Укр Eng

Виникнення лицарства

Тевтонський (Н╕мецький) орден

╤стор╕я створення Тевтонського (Н╕мецького) ордену (повна назва — Орден дому Свято╖ Мар╕╖ Тевтонсько╖) почина╓ться з Третього хрестового походу (1189—1192). У цьому поход╕  проти мусульман активну участь брали в╕дразу три зах╕дно╓вропейськ╕ держави: Англ╕я, Франц╕я й Н╕меччина.

Н╕мецьких рицар╕в в╕в у пох╕д германський ╕мператор Фр╕др╕х I Барбаросса. Але на самому початку в╕н загинув (потонув при переправ╕ через одну з р╕чок Мало╖ Аз╕╖), п╕сля чого н╕мецьк╕ рицар╕, очолюван╕ герцогом Фр╕др╕хом Швабським, влилися до в╕йська англ╕йц╕в ╕ француз╕в, якими командували сп╕льно король Англ╕╖ Ричард Левине Серце й король Франц╕╖ Ф╕л╕пп II.

Близько двох рок╕в облягали рицар╕ фортецю Акру. Багато християн було вбито й поранено. Для надання допомоги пораненим н╕мецьким рицарям ченц╕ з Бремена й Любека у сво╓му намет╕ (з корабельного в╕трила) створили пох╕дний госп╕таль. Це сталося в 1190 р. П╕сля взяття Акри (у жовтн╕ 1190 р.) за п╕дтримкою герцога Фр╕др╕ха Швабського н╕мецьке госп╕тальне братство ченц╕в одержало будинок б╕ля м╕сько╖ ст╕ни п╕д госп╕таль. Папа Римський Климент III дав згоду на заснування госп╕талю 6 лютого 1191 р. Так з’явився у м╕ст╕-фортец╕ Акр╕ н╕мецький госп╕таль, що незабаром перейшов п╕д патронаж н╕мецько╖ церкви Свято╖ Мар╕╖ в ╢русалим╕. Б╕льш╕сть уродженц╕в Н╕меччини жертвували сво╖ заощадження на користь госп╕талю, а деяк╕ залишалися в ньому працювати. Серед них було багато рицар╕в, як╕ утворили при госп╕тал╕ н╕мецьке рицарське братство.

У 1198 р. герцог Фр╕др╕х, пров╕дник н╕мецьких хрестоносц╕в на Свят╕й Земл╕, з╕ схвалення германського ╕мператора Генр╕ха VI вир╕шив перетворити н╕мецьке госп╕тальне братство на рицарський орден, в╕дкритий т╕льки для н╕мц╕в (до ╕нших орден╕в приймали уродженц╕в р╕зних кра╖н). За основу взяли статути двох орден╕в. В╕д госп╕таль╓р╕в — усе, що стосу╓ться догляду за хворими, а в╕д тампл╕╓р╕в — усе, що стосу╓ться в╕йськових обов’язк╕в. Спочатку Орден тевтонц╕в займав п╕длегле становище щодо госп╕таль╓р╕в, але вже в 1199 р. Папа ╤нокент╕й III затвердив статут Тевтонського ордену, тим самим перетворивши його на самост╕йну орган╕зац╕ю, резиденц╕я яко╖ розташовувалася в н╕мецькому госп╕тал╕ Д╕ви Мар╕╖ в ╢русалим╕. В╕дзнакою тевтонських рицар╕в став чорний хрест на б╕лих шатах.


Орден складався з п’яти клас╕в:
1. Брат╕в-рицар╕в (представник╕в рицарського стану).
2. Брат╕в-священик╕в (вони проводили церковну службу й займалися науковою д╕яльн╕стю).
3. ╤нших брат╕в (простих во╖н╕в ╕ ченц╕в).
4. Нап╕вбрат╕в (мирян, зад╕яних на р╕зних господарських роботах).
5. Фам╕л╕ар╕в (багатих мирян, як╕ п╕дкорялися ордену й надавали йому матер╕альну п╕дтримку, а також у раз╕ сво╓╖ смерт╕ запов╕дали йому весь св╕й статок). П╕зн╕ше, у XIV ст., додалися сестри й нап╕всестри. ╥х набирали до ордену з нижчих стан╕в, щоб вони виконували обов’язки служниць, а також доглядали за хворими й пораненими.

У 1196 р. на Свят╕й Земл╕, в м╕стах Аскалон╕, Газ╕, Рам╕, Яфф╕ й Замс╕, тевтонськ╕ рицар╕ заснували комтурства (комтурство — найменша адм╕н╕стративна одиниця рицарського ордену). Це стало початком розширення волод╕нь Тевтонського ордену. Основна сфера його д╕яльност╕ поширювалася б╕льше на ╢вропу, н╕ж на Сх╕д. Це поясню╓ться тим, що вс╕ гарн╕ територ╕╖ Сходу були вже зайнят╕ рицарськими орденами, утвореними ран╕ше (госп╕таль╓рами й тампл╕╓рами). До 1300 р. Тевтонський орден нараховував близько трьохсот комтурств, переважно в ╢вроп╕. Ордену жертвували велик╕ грошов╕ суми, земельн╕ волод╕ння, монастир╕, ма╓тки тощо. У тевтонц╕в з’явилися впливов╕ покровител╕.

Починаючи з 1210 р. Тевтонський орден швидко набира╓ силу й ста╓ одн╕╓ю з найвпливов╕ших ╕ наймогутн╕ших орган╕зац╕й (поряд з госп╕таль╓рами й тампл╕╓рами). Такий усп╕х — насл╕док ум╕лого й грамотного керування орденом. Але все могло бути ╕накше, якби маг╕стром не став Герман фон Зальц (1209—1239).

В одн╕й з битв ╕з мусульманами гине б╕льше половини тевтонських рицар╕в, а самого Великого Маг╕стра смертельно поранено. Т╕, хто лишився живим, обирають Германа фон Зальца главою ордену. Новий Великий Маг╕стр — досв╕дчений дипломат ╕ ма╓ р╕дк╕сн╕ орган╕заторськ╕ зд╕бност╕. За короткий час в╕н в╕дновлю╓ бо╓здатн╕сть ордену, а найголовн╕ше — завойову╓ дов╕ру Папи Римського й ╕мператора Священно╖ Римсько╖ ╕мпер╕╖. Папа й ╕мператор передають ордену права на майно у В╕рмен╕╖, Апул╕╖, Угорщин╕. 1221 р., за ╕мператорським указом, Тевтонський орден опиня╓ться п╕д оп╕кою ╕мператора й зв╕льня╓ться в╕д ус╕х податк╕в ╕ повинностей.

Маг╕стров╕ Тевтонського ордену Герману фон Зальцу ╕мператор дав титул князя Священно╖ Римсько╖ ╕мпер╕╖ ╕ дозволив прикрасити ╕мперським орлом герби й корогви Тевтонського ордену. У свою чергу, Папа Римський також проголосив Маг╕стра князем ╕ вручив Герману фон Зальцу дорогоц╕нний перстень. Цей перстень в╕дтод╕ передавався в╕д Маг╕стра до Маг╕стра. Завдяки старанням Германа фон Зальца Тевтонський орден ста╓ великим земельним феодалом. Тевтонц╕ засновують храми на землях Бавар╕╖, Угорщини, Бельг╕╖ й Голланд╕╖.

У в╕йську Тевтонського ордену панувала сувора дисципл╕на, чого бракувало багатьом арм╕ям ╢вропи. Також орден мав розгалужену систему розв╕дки, що давало велику перевагу при веденн╕ бойових д╕й.

У 1226 р. Великий Маг╕стр Тевтонського ордену Герман фон Зальц на прохання польського князя Конрада Мазовецького, Папи Римського й ╕мператора Фр╕др╕ха II ╕де завойовувати земл╕ Прусс╕╖. Оголошу╓ться Хрестовий пох╕д проти прусс╕в п╕д приводом християн╕зац╕╖ язичницького племен╕.

Прусси були язичниками й населяли узбережжя Балт╕йського моря в╕д В╕сли до Н╕мана. Ще в X ст. робили м╕с╕онерськ╕ спроби насадження християнства в Прусс╕╖. Але все було надаремно: ╓пископ╕в ╕ м╕с╕онер╕в убивали, а церкви спалювали. ╤ т╕льки в 1206 р. у Лехно був закладений монастир, на баз╕ якого абат Готфр╕д створив у 1215 р. Прусське ╓пископство.

У 1217 р. в Прусс╕╖ з’явилися перш╕ хрестоносц╕. Прусси не хот╕ли в╕ддавати сво╖ територ╕╖ без бою. Чинячи оп╕р, вони спалювали церкви й поселення християн. Т╕льки в Мазов╕╖ прусси знищили 250 параф╕яльних церков, 10 тисяч с╕л, убили близько 20 тисяч ос╕б, а 5 тисяч взяли в полон. Тому князь Конрад Мазовецький ╕ викликав на допомогу рицар╕в Тевтонського ордену.

За договором з Конрадом Мазовецьким тевтонц╕ одержали у волод╕ння Хельминську землю в Польщ╕, як плацдарм. ╤мператор дозволив ордену привласнити вс╕ земл╕, як╕ рицар╕-тевтонц╕ завоюють у Прусс╕╖. Таким чином, Прусс╕я виключалася з ленних в╕дносин ╕мпер╕╖. Це надало Тевтонському ордену абсолютну автоном╕ю в╕д вищо╖ влади ╕мператора.

Для тевтонських рицар╕в князь Конрад звел╕в побудувати замок на гор╕ л╕вого берега р╕ки В╕сли, там розташувався перший тевтонський гарн╕зон. Рицар╕ ордену усп╕шно в╕дбивали атаки прусс╕в ╕ нав╕ть витримали довгу облогу. З прибуттям п╕дкр╕плення в 1231 р. вони на чол╕ з Германом Бальком перейшли до активних д╕й. Тевтонськ╕ рицар╕ поступово просувалися вглиб Прусс╕╖. Схема завоювання земель була ч╕тко в╕дпрацьована. Спочатку на кордон╕ ворожо╖ територ╕╖ зводили замок, пот╕м на в╕дстан╕ денного переходу вглиб ворожо╖ територ╕╖ будували ╕нший замок ╕ т. д. Ц╕ замки служили опорними пунктами для рицар╕в. Споруджували ╖х досить швидко, тому що використовували для цього дерево, а порожнеч╕ заповнювали каменями й землею. Так виникла мережа замк╕в по вс╕й Прусс╕╖. Багато з них згодом переросли в м╕ста.

У 1234 р. тевтонц╕ формально визнали сво╖ волод╕ння папським леном, але почувалися повноправними хазяями, оск╕льки слабка папська влада не могла справити на них ╕стотного впливу. Великий Маг╕стр Тевтонського ордену Герман фон Зальц, щоб залучити на завойован╕ земл╕ Прусс╕╖ н╕мецьких колон╕ст╕в, оголосив, що новозаснованим м╕стам ╕ ╖хн╕м жителям надаються р╕зн╕ п╕льги й прив╕ле╖.

У 1237 р. Тевтонський орден при╓днав до себе Орден мечоносц╕в, що зазнав перед цим поразки в╕д русич╕в, литовц╕в ╕ земгал╕в. Орден мечоносц╕в був перейменований у Л╕вонський орден. У 1240 р. тевтонськ╕ рицар╕ розпочали пох╕д на Русь. Вони захопили Копор’я, ╤зборськ, Псков ╕ грабували земл╕ Новгорода. Новгородський князь Олександр Невський на чол╕ руських в╕йськ виступив проти Тевтонського ордену й до 1242 р. зв╕льнив ус╕ руськ╕ земл╕ в╕д н╕мецьких рицар╕в. 1243 р. тевтонськ╕ рицар╕ остаточно в╕дмовилися в╕д сво╖х завоювань на руськ╕й земл╕ й уклали мирний догов╕р з Новгородом.

А тим часом у Прусс╕╖ в╕йна ордену з кор╕нними жителями тривала. У лютому 1249 р. частина прусс╕в остаточно п╕дкорилася Тевтонському ордену, ╕ в м╕ст╕ Христбурз╕ був п╕дписаний мирний догов╕р. За цим документом прусси зобов’язалися прийняти хрещення, побудувати церкви й служити в них церковну службу. Пруссам заборонялося багатоженство. Орден надавав ╖м майнове й спадко╓мне право.

До 1252 р. орден за допомогою ╓вропейських рицар╕в завоював Помор’я, а в 1254 р. — Самб╕ю. У 1255 р. тевтонц╕ заснували портове м╕сто-фортецю Кен╕гсберг. У 1260 р. в╕дбулося широкомасштабне повстання прусс╕в. Повстанц╕ спалювали костьоли, убивали священик╕в. ╥м удалося захопити невелик╕ тевтонськ╕ замки, а вс╕ велик╕ тримати в облоз╕. ╤ т╕льки 1274 р. Тевтонському ордену завдяки безперервному потоков╕ п╕дкр╕плення з Н╕меччини вдалося придушити повстання у Прусс╕╖. Загалом ордену знадобилося 53 роки для ц╕лковитого п╕дкорення прусських земель. Остання пров╕нц╕я була завойована в 1283 р.

Земл╕ ордену перекривали Польщ╕, Литв╕ й Рус╕ вих╕д до Балт╕йського моря. Тевтонц╕ вид╕ляли земл╕ н╕мецьким баронам як лени, селили на завойованих територ╕ях н╕мецьких селян ╕ разом з Ганзейським союзом м╕ст заснували ряд нових торговельних поселень. З розширенням п╕двладних територ╕й у структур╕ ордену в╕дбуваються деяк╕ зм╕ни. Комтурства перетворюють на пров╕нц╕╖, на чол╕ яких стоять комтури земель. Волод╕ннями в Н╕меччин╕, Л╕вон╕╖ й Прусс╕╖ керують призначен╕ для цього Маг╕стри земель (ландмейстери). Орден очолю╓ Великий Маг╕стр (гросмейстер). У нього ╓ пом╕чники: Великий Комтур ╕ маршал. Генеральний кап╕тул ста╓ вищим наглядовим ╕ законодавчим органом.

Одночасно ╕з захопленням земель Тевтонський орден, користуючись безгр╕шшям др╕бних земельних феодал╕в, скуповував вс╕ земл╕ до Одеру.

У результат╕ сво╓╖ д╕яльност╕ Н╕мецький орден у Прусс╕╖ перетворився на суверенну державу. Орденська держава отримала м╕жнародне визнання, мала сильну, дисципл╕новану й добре навчену арм╕ю ╕ право карбувати сво╖ монети (золот╕ й ср╕бн╕ монети ордену мали об╕г у вс╕х кра╖нах ╢вропи). До 1291 р. резиденц╕я Великого Маг╕стра Тевтонського ордену знаходилася в м╕ст╕-фортец╕ Акр╕, а п╕сля його пад╕ння й захоплення мусульманами ╖╖ перенесли до Венец╕╖. У 1309 р. резиденц╕я Тевтонського ордену пере╖здить до Мальборга. Мальборг був столицею орденсько╖ держави. Резиденц╕я ж Великого Маг╕стра розташовувалася в Мальборзькому замку, що вважався неприступним. […]

На початку XIV ст. орденська держава в Прусс╕╖ досягла високого для свого часу економ╕чного розвитку й нав╕ть стала одним з найб╕льших виробник╕в зерна в ╢вроп╕. Кр╕м того, вона торгувала бурштином, медом, деревиною й хутром. Було засновано 93 м╕ста й 1500 с╕л. Населення орденсько╖ держави досягло 600 тисяч ос╕б. Незважаючи на во╓нн╕ д╕╖, що не припинялися, вона досягла  багато чого й у галуз╕ науки та мистецтва. Орден в╕дкривав у Прусс╕╖ параф╕яльн╕ й народн╕ школи, по зак╕нченн╕ яких багатьох учн╕в посилали на навчання до великих середньов╕чних ун╕верситет╕в.

Але попри процв╕тання Тевтонський орден хот╕в розширити територ╕ю сво╓╖ держави за рахунок земель Польщ╕ й Великого княз╕вства Литовського. У 1343 р., через во╓нн╕ д╕╖ проти Польщ╕, король Казимир був змушений п╕дписати з тевтонцями мирний догов╕р. Зрештою Польща в╕дмовилася в╕д прав на Помор’я, Михайл╕вську й Хельминську земл╕.

У пер╕од з 1340 до 1410 р. тевтонськ╕ рицар╕ зд╕йснили близько ста великомасштабних поход╕в на земл╕ Великого княз╕вства Литовського. Граб╕жницьких напад╕в н╕мецьких рицар╕в зазнали м╕ста Брест, В╕льно, Гродно, Новогрудок, Л╕да. У друг╕й половин╕ XIV ст. в╕дбулося значне посилення Польщ╕, особливо п╕сля об’╓днання ╖╖ з Литвою п╕д владою династ╕╖ Ягеллон╕в. У цей час Тевтонський орден планував чергове вторгнення на земл╕ княз╕вства Литовського, але польська сторона висловила сво╓ несхвалення ╕ зауважила, що якщо орден зд╕йснить сво╖ плани, то польське в╕йсько п╕де в╕йною на тевтонськ╕ земл╕. У в╕дпов╕дь на цю заяву 6 серпня 1409 р. орден оголосив Польщ╕ в╕йну. Так почалася Велика в╕йна, що тривала до 1411 р.

На початку в╕йни тевтонським рицарям удалося глибоко просунутися на територ╕ю Польщ╕. Було захоплено багато замк╕в, а в замку Швець тевтонц╕ зв╕льнили з польського полону комтура Генр╕ха фон Плауена, який згодом стане Маг╕стром ордену. П╕д Велунем, на територ╕╖ Ново╖ Марки, 4 вересня тевтонц╕ завдали поразки польському в╕йську. Але вже 23 вересня нове польське в╕йсько почало усп╕шно в╕двойовувати сво╖ земл╕ в ордену. У цей час литовське в╕йсько разом ╕з жемайтськими повстанцями стало облягати замки ордену. Воювати на два фронти йому були важко, тому тевтонц╕ були змушен╕ запропонувати полякам перемир’я (до 24 червня), а також передати розгляд територ╕ально╖ суперечки м╕ж Тевтонським орденом ╕ Польщею на суд чеського короля. Той, одержавши в╕д ордену велику суму грошей (за дружн╓ посередництво), вир╕шив суперечку на користь ордену. Поляк╕в це не влаштувало. Ус╕ розум╕ли, що в╕йна неминуча. Незважаючи на те, що перемир’я поляк╕в з тевтонськими рицарями було продовжено до липня, обидв╕ сторони масово готувалися до во╓нних д╕й. […]

Об’╓днання двох арм╕й, Польщ╕ й Великого княз╕вства Литовського, стало ц╕лковитою неспод╕ванкою для Тевтонського ордену. Великий Маг╕стр Ульр╕х фон Юнг╕нген спочатку нав╕ть не пов╕рив очевидцев╕ переправи союзних в╕йськ через В╕слу. А в цей час об’╓днан╕ в╕йська Польщ╕ й княз╕вства Литовського йшли просто на Мальборг. Великий Маг╕стр терм╕ново в╕дправив в╕йсько назустр╕ч ворогов╕.

Зустр╕лися дв╕ арм╕╖ на нер╕вн╕й м╕сцевост╕ м╕ж селищами Грюнвальд ╕ Танненберг, неподалеку в╕д м╕ста Дубровенська. Орденське в╕йсько, що прибуло ран╕ше, встигло укр╕пити сво╖ позиц╕╖. Але це не допомогло виграти битву, тому що в цьому бо╖ основну частину орденського в╕йська складали не високодисципл╕нован╕ тевтонськ╕ рицар╕, а рицар╕ й найманц╕ з багатьох кра╖н ╢вропи.

В╕дм╕тною рисою ╓вропейських рицар╕в було те, що вони воювали здеб╕льшого ╕ндив╕дуально й погано п╕дкорялися наказам. Тому в Грюнвальдськ╕й битв╕ 15 липня 1410 р. перемогло союзне в╕йсько Польщ╕ й Великого княз╕вства Литовського, завдяки дисципл╕н╕ й гарн╕й маневреност╕ його п╕дрозд╕л╕в. Особливо в╕дзначилася легка татарська к╕ннота, що використала св╕й традиц╕йний тактичний прийом — помилковий в╕дступ, завдяки якому частина орденського в╕йська потрапила в зас╕дку.

У Грюнвальдськ╕й битв╕ орден втратив убитими 18 тисяч ос╕б, 14 тисяч було взято в полон. Загинули також Великий Маг╕стр Ульр╕х фон Юнг╕нген ╕ майже весь кер╕вний склад Тевтонського ордену. П╕сля поразки п╕д Грюнвальдом Тевтонський орден втратив колишню могутн╕сть ╕ не зм╕г зд╕йснити сво╖ плани щодо оволод╕ння вс╕ма землями Прибалтики. Провалилися й плани державотворення на територ╕╖ вс╕╓╖ Сх╕дно╖ ╢вропи. […]

У 1411 р. м╕ж орденом, Польщею, Великим княз╕вством Литовським ╕ Мазов╕╓ю був укладений мирний догов╕р. Але не завжди орден захоплював нов╕ земл╕ силою. Наприклад, у Польщ╕ багато м╕ст добров╕льно перейшли п╕д його владу. ╥х приваблювали ясн╕сть ╕ реальн╕сть тевтонських закон╕в, а також Магдебурзьке право й податков╕ п╕льги. Польськ╕ корол╕, у свою чергу, йшли в╕йною на м╕ста, що пристали до ордену. Городяни, таким чином, перебували м╕ж двох вогн╕в ╕ присягали на в╕рн╕сть то одним, то ╕ншим. Так, п╕сля Грюнвальдсько╖ битви майже вс╕ орденськ╕ м╕ста здалися полякам без бою. Але пот╕м так само повернулися п╕д владу Тевтонського ордену.

У 1454 р. орден знову розпочав в╕йну з Польщею. Ця в╕йна зак╕нчилася перемогою поляк╕в, а Тевтонський орден, що програв, був змушений визнати себе васалом Польщ╕.

У 1525 р. Великий Маг╕стр ордену Альбрехт фон Ансабах, з роду Гогенцоллерн╕в, прийняв лютеранство й зд╕йснив секуляризац╕ю Сх╕дно╖ Прусс╕╖, що стала в╕дтепер спадковим герцогством, тобто зробив волод╕ння католицького ордену св╕тською власн╕стю, а сам ╕з гросмейстера Тевтонського ордену перетворився на герцога Прусс╕╖. Але орден не перестав ╕снувати. У 1526 р. його очолив Вальтер фон Кронберг (1526—1543).
У 1801 р. Франц╕я при╓днала земл╕ ордену на зах╕д в╕д Рейну, а в 1809 р. Наполеон сво╖м декретом закрив орден ╕ в╕ддав його земл╕ на правому берез╕ Рейна германським союзникам. Тевтонський орден був в╕дновлений в Австр╕╖ в 1834 р., в якост╕ католицько╖ дворянсько╖ сп╕лки. П╕сля 1918 р. ╕сну╓ лише священницька галузь ордену (перетворена папою П╕╓м XI на духовний орден) з резиденц╕╓ю у В╕дн╕. Орден продовжу╓ ╕снувати також у рамках протестантизму в Утрехт╕.

Глава з книги С. В. Жаркова «История создания рыцарских орденов и каталог холодного оружия, снаряжения рыцарей средневековой Европы»

02.07.2009


Виникнення лицарства