, що Орден Святого Стан╕слава ╓ св╕тським рицарським орденом, хоч ╕ ма╓ сво╖м духовним патроном християнського Святого. Ми прагнемо проводити церемон╕╖ ╕нвеститур в храмах ╕ з участю священнослужител╕в тих конфес╕й, до яких належать з переконання або за обрядом хрещення посвячуван╕ в рицарське звання. Проте протистояння м╕ж православними теч╕ями серйозно ускладню╓ також ╕ екумен╕чний д╕алог м╕ж православ'ям, греко-католицизмом ╕ римо-католицизмом, ╕ наша екумен╕чна позиц╕я не завжди зустр╕ча╓ розум╕ння в середовищ╕ православних ╕╓рарх╕в, хоч ╓ й щаслив╕ винятки з цього сумн╕вного правила. Вважа╓мо, що ц╕й д╕йсно вищ╕й сфер╕ в╕дносин необх╕дне упокорювання християнське, братерське Примирення, необх╕дна, нарешт╕, сама чиста В╕ра, як╕й таких втрат завдають гордощ╕ й амб╕ц╕╖, потуги духовною владою досягати марно╖ слави в мирськ╕й су╓т╕.

***

Все вищевикладене п╕дтверджу╓, що проблема примирення в сучасн╕й Укра╖н╕ сплива╓ майже в кожн╕й, нехай нав╕ть на перший погляд ╕ незначн╕й област╕ житт╓д╕яльност╕ сусп╕льства.

Для нас дуже важливо, що т╕ держави, як╕ в минулому були непримиренними ворогами, знайшли шляхи до зближення, згоди ╕ сп╕впрац╕, вийшли в авангард загальнолюдського прогресу. Головну роль у цьому в╕д╕грали ╖хня в╕дмова в╕д тотал╕тарних ╕деолог╕й ╕ нац╕ональна згуртован╕сть, ╓дн╕сть, завдяки яким вони подолали п╕сляво╓нну убог╕сть ╕ взяли стр╕мкий розг╕н. Ми ма╓мо право вбачати в цьому приклад нашому народов╕ для насл╕дування.

Здоров╕ сили кра╖ни розум╕ють, що найб╕льший ворог сьогодн╕ - - незгода, непримиренн╕сть, розбрати. ╖х будь-що сл╕д подолати, виключити з сусп╕льно╖ практики, стосунк╕в м╕ж пол╕тичними силами ╕ людьми. Узгодження ц╕нностей економ╕чно╖ свободи й соц╕ально╖ справедливост╕, подолання б╕дност╕, утвердження представницько╖ демократ╕╖ й забезпечення реально╖ поваги до прав людини — ось основн╕ напрямки, на яких в нашому сусп╕льств╕ може бути досягнуте бажане Примирення.

Ми, укра╖нськ╕ кавалери Ордену Святого Стан╕слава, вс╕м серцем в╕дгукнулися на звернення Великого Кап╕тулу Ордену про необх╕дн╕сть пост╕йно боротися за досягнення Примирення як ╕деалу християнського й громадського життя. Ми докладемо вс╕х сво╖х можливих зусиль, щоб на сво╖х постах, у всю м╕ру сво╖х скромних сил благотворно впливати в план╕ досягнення Примирення на сусп╕льство нашо╖ кра╖ни. Ми пиша╓мося тим, що в ц╕й справд╕ Богоугодн╕й справ╕ з нами — досв╕д ╕ впливов╕сть всесв╕тньо╖ орган╕зац╕╖, Ордену Святого Стан╕слава загалом, ╕ вс╕х його кавалер╕в зокрема. Ми готов╕ перейняти будь-який досв╕д, з вдячн╕стю прийняти будь-яку допомогу ╕ будь-яку пораду, ╕ готов╕ сам╕ надати допомогу, яко╖, можливо, потребуватиме хтось ╕з побратим╕в на цьому шляхетному терн╕.

Великий Пр╕орат Ордену Святого Стан╕слава в Укра╖н╕
16.09.2000


Великий пр╕ор Ордену