Укр Eng

Виникнення лицарства

Орден тампл╕╓р╕в

Повна назва Ордену тампл╕╓р╕в — Та╓мне рицарство Христове й храму Соломона. В╕н виник у 1118 р. в ╢русалим╕. Заснували орден дев’ять французьких рицар╕в, на чол╕ яких стояв Гуго де Пейнс, який ╕ став його першим Маг╕стром. Перший Великий Маг╕стр Ордену Храму Гуго де Пейнс народився 9 лютого 1070 р. в замку Пейн у Шампан╕ (Франц╕я). Був посвячений у рицар╕ в 1085 р. ╕ вважався поважною особою при двор╕ графа Шампан╕. У 1104 р. граф Шампанський вируша╓ до Палестини в супровод╕ Гуго де Пейнса й дек╕лькох рицар╕в. Наприк╕нц╕ 1107 р. вони повертаються до Франц╕╖. Але в 1114 р. Гуго де Пейнс знову збира╓ться до Свято╖ Земл╕. Там в╕н з дек╕лькома рицарями присвячу╓ себе служ╕нню Гробу Господньому й охороня╓ прочан, як╕ приходять до ╢русалима.

У 1118 р. Гуго де Пейнс ╕ дев’ять французьких рицар╕в засновують в ╢русалим╕ Орден жебручих рицар╕в Хреста (в Гуго де Пейнса й рицаря Готфр╕да Сент-Омера був один бойовий к╕нь на двох). Гербом ц╕╓╖ орган╕зац╕╖ ста╓ зображення двох рицар╕в, як╕ ╖дуть на одному кон╕ (це символ╕зувало в╕дмову в╕д матер╕альних благ).

Першим покровителем ордену був король Балду╖н (правитель ╢русалима), який передав рицарям частину свого палацу. В╕н розташовувався на м╕сц╕ колишнього юдейського храму Соломона. Французькою мовою храм назива╓ться tample. Зв╕дси й спрощена назва рицарського ордену — Орден Храму (тампл╕╓р╕в). Ц╕каво, що в документах, як╕ д╕йшли до наших час╕в, до 1127 р. нема╓ жодно╖ згадки про Орден тампл╕╓р╕в, ╕ це за дев’ять рок╕в його ╕снування. У 1127 р. король ╢русалима в╕дправля╓ Гуго у супровод╕ загону рицар╕в до ╢вропи. Вони ╖дуть до Папи Гонор╕я. Мета по╖здки — залучення б╕льшо╖ к╕лькост╕ християнських во╖н╕в для захисту ╢русалима, а домогтися цього можна було, т╕льки оголосивши новий Хрестовий пох╕д (це м╕г зробити лише Папа Римський). Водночас ╕з дорученням короля Гуго одержу╓ оф╕ц╕йне визнання церкви для свого Ордену тампл╕╓р╕в. Для цього Папа Римський в╕дправля╓ Гуго де Пейнса на церковний собор у Труа (у центр╕ Шампан╕). У 1128 р. в╕н затвердив Орден храму ╕ його статут, а його глава Гуго де Пейнс одержав титул Великого Маг╕стра.

У 1129 р. Гуго де Пейнс вируша╓ до Свято╖ Земл╕. Тепер у нього досить рицар╕в (завербованих у ╢вроп╕) ╕ кошт╕в для боротьби з мусульманами. Перший Великий Маг╕стр Ордену тампл╕╓р╕в Гуго де Пейнс помер у в╕ц╕ 66 рок╕в 24 травня 1136 р., а його похорони супроводжувалися пишною ходою рицар╕в-тампл╕╓р╕в у ╢русалим╕.

Орден тампл╕╓р╕в, або храмовник╕в, створювався з метою охорони прочан, як╕ ринули до Палестини з ╢вропи (найнебезпечн╕шим був шлях з Яффи до ╢русалима). Вступаючи до ордену, рицар╕ клялися «присвятити сво╖ меч╕, руки, силу й життя захисту християнсько╖ в╕ри, беззаперечно коритися глав╕ ордену — Великому Маг╕стров╕, а також п╕ддаватися небезпекам моря й в╕йни, коли буде наказано, з любов╕ до Христа, не в╕дступати при зустр╕ч╕ одного з трьома нев╕рними ворогами».

Тампл╕╓ри давали об╕тницю слухняност╕, цнотливост╕ й б╕дност╕. До ордену приймали рицар╕в ╕ ченц╕в, як╕ походили з дворянських та аристократичних родин. Символом тампл╕╓р╕в був червоний хрест. Одяг рицар╕в був б╕лим ╕ мав в╕дзнаку — восьмикутний червоний хрест з л╕вого боку. Одяг сержант╕в, послушник╕в ╕ конюших був чорним, з червоним хрестом. Прапор тампл╕╓р╕в мав дв╕ барви (б╕лу й чорну), на тл╕ який розм╕щалися хрест ╕ гасло: «Не нам, не нам, а ╕мен╕ Тво╓му».

Орден тампл╕╓р╕в за короткий час став потужною, добре структурованою (завдяки сувор╕й дисципл╕н╕) в╕йськовою орган╕зац╕╓ю.

У ╖╖ основу було покладено принцип: «Кожен аж н╕як не сл╕ду╓ власн╕й вол╕, а б╕льше дба╓ про те, щоб коритися тому, хто наказу╓».

Орден тампл╕╓р╕в набирав популярност╕. По вс╕й ╢вроп╕ говорили про те, що рицар╕-тампл╕╓ри не т╕льки воюють з нев╕рними, але й охороняють прочан ╕ торговельн╕ каравани, а також ум╕ють майстерно л╕кувати рани. Багато молодих аристократ╕в ╕ рицар╕в з ус╕х кра╖н ╢вропи вступали до ордену. З ус╕х к╕нц╕в християнського св╕ту до скарбниц╕ тампл╕╓р╕в надходили щедр╕ пожертвування. Орден, що спов╕дував б╕дн╕сть, швидко став багат╕ти. До того ж кожен новоприбулець в╕ддавав йому весь св╕й статок.

Ця орган╕зац╕я привертала до себе багатьох. Безземельн╕ рицар╕ знаходили в н╕й опору на все життя й заможне ╕снування. Знатн╕ сеньйори д╕ставали захист в╕д будь-яких могутн╕х ворог╕в, у тому числ╕ й в╕д власних государ╕в. Але до ордену вступало й багато жад╕бних людей, як╕ забули про все святе й ладн╕ були чинити будь-як╕ жорстокост╕. ╥х приваблювала одна з головних запов╕дей тампл╕╓р╕в: «Жоден злочин, ско╓ний на користь ордену, не вважа╓ться гр╕хом».

Ордену дарували земл╕ французьк╕ й англ╕йськ╕ корол╕. До 1130 р. в тампл╕╓р╕в були волод╕ння у Франц╕╖, Англ╕╖, Шотланд╕╖, Фландр╕╖, ╤спан╕╖, Португал╕╖. У 1140 р. з’явилися волод╕ння в ╤тал╕╖, Австр╕╖, Н╕меччин╕ й Угорщин╕. Кр╕м земель у XII ст. рицар╕-тампл╕╓ри волод╕ли замками, фортецями, верфями, портами. Вони мали св╕й потужний флот, а також зд╕йснювали торговельн╕ операц╕╖. […] П╕д сол╕дн╕ в╕дсотки вони позичали грош╕ нав╕ть зб╕дн╕лим монархам, перетворюючись на банк╕р╕в практично вс╕х ╓вропейських корол╕вських дом╕в ╕ деяких мусульманських володар╕в. У XII-XIII ст. Орден тампл╕╓р╕в (30 тисяч во╖н╕в, переважно француз╕в) поряд з Орденом госп╕таль╓р╕в (╕оанн╕т╕в) становив основну арм╕ю християнських держав Палестини.

Тампл╕╓ри заснували найпотужн╕ш╕ фортец╕ Свято╖ Земл╕: Крак-де-Шеваль╓, Шато-Пелерен, Сафед, Торан та ╕н. У боях з мусульманами рицар╕-тампл╕╓ри часто проявляли в╕роломство й особливу жорсток╕сть, тим самим викликаючи ненависть мусульман. Тому, коли в 1187 р. в╕йсько короля ╓русалимського було розгромлене мусульманами, християнських рицар╕в, як╕ потрапили до полону, в╕дпустили за викуп — ус╕х, але не рицар╕в-тампл╕╓р╕в. Ут╕м, незважаючи на поразку, Орден тампл╕╓р╕в ще довгий час волод╕в великими ма╓тками на Свят╕й Земл╕.

Але незабаром тампл╕╓рам ╕ госп╕таль╓рам довелося назавжди залишити Святу Землю. Обидва ордени влаштувалися на остров╕ К╕пр. Там вони пробули к╕лька рок╕в, п╕сля чого госп╕таль╓ри завоювали остр╕в Родос, а тампл╕╓ри, збер╕гши на К╕пр╕ земл╕ й замки, пере╖хали до Франц╕╖ (резиденц╕ю ордену перенесли до Парижа).

Тампл╕╓ри продовжували волод╕ти землями й замками у Франц╕╖, Англ╕╖, ╤тал╕╖, Н╕меччин╕, ╤спан╕╖, Португал╕╖, Угорщин╕, на К╕пр╕ та в ╕нших ╓вропейських кра╖нах. Прив╕ле╖, отриман╕ тампл╕╓рами в р╕зний час в╕д римських пап, фактично перетворили орден на суверенну державу з╕ сво╖ми урядом, податками, судочинством, арм╕╓ю тощо. Завдяки могутност╕, скрупульозн╕й чесност╕ у ф╕нансових справах ╕ прекрасно поставлен╕й бухгалтер╕╖ тампл╕╓ри швидко перетворилися на потужну й над╕йну ф╕нансову державу.

Саме вони винайшли вексел╕, що значно полегшили рух кап╕тал╕в при комерц╕йних ╕ с╕мейних угодах. Вирушаючи у Хрестовий пох╕д, велик╕ феодали й рицар╕ нер╕дко закладали п╕д позичку сво╖ земл╕ й ╕нше майно в ╓вропейських конторах ордену. Боячись пограбування в дороз╕, вони брали лише розписку, для того щоб одержати грош╕ п╕сля прибуття до ╢русалима. Так тампл╕╓ри ставали не т╕льки лихварями, але й орган╕заторами банк╕всько╖ справи. ╤ вона принесла ╖м величезн╕ багатства: адже багато хрестоносц╕в гинули на шляху, не встигнувши д╕статися ╢русалима.

Орден Храму заохочував розвиток науки й техн╕ки, сприяв культурним контактам християнського св╕ту з мусульманською ╕ юдейською цив╕л╕зац╕ями. Велик╕ Маг╕стри вид╕ляли значн╕ кошти на розвиток геодез╕╖, картограф╕╖, буд╕вництво шлях╕в ╕ мореплавання. Орден засновував ╕ утримував госп╕тал╕ й л╕карн╕, у яких розробляли передов╕ методи л╕кування й створювали нов╕ л╕ки.

 Загалом д╕яльн╕сть ордену й життя його рицар╕в були та╓мничими, прихованими в╕д сторонн╕х очей за потужними ст╕нами замк╕в ╕ фортець. Це породжувало чутки: про розк╕ш ╕ марнотратство тампл╕╓р╕в, про загадков╕ церемон╕╖, що в╕дбувалися в орденських замках. Також говорили, що якщо член ордену видасть його та╓мниц╕ сторонн╕м особам, то його або вб’ють, або запроторять на все життя до п╕дземелля. Багато хто вважав, що тампл╕╓ри мають знання, за допомогою яких викликають неб╕жчик╕в з того св╕ту, ╕ т╕ допомагають ╖м шукати захован╕ скарби.

Орден став наст╕льки могутн╕м ╕ багатим, що перед ним тр╕пот╕ли нав╕ть корол╕. Поко╖ замк╕в тампл╕╓р╕в були розк╕шн╕шими, н╕ж у корол╕вських палацах. Тому англ╕йськ╕ корол╕, буваючи в Париж╕, зупинялися разом з ус╕╓ю сво╓ю свитою не в корол╕вському замку — Лувр╕, а в Тампл╕ — паризьк╕й резиденц╕╖ Ордену тампл╕╓р╕в.

Замок Тампль на т╕ часи вважався ц╕лковито неприступним. Висок╕, потужн╕, товст╕ ст╕ни, веж╕ й глибокий р╕в захищали господар╕в замку ╕ ╖хн╕х гостей. П╕дйомний м╕ст, окутий зал╕зом, в╕в т╕льки до одн╕╓╖ з веж (усього ╖х було с╕м). Ворота замку в╕дчинялися й зачинялися за допомогою складно╖ системи важел╕в. Найвищою й найзахищен╕шою буд╕влею в замку був донжон. У ньому розм╕щалася резиденц╕я Великого Маг╕стра Ордену тампл╕╓р╕в. Кап╕тул Ордену тампл╕╓р╕в зас╕дав у церкв╕. […]

Великий Маг╕стр Жак де Моле був упевнений у сво╖й ц╕лковит╕й влад╕ над королем Франц╕╖ (великим боржником). До реч╕, л╕тописц╕ того часу описують ц╕кавий випадок. Король Ф╕л╕пп IV полюбляв, одягшись простолюдином, затесатися до юрби, походити по базарах, загалом послухати, про що говорить народ. Його нав╕ть не зупиняли пов╕домлення про безладдя, що виникали то тут, то там. ╤ одного разу недалеко в╕д замку тампл╕╓р╕в короля вп╕знав «улюблений» народ. Згадавши все те «добро», що його Ф╕л╕пп IV зробив простим людям (фальшив╕ монети, непом╕рн╕ податки тощо), юрба оточила розгубленого й наляканого монарха. Почулися погрози. Допомога прийшла зненацька. Рицар╕-тампл╕╓ри, як╕ проходили повз, швидко зор╕╓нтувавшись у ситуац╕╖, порятували короля. Прикриваючи його щитами, рицар╕ повели його до свого замку. У Тампл╕ Ф╕л╕пп IV знайшов притулок, поки його в╕йська вгамовували повстання черн╕ в Париж╕ (п╕зн╕ше Ф╕л╕пп жорстоко помститься парижанам за ╖хню зухвал╕сть). Король Франц╕╖ був уражений розк╕шшю внутр╕шнього оздоблення резиденц╕╖ тампл╕╓р╕в. Йому нав╕ть показали скарбницю ордену (щоб зайвий раз продемонструвати королев╕ силу й могутн╕сть Ордену Храму).

У 1306 р. Ф╕л╕пп IV почина╓ зд╕йснювати св╕й план знищення тампл╕╓р╕в ╕ захоплення ╖хн╕х багатств. Для початку в липн╕ 1306 р. за наказом Ф╕л╕ппа Климент V виклика╓ Великого Маг╕стра Ордену тампл╕╓р╕в Жака де Моле з К╕пру до Парижа. У 1307 р. за доносом колишнього члена Ордену тампл╕╓рам було пред’явлене обвинувачення в ╓рес╕ й аморальност╕. Папа Климент V ╕ король Ф╕л╕пп IV ╕н╕ц╕ювали проти них ╕нкв╕зиц╕йний процес. Ранком 13 жовтня 1307 р. Великий Маг╕стр ╕ вс╕ члени Ордену тампл╕╓р╕в, як╕ перебували на французьк╕й земл╕, були арештован╕. Напад короля на орден був неспод╕ваним ╕ неймов╕рним для тампл╕╓р╕в, тому вони не чинили опору. Ус╕ замки й буд╕вл╕, що належали ордену, а також ╕нше майно були конф╕скован╕. Але королев╕ Франц╕╖ не вдалося досягти сво╓╖ головно╖ мети — захопити скарби ╕ документи ордену.

Незважаючи на секретн╕сть операц╕╖ короля, скарби, документи й арх╕в ордену було вивезено з Парижа за пару дн╕в до початку арешт╕в. ╥х завантажили в порту Ла-Рошель на корабл╕, як╕ в╕дпливли в нев╕домому напрямку. Пересл╕дування й суди над членами Ордену тампл╕╓р╕в тривали. У 1310 р. б╕ля монастиря Святого Антон╕я (п╕д Парижем) були спален╕ на багаттях 54 рицар╕-тампл╕╓ри. Катуваннями з рицар╕в виривали з╕знання у страшних злочинах (╓рес╕, служ╕нн╕ сатан╕, протиприродних пороках), ╕ на п╕дстав╕ цих показ╕в 3 кв╕тня 1312 р. на зас╕данн╕ XV Всесв╕тнього собору Папа Климент V оголосив постанову про розформування Ордену тампл╕╓р╕в.

У березн╕ 1314 р. був спалений Великий Маг╕стр Ордену тампл╕╓р╕в Жак де Моле. На страт╕ був присутн╕й король Франц╕╖ Ф╕л╕пп IV. Жак де Моле перед смертю вимовив прокл╕н на адресу короля, Климента V ╕ Г╕йома де Ногаре (який керував арештами тампл╕╓р╕в ╕ особисто катував Великого Маг╕стра). Ц╕каво, що невдовз╕ вс╕ тро╓ проклятих померли один за одним. Прибуток короля Франц╕╖ Ф╕л╕ппа IV в╕д знищення Ордену тампл╕╓р╕в на французьк╕й земл╕ склав чверть м╕льйона л╕вр╕в.

Орден тампл╕╓р╕в перестав ╕снувати, його земл╕, замки, корабл╕ й верф╕ були конф╕скован╕. Багато чого з майна тампл╕╓р╕в успадкували рицар╕-госп╕таль╓ри (наприклад, замок Тампль у Париж╕), а також ╕нш╕ рицарськ╕ ордени. Тампл╕╓ри, як╕ залишилися в живих ╕ перебували за межами Франц╕╖, були змушен╕ вступити до лав ╕нших орден╕в.

Глава з книги С. В. Жаркова «История создания рыцарских орденов и каталог холодного оружия, снаряжения рыцарей средневековой Европы»

02.07.2009


Виникнення лицарства