Укр Eng

Виникнення лицарства

Вступ: шляхетн╕сть ма╓ свою ╕стор╕ю

Члени сусп╕льства докап╕тал╕стично╖ доби под╕лялися на стани — групи, що мали закр╕плен╕ за звича╓м чи законом ╕ насл╕дуван╕ права й обов’язки. Для станово╖ орган╕зац╕╖ була характерна ╕╓рарх╕я, вт╕лена в нер╕вност╕ становища й прив╕ле╖в стан╕в. За класичною схемою сусп╕льство под╕лялося на вищ╕ стани (дворянство й духовенство) ╕ неприв╕лейований трет╕й стан (до нього належали рем╕сники, купц╕ й селяни). У Рос╕йськ╕й ╕мпер╕╖, до складу яко╖ входила й б╕льша частина укра╖нських земель, до 1917 р. ╕снував становий розпод╕л на дворянство, духовенство, селянство, купецтво, козацтво й м╕щанство. Кр╕м них ╕снували нечисленний прошарок спадкових почесних громадян ╕ м╕жстанова група р╕зночинц╕в.

Хоча вже в середин╕ XIX ст. дворянський статус втратив вир╕шальне значення в житт╕ людини, психолог╕чно приналежн╕сть до вищого стану сприяла духовн╕й незалежност╕ ╕нтелектуала й усв╕домленню самоц╕нност╕ особистост╕. Уявлення нещодавн╕х час╕в, коли осв╕чену людину ототожнювали з дворянином, накладали в╕дбиток шляхетност╕ на всю сферу розумово╖ прац╕. М╕ж тим поняття шляхетност╕ ма╓ досить складну ╕стор╕ю.

В укра╖нську мову терм╕н «шляхта» прийшов ╕з польсько╖ (szlachta), у польську — з чесько╖ (slechta), а в чеську — з давньогермансько╖, де слово slachta (сучасний н╕мецький в╕дпов╕дник — Geschlecht) означало «р╕д». Шляхта (дворянство) виникла як в╕йськовий стан ще на зор╕ ╓вропейсько╖ ╕стор╕╖, внасл╕док громадського под╕лу прац╕. Во╖ни — cabalieros, cavaliers, chevaliers — захищали замок свого сеньйора, забезпечували його во╓нн╕ походи та представляли його у в╕дносинах ╕з залежними в╕д нього особами. Разом ╕з земельними волод╕ннями ця верства отримувала спадкове дворянство, чому сприяв урочистий обряд посвяти в рицар╕, що перетворював во╖на на шляхетного шеваль╓. У XII ст. цей обряд став обов’язковим. В╕н засв╕дчував приналежн╕сть дворян до рицар╕в ╕ навпаки, п╕дн╕мав авторитет во╖н╕в, п╕дтверджував ╖хню претенз╕ю на шляхетн╕сть.

Церква забезпечила духовний престиж церемон╕╖ посвяти, включивши до не╖ такий елемент, як освячення збро╖, та ╕нш╕. До того ж вона сприяла формуванню рицарсько╖ ╕деолог╕╖ й етики, що мали вр╕вноважити сусп╕льну вагу й чесноти рицарсько╖ верстви. Вона християн╕зувала культ во╖на, особисто╖ в╕рност╕ та во╓нно╖ доблест╕. Найважлив╕шими категор╕ями етики стали хоробр╕сть, розсудлив╕сть ╕ станова сол╕дарн╕сть.
Досл╕дники стверджують, що ╓вропейське сусп╕льство створило важкодосяжний, але неминущий образ лицаря без страху й догани. Духовн╕ ц╕нност╕ та започаткована дворянством «цив╕л╕зац╕я манер» в╕д╕грали виняткову роль у формуванн╕ ╓вропейсько╖ культури Нового часу й сучасно╖ ╓вропейсько╖ людини. З дворянством пов’язане народження незалежно╖ людини, яка в╕дпов╕да╓ за себе, ризику╓ т╕льки собою та позбавлена рабського страху перед вчинком.

В╕дродження Укра╖ни й ╕нших пострадянських держав, повернення до глибинних джерел культури немислим╕ без в╕дтворення в╕дпов╕дного ╕нтелектуального шару в сусп╕льств╕. В╕н не т╕льки ╓ обличчям сусп╕льства, а й визнача╓ здатн╕сть нац╕╖ до конкуренц╕╖ на св╕тов╕й арен╕, ╖╖ внесок у св╕тову цив╕л╕зац╕ю. ╤нтелектуальний шар по сут╕ сво╖й ел╕тарний, бо форму╓ його менш╕сть.

У сучасних наукових працях п╕дкреслю╓ться, що за нормальних умов нац╕я неминуче вид╕ля╓ аристократ╕ю, тому що сутн╕сть високих прояв╕в культури глибоко аристократична: лише менш╕сть людей ма╓ винятков╕ зд╕бност╕ до мистецтва, науки або державного врядування. Наявн╕сть у сусп╕льств╕ аристократичного середовища, в╕дпов╕дних ╕деал╕в ╕ уявлень необх╕дна для стимуляц╕╖ усп╕х╕в у цих видах д╕яльност╕. Розвиток державного орган╕зму значною м╕рою залежить в╕д того, чи вдасться привести ╕нтелектуальн╕ якост╕ людини у в╕дпов╕дн╕сть до ╖╖ сусп╕льного становища, забезпечити просування службовими сходами якщо не найобдарован╕ших, то принаймн╕ найосв╕чен╕ших.

У б╕льшост╕ держав становий розпод╕л сусп╕льства, що гальму╓ його подальший розвиток, було усунено внасл╕док буржуазно-демократичних революц╕й. Соц╕альним прив╕леям за правом народження покладено край, треба думати, назавжди. Однак уявлення про доб╕рн╕сть, знатн╕сть ╕ шляхетн╕ с╕мейн╕ традиц╕╖ ╕сну╓ в сусп╕льств╕ й дотепер. Його плекають кавалери Ордену Святого Стан╕слава, бо за визначенням, походженням ╕ статутними нормами в╕н  ╓ рицарським орденом.

Оск╕льки обряд посвяти в рицар╕ був за традиц╕╓ю головною п╕дставою зарахування до громадсько╖ ел╕ти, у кавалер╕в Ордену Святого Стан╕слава нема╓ жодних причин в╕дмовлятися в╕д права вважати себе справжньою знаттю сучасного сусп╕льства. Тим б╕льше що в╕дм╕нн╕ знаки нашого ордену отримують лише люди, як╕ сво╖ми досягненнями й справами засв╕дчили приналежн╕сть до справжньо╖ ел╕ти сучасного сусп╕льства, до його найактивн╕шого й ╕нтелектуального шару.

У наш час год╕ претендувати на передання в спадок прив╕ле╖в посади. Але сусп╕льство та його ╕нституц╕╖, як в╕домо, розвиваються за сп╕раллю, повторюючи на новому р╕вн╕ т╕ чи ╕нш╕ елементи попередн╕х стад╕й. Настав час згадати, що зах╕дно╓вропейська знать свого часу взяла початок в╕д «знат╕» стародавн╕х германц╕в. У тому сусп╕льств╕, доки «знатн╕сть» не по╓дналася з правом на землеволод╕ння, заслуги предк╕в забезпечували особливе становище людини з погляду не прив╕ле╖в чи п╕льг, а пом╕тного виокремлення деяких род╕в в уявленн╕ загалу. Обдарован╕сть певно╖ особи, обумовлюючи виняткову шаноблив╕сть до не╖, змушувала решту оч╕кувати таких самих якостей в╕д ╖╖ нащадк╕в. Така «знатн╕сть» не так надавала права, як зобов’язувала вс╕х представник╕в роду виправдовувати спод╕вання, що ╖х на них покладали. Такий сенс шляхетност╕ був би актуальним ╕ для нашого часу.

Тож чи варто говорити в сучасному укра╖нському сусп╕льств╕ про шляхетн╕сть? На нашу думку, варто т╕╓ю м╕рою, якою п╕сля довгого панування хибних ╕деал╕в ╕ соц╕альних перспектив сусп╕льству знову потр╕бно впроваджувати у св╕дом╕сть ╕ життя поняття обов’язку, сов╕ст╕ та чест╕. У 1989 р. було ухвалено Кодекс ╓вропейського дворянства. В╕н вбача╓ значення сучасно╖ шляхетност╕ в культивуванн╕ почутт╕в обов’язку, чест╕, порядност╕, у визнанн╕ важливост╕ родинних стосунк╕в ╕ естафети покол╕нь, у збереженн╕ культурного надбання, боротьб╕ за гармон╕ю нац╕онального й загально╓вропейського, у розвитку здатност╕ бачення далеко╖ перспективи, перейнято╖ почуттям ╕сторичного традиц╕онал╕зму,   у прагненн╕ л╕дерства, взяття на себе в╕дпов╕дальност╕ й безкорисливого служ╕ння сусп╕льству, у турбот╕ про пол╕пшення сусп╕льних в╕дносин. Сучасна знатн╕сть поляга╓ не в спробах повернути або безп╕дставно в╕днайти станов╕ прив╕ле╖, що назавжди п╕шли в минуле, а в самов╕ддан╕й прац╕ заради в╕дродження нац╕ональних традиц╕й ╕ пос╕дання Батьк╕вщиною г╕дного м╕сця в сучасному св╕т╕.

Прес-служба М╕жнародного Ордену Святого Стан╕слава
02.07.2009


Виникнення лицарства