Укр Eng

Виникнення лицарства

╤стор╕я виникнення орден╕в

╤стор╕я орден╕в винятково багата на барвист╕ подробиц╕ й неспод╕ван╕ для сучасно╖ людини детал╕. На в╕дм╕ну в╕д медалей, ордени виникли не як нагороди, а як особлив╕ орган╕зац╕╖ з ч╕тко визначеними принципами й ц╕лями. Нав╕ть сама назва «орден» походить в╕д латинського ordo — «орган╕зац╕я».

У XI ст. монастир╕, що боролися за очищення, укр╕плення й централ╕зац╕ю церкви, стали об’╓днуватися в духовн╕ ордени: Картез╕анський, Цистерц╕анський, Францисканський, Дом╕н╕канський та ╕н. Вони брали активну участь у п╕дготовц╕ Хрестових поход╕в, але зрозум╕ло, що основний тягар завоювання Свято╖ Земл╕ л╕г на плеч╕ рицарських в╕йськ ╢вропи. П╕сля виникнення на Близькому Сход╕ християнських держав рядов╕ рицар╕ при╓днувалися до чернечих об’╓днань ╕ служили вже не св╕тському государев╕, а церкв╕. У такий спос╕б виникли нов╕, духовно-рицарськ╕ ордени — слуг шпиталю братерства Святого ╤оанна (госп╕таль╓р╕в, або ╕оанн╕т╕в, згодом — Мальт╕йський орден), б╕дних брат╕в ╢русалимського храму (тампл╕╓р╕в, або храмовник╕в) ╕ брат╕в н╕мецького дому Свято╖ Мар╕╖ (Тевтонський орден), а за ╖х прикладом — багато ╕нших. Це були во╓н╕зован╕ орган╕зац╕╖ з ч╕ткою ╕╓рарх╕╓ю та сво╓р╕дною ун╕формою — орденським вбранням (за деталями одягу можна було визначити положення рицаря в орден╕). У романських мовах слово «рицар» звучить як «кавалер», ╕ в такий спос╕б утворилося збережене донин╕ поняття «кавалер ордену». Сво╓р╕дною рицарською традиц╕╓ю стали «орденськ╕ внески»: вступаючи до ордену, рицар в╕ддавав йому все майно, адже тепер його потреби мав забезпечувати орден.

Як пише С. В. Жарков у книжц╕ «История создания рыцарских орденов и каталог холодного оружия, снаряжения рыцарей средневековой Европы», в 1099 р. в арм╕ях хрестоносц╕в, п╕сля здобуття м╕ста-фортец╕ ╢русалима, за благословенням Папи Римського на баз╕ р╕зних братств створювалися особлив╕ духовно-рицарськ╕ орган╕зац╕╖: ╖х називали духовно-рицарськими орденами. Початкове завдання рицарських орден╕в — захист християнських прочан й охорона християнських волод╕нь на Сход╕ в╕д напад╕в посл╕довник╕в ╕сламу.

╤деолог Хрестових поход╕в Бернар Клервоський, який жив у XII ст.,  у спец╕ально присвяченому рицарським орденам твор╕ намагався виправдати ╖хн╓ ╕снування, примиривши служ╕ння Богов╕ й в╕йськову д╕яльн╕сть. Вступаючи до ордену, рицар приносив звичайну об╕тницю чернецтва: б╕дност╕, цнотливост╕, слухняност╕. В╕н повинен був виконувати обов’язок гостинност╕ й невпинно вести в╕йну проти нев╕рних. Членами орден╕в могли бути як рицар╕, так ╕ простолюд, який становив окрему групу. А деяк╕ в╕йськово-чернеч╕ ордени допускали у сво╖ лави нав╕ть ж╕нок.

Члени рицарського ордену беззаперечно корилися глав╕ ордену — Гросмейстеров╕, або Великому Маг╕стров╕, який, у свою чергу, п╕дкорявся безпосередньо Пап╕ Римському, а не правителям, на землях яких розташовувалися волод╕ння ордену. Духовн╕ рицарськ╕ ордени майже в усьому були схож╕ на чернеч╕, але в них були певний статут, затверджений Папою Римським, ╕ особливий в╕дм╕тний одяг.

Под╕бно до чернечих орден╕в, рицарськ╕ спочатку складалися з небагатьох ос╕б. Але рицарськ╕ ордени активно займалися в╕йськовою д╕яльн╕стю, тому чисельн╕сть ╖хн╕х член╕в швидко зростала. Члени ордену розпод╕лялися за посадами.

На початку, коли в орденах ще дотримувалися простоти, ╖хньою в╕дм╕тною ознакою служив звичайний хрест червоного кольору, що його перш╕ хрестоносц╕ обрали для себе сам╕. Правда, для розр╕знення всередин╕ ордену вони нер╕дко зм╕нювали як форму, так ╕ кол╕р хреста,     ╕ нав╕ть кол╕р нижнього одягу й плаща, до яких його прикр╕плювали.   У церковних документах ╓ запис про те, що нашивати хрест на одяг дозволила 1146 р. спец╕альна папська булла, та й то лише рицарям знатно╖ кров╕ й представникам орден╕в.
Набагато п╕зн╕ше, коли рицарськ╕ ордени розбагат╕ли й у деяких з них, як ╕ в чернечих орденах, розвинулася пристрасть до розкош╕, не т╕льки одяг рицар╕в, але й уся обстановка, у як╕й вони жили, стала в╕др╕знятися б╕льшим багатством. Розк╕ш проявлялася й у встановленн╕ нових розма╖тих в╕дзнак для службових посад: гросмейстера, капелан╕в, ратник╕в. Загалом за пер╕од з 1100 до 1400 р. було утворено близько 20 духовних рицарських орден╕в. З них три ордени були найдужчими, найвпливов╕шими й мали на т╕ часи величезн╕ статки. До ц╕╓╖ тр╕йки входили: Орден госп╕таль╓р╕в (╕оанн╕т╕в), Орден тампл╕╓р╕в (храмовник╕в) ╕ Тевтонський (Н╕мецький) орден.

Духовно-рицарськ╕ ордени, що виникли на Свят╕й Земл╕, кр╕м Сходу, брали участь у во╓нних д╕ях ╕ на ╕нших територ╕ях християнського св╕ту. Так, першими вступили у в╕йну в ╤спан╕╖ рицар╕-госп╕таль╓ри й тампл╕╓ри. П╕ренейський п╕востр╕в привертав до себе увагу рицарських орден╕в як джерело доход╕в ╕ можлив╕сть поповнити сво╖ ряди новими браттями.

Вплив рицар╕в-госп╕таль╓р╕в ╕ тампл╕╓р╕в призв╕в до того, що вже в трет╕й чверт╕ XII ст. в ╤спан╕╖ виникло к╕лька власних в╕йськово-чернечих орден╕в. Вони вже в╕д початку були в╕йськовими орган╕зац╕ями, заснованими за прикладом орден╕в тампл╕╓р╕в ╕ госп╕таль╓р╕в. Покровителями ╕спанських рицарських орден╕в були християнськ╕ правител╕ ╤спан╕╖, як╕ в такий спос╕б отримували в особах рицар╕в орден╕в серйозну в╕йськову силу проти мусульман як на суходол╕, так ╕ на мор╕. До того ж м╕сцев╕ ордени не повинн╕ були посилати кошти до Свято╖ Земл╕, а ╕спанськ╕ правител╕, беручи п╕д свою оп╕ку в╕дразу дек╕лька в╕йськово-чернечих орган╕зац╕й, могли контролювати ситуац╕ю таким чином, щоб жоден окремий орден не став занадто могутн╕м.

Спочатку ╕спанськ╕ правител╕ нав╕ть спод╕валися використати ц╕ м╕сцев╕ орган╕зац╕╖ в боротьб╕ з╕ сво╖ми християнськими суперниками, але ордени швидко поширилися по вс╕й територ╕╖ п╕вострова й зайняли нейтральну позиц╕ю щодо конфл╕кт╕в м╕ж християнськими королями. Час в╕д часу ╕спанськ╕ ордени планували поширити св╕й вплив на територ╕╖ П╕вн╕чно╖ Африки, Свято╖ Земл╕ й нав╕ть прибалт╕йських кра╖н, але жодного з цих план╕в не було зд╕йснено.

У Центральн╕й ╢вроп╕, на в╕дм╕ну в╕д ╤спан╕╖, тампл╕╓ри й госп╕таль╓ри не були першими духовно-рицарськими орденами, як╕ з╕ збро╓ю в руках захищали й поширювали християнство. На початку XIII ст. ╓вропейц╕ б╕льше розраховували на нов╕ ╓вропейськ╕ духовно-рицарськ╕ ордени, так╕ як Тевтонський орден. Саме в╕н в╕д╕грав головну роль у п╕дкоренн╕ Прусс╕╖ й Л╕вон╕╖. Орден мечоносц╕в ╕ Добжинський орден були заснован╕ вже в ╢вроп╕, для захисту м╕с╕онер╕в: перший виник у Л╕вон╕╖ в 1202 р. за п╕дтримкою ╓пископа Альберта, а другий — у Прусс╕╖, приблизно в 1228 р., з ╕н╕ц╕ативи ╓пископа Прусського Християна й польського князя Конрада Мазовецького. П╕зн╕ше ц╕ ордени вв╕йшли до складу Тевтонського ордену.

Тевтонський орден уперше з’явився в Центральн╕й ╢вроп╕ 1211 р., на прохання угорського короля Андр╕я II. В╕н запропонував орденов╕ транс╕льванську область Бурзу з умовою захищати ╖╖ в╕д наб╕г╕в половц╕в. Для Тевтонського ордену це було виг╕дною пропозиц╕╓ю, що давала йому можлив╕сть розширити сво╖ волод╕ння в ╢вроп╕. П╕сля того як Тевтонський орден було вигнано з Угорщини ╕ в╕н утвердився у Прусс╕╖, угорськ╕ й польськ╕ правител╕ залучали для охорони сво╖х земель ╕нш╕ рицарськ╕ ордени. Польський князь Конрад Мазовецький 1237 р. нав╕ть намагався в╕дродити Добжинський рицарський орден у замку Дрогичин на р╕ц╕ Буг, але з цього н╕чого не вийшло. Рицар╕-тампл╕╓ри теж не довго пробули на польськ╕й земл╕, яку ╖м подарували в 1250 р., а рицар╕-госп╕таль╓ри й зовс╕м в╕дмовилися захищати земл╕, надан╕ ╖м у 1247 р. угорським королем Белою IV, як╕ простиралися в╕д Транс╕льванських Альп до Дунаю.

Дух╕вництво використало рицарськ╕ ордени проти ╓ретик╕в ╕ супротивник╕в Папи Римського, а також проти ╕нших порушник╕в спокою в Зах╕дн╕й ╢вроп╕. Рицарськ╕ ордени втручалися й у внутр╕шн╕ конфл╕кти на К╕пр╕ та в ╢русалимському корол╕вств╕. Також були спроби заснувати нов╕ рицарськ╕ ордени на п╕вдн╕ Франц╕╖, для боротьби з ╓ресями. Обов’язком цих орган╕зац╕й було захищати в╕ру й церкву, а також придушувати громадськ╕ безладдя. Але все-таки головним завданням духовно-рицарських орден╕в була боротьба з ╕нов╕рцями. Маючи колосальн╕ статки, ордени могли скуповувати гарн╕ земл╕ по вс╕й територ╕╖ ╢вропи. Доказом могутност╕ й впливу рицарських орден╕в може служити той факт, що деяк╕ з них карбували сво╖ грош╕ з╕ ср╕бла й нав╕ть ╕з золота, ╕ ц╕ монети мали об╕г по вс╕й ╢вроп╕.

У середин╕ XIV ст. так╕ особливост╕ духовно-рицарських орден╕в, як в╕ддан╕сть сюзерену ╕ неухильне дотримання кодексу чест╕, привернули увагу св╕тських государ╕в ╢вропи. Останн╕ намагалися покласти край феодальн╕й роздробленост╕ сво╖х корол╕вств ╕ задля цього прагнули спертися на власн╕ рицарськ╕ орган╕зац╕╖.
Нов╕ св╕тськ╕ ордени (першим з них став Орден П╕дв’язки, що й дос╕ ╕сну╓ у Великобритан╕╖) являли собою союзи рицар╕в, очолюван╕ самими королями. Король сво╓ю владою приймав до ордену нових член╕в: ця принципова в╕дм╕нн╕сть рицарського ордену в╕д духовного м╕стила елемент нагородження. Чисельн╕сть член╕в ордену було суворо обмежено, а кожний рицар м╕г тод╕ належати лише до одн╕╓╖ орган╕зац╕╖.

Ус╕ члени ордену, кр╕м його глави, були р╕вн╕ м╕ж собою. Багато з новоутворених орден╕в за прикладом попередник╕в — орден╕в духовних — присвячувалися святим ╕ н╕би перебували п╕д ╖хн╕м священним патронатом.

Епоха рицарства завершу╓ться з появою пост╕йних арм╕й. Сенс орден╕в як союз╕в рицар╕в ста╓ менш очевидним, а знаки належност╕ до них перетворюються переважно на знаки монаршо╖ милост╕. У буденн╕й мов╕ виник висл╕в «отримати орден» зам╕сть правильного «вступити до ордену».

Постала й потреба позначення належност╕ до ордену в повсякденному житт╕, тобто без спец╕ального вбрання. Знаки стали виготовляти не з тканини, а з металу, ╕ носили ╖х тепер на стр╕чках, кольори яких в╕дпов╕дали барв╕ прийнято╖ ран╕ше мант╕╖.

Як вже згадувалося, ще в давн╕х духовно-рицарських орденах склалася система ранг╕в ╕ посад: Великого Маг╕стра (гросмейстера), командор╕в ╕ рядових рицар╕в. Ц╕ в╕дм╕нност╕ знайшли в╕дображення у знаках. Знак вищого рангу стали носити на особливому нашийному ланцюгу або широк╕й стр╕чц╕ через плече. В останньому раз╕ в╕н зам╕няв зброю ╕ був символ╕чним «духовним мечем». Нашийний знак на стр╕чц╕ став в╕дпов╕дати рангов╕ командора, а рядов╕ рицар╕ почали носити нагрудн╕ знаки на вузьк╕й орденськ╕й стр╕чц╕. З╕ зростанням чисельност╕ член╕в орденам знадобилися додатков╕ ступен╕, орденськ╕ знаки яких було доповнено нагрудними з╕рками.

Оск╕льки два р╕зн╕ ранги водночас кавалер ордену мати не м╕г, незм╕нною традиц╕╓ю справжн╕х орден╕в ╕ дос╕ ╓ можлив╕сть носити знаки лише одного з╕ ступен╕в нагороди, а також необх╕дн╕сть пройти в орден╕ вс╕ щабл╕, починаючи з нижчого. Лише там, де в╕д справжн╕х орден╕в залишилися т╕льки назви, трапля╓ться повторне нагородження знаком того самого ступеня або нос╕ння знак╕в р╕зних ступен╕в.

У св╕тських орденах-нагородах полегшилися й майнов╕ зобов’язання рицар╕в: членство в орден╕ стало насамперед почесним ╕ супроводжувалося внесенням ф╕ксованих сум на потреби орденського церемон╕алу, утримання Кап╕тулу й орденську доброд╕йн╕сть.

На зор╕ ╕стор╕╖ св╕тських орден╕в у монарх╕чних державах вступити до ордену або д╕стати орденськ╕ знаки могли лише дворяни. П╕зн╕ше нагородження орденом за особлив╕ заслуги супроводжувалося п╕днесенням у дворянство. Ця традиц╕я, зв╕сно, не була успадкована орденами, засновуваними у позбавлених станового под╕лу республ╕ках. Нов╕ держави теж потребували засоб╕в заохочення заслуг. Прообразом республ╕канських орден╕в став заснований у 1802 р. тод╕ ще першим консулом Франц╕╖ Наполеоном Бонапартом Орден Почесного лег╕ону. Одна з його особливостей — ч╕тка орган╕зац╕йна структура: розпод╕л на когорти, наявн╕сть ранг╕в Великих оф╕цер╕в, командор╕в, оф╕цер╕в ╕ лег╕онер╕в. Цей перший масовий орден XIX ст. дожив до наших дн╕в як вища нагорода Французько╖ республ╕ки.

Численн╕ ордени ╕снують практично в ус╕х державах св╕ту. Переважна б╕льш╕сть з них збер╕га╓, принаймн╕ зовн╕, основн╕ риси давн╕х орденських орган╕зац╕й. Вони пережили катакл╕зми громадського життя, зберегли лег╕тимн╕сть ╕ наступн╕сть, але в╕дтак зм╕нили як╕сть ╕ принципи ╕снування. По праву до числа таких орден╕в належить Орден Святого Стан╕слава, що виник так само, як ╕ чимало ╕нших св╕тських орден╕в ╢вропи, але пережив ╕ монарх╕в, ╕ ╖хн╕ монарх╕╖.

Прес-служба М╕жнародного Ордену Святого Стан╕слава
02.07.2009


Виникнення лицарства