Укр Eng

Виникнення лицарства

Орден рицар╕в Святого Гробу Господнього

Повна назва ордену — Орден Святого Гробу, що в ╢русалим╕ (Ordo Eguestris S. Sepulcri Hierosolymitani). В╕н ╓ найдревн╕шим рицарським орденом, утвореним п╕д час Хрестових поход╕в. У р╕зних документах його називають Братерством вершник╕в Богоматер╕ С╕ону або Братерством вершник╕в Усипальниц╕ Богоматер╕ ╢русалимсько╖. Щоб зрозум╕ти, зв╕дки п╕шли ц╕ назви, необх╕дно заглибитися в ╕стор╕ю. У м╕ст╕ ╢русалим╕ на гор╕ С╕он був побудований храм Свято╖ Мар╕╖ (на м╕сц╕ Усп╕ня Божо╖ Матер╕). Саме з цим м╕сцем пов’язана згадка про перший рицарський орден.

Орден рицар╕в Святого Гробу був створений приблизно в 1099 р., п╕сля взяття м╕ста-фортец╕ ╢русалима. Засновником ордену був герцог Нижньо╖ Лотаринг╕╖ Готфр╕д Бульонський. П╕сля захоплення ╢русалима в╕н був обраний правителем м╕ста й одержав титул захисника Гробу Господнього. Резиденц╕я ордену перебувала в абатств╕ Нотр Дам дю Мон де С╕он,  головним завданням ц╕╓╖ рицарсько╖ орган╕зац╕╖ була охорона захопленого в мусульман Гробу Господнього. Рицарям ордену було присво╓но в╕дзнаку — червоний хрест на ср╕бному пол╕, яку вони носили на б╕лих шатах.

Уперше про орден згаду╓ться в книжц╕ «╤стор╕я хрестових поход╕в ╕ держави хрестоносц╕в у ╢русалим╕», написан╕й Рене Груссе. У ц╕й прац╕ ╓ посилання на Балду╖на I, який був молодшим братом Готфр╕да Бульонського. П╕сля смерт╕ Готфр╕да в 1100 р. Балду╖н зайняв м╕сце правителя ╢русалима. Йому вручають корону й проголошують його першим королем ╢русалимського корол╕вства. Як пише Груссе, Балду╖н I був першим з корол╕вського роду, «створеного тут, на гор╕ С╕он», який став р╕вним за рангом ус╕м ╕ншим можновладним домам ╢вропи: династ╕╖ Капетинг╕в у Франц╕╖, англо-норманськ╕й (Плантагенет╕в) в Англ╕╖, Гогенштауфенам у Н╕меччин╕ й Габсбургам в Австр╕╖. Автор зауважу╓, що т╕льки за допомогою Ордену С╕ону Балду╖н I одержав трон. Також збер╕гся документ (датований к╕нцем XVII ст.), який розпов╕да╓ про те, що «п╕д час Хрестових поход╕в у ╢русалим╕ вже були рицар╕, яких називали Chevaliers de’l Order de Notre-Dame de Sion (вершники Ордену Богоматер╕ С╕ону)».

Якийсь час орден д╕яв разом з Орденом тампл╕╓р╕в (утвореним 1118 р.). До реч╕, в╕дзнака тампл╕╓р╕в (червоний хрест на б╕лому тл╕) була схожа на знак рицар╕в Гробу Господнього (червоний хрест на ср╕бному пол╕). Гадано Балду╖н I за ╕нструкц╕ями, отриманими в╕д кер╕вник╕в Ордену Святого Гробу, що в ╢русалим╕, розробив статут Ордену тампл╕╓р╕в. 1188 р. Великий Маг╕стр Ордену С╕ону (або Ордену Гробу Господнього) Жан де Г╕зор м╕ня╓ назву братерства на Пр╕орат С╕ону — Prieure de Sion. Його в╕дзнакою ста╓ золотий грифон. Виб╕р цього знака — не випадков╕сть, в╕н означа╓: «Лев — цар зв╕р╕в, орел — цар птах╕в, а над людьми будемо царювати ми, за допомогою золота». Сво╖м дев╕зом нова орган╕зац╕я обира╓ висл╕в Per Me reges regnant («Через мене царюють Цар╕»). Великий Маг╕стр Пр╕орату С╕ону ╖де в ╢вропу в супровод╕ трьох принц╕в Богоматер╕ й дев’яти рицар╕в Святого ╤оанна Хрестителя. Там в╕н розпод╕ля╓ братчик╕в ордену по вс╕й територ╕╖, в╕д ╤спан╕╖ до Скандинав╕╖.

Одним з головних завдань ордену було в╕дновлення монарх╕╖. Також в╕н стежив за управл╕нням у пров╕нц╕ях ╕мпер╕╖, зд╕йснював в╕дб╕р г╕дних на кер╕вн╕ посади й займався ╖хн╕м навчанням. Кр╕м того, в╕н п╕дготовляв ╜грунт для ф╕нансист╕в (проводив переписи населення, земельне районування, розм╕щував у пров╕нц╕ях ф╕нансов╕ доми ╕ зб╕рн╕ пункти данини). Орден мав основн╕ (й найповн╕ш╕) в╕домост╕ про успадкування престолу в пров╕нц╕ях, а також про родов╕дний зв’язок нам╕сник╕в з правлячим домом ╕мпер╕╖. До того ж орден ф╕нансував досл╕дження в галуз╕ маг╕╖ й алх╕м╕╖ (у т╕ часи знання, що належали до розряду маг╕╖ й алх╕м╕╖, стосувалися: пороху, ф╕лософського каменя, ел╕ксиру молодост╕, панаце╖ тощо). В╕н заохочував ╕ будь-як╕ винаходи, що дозволяли зм╕цнювати обороноздатн╕сть ╕мперських в╕йськ. Серед член╕в Пр╕орату С╕ону були Сандро Бот╕челл╕, Леонардо да В╕нч╕, ╤саак Ньютон, В╕ктор Гюго, Клод Дебюсс╕, Жан Кокто.

Структура ордену (зг╕дно статутним статтям XI й XII зразка 1989 р.) така. Пр╕орат С╕ону склада╓ться з 729 пров╕нц╕й, 27 комтурств, ковчега й кур╕╖. Кожне комтурство склада╓ться з 40 член╕в, пров╕нц╕я — з 13. Ус╕х член╕в ордену под╕лено на дв╕ групи: лег╕он ╕ фалангу. Лег╕он займа╓ться апостол╕чною д╕яльн╕стю, а фаланга охороня╓. Члени 729 пров╕нц╕й под╕ляються на новачк╕в ╕ вершник╕в. 27 комтурств под╕ляться на: геро╖в, збро╓носц╕в, вершник╕в ╕ комтур╕в. Ковчег нарахову╓ 40 член╕в, як╕ виконують функц╕╖ в╕зитер╕в. У кур╕╖ 13 член╕в: 9 конетабл╕в, 3 сенешал╕ й 1 керманич — нав╕гатор (кер╕вник кур╕╖).

Глава з книги С. В. Жаркова «История создания рыцарских орденов и каталог холодного оружия, снаряжения рыцарей средневековой Европы»

Прес-служба М╕жнародного Ордену Святого Стан╕слава
02.07.2009


Виникнення лицарства