Укр Eng

Виникнення лицарства

Генеалог╕я

Генеалог╕я — наука про р╕д. Gens в переклад╕ з латинсько╖ — «р╕д», «logos» — «слово», «наука». Витоки ц╕╓╖ науки губляться у далекому минулому, в часах давньо╓гипетських та ассир╕йських хрон╕к, коли проблема спадкування престолу почала хвилювати як представник╕в законних правлячих династ╕й, так ╕ узурпатор╕в влади, котр╕ внасл╕док тих чи ╕нших обставин ставали на чол╕ держав ╕ засновували сво╖ династ╕╖, що у свою чергу ставали жертвами наступних «засновник╕в династ╕й».

Однак людське сусп╕льство в т╕ часи лише почало формувати поняття генетичного походження: ╕нститут лав╕рату (коли мати правлячого фараона могла бути ╕ його ж дружиною), як в╕домо, призводив до виродження (класичний зразок цього явища — фараон Тутанхамон, котрий помер у молодому в╕ц╕ з ознаками повно╖ деградац╕╖).

Б╕бл╕йн╕ часи внесли значн╕ корективи у систему шлюб╕в ╕ юридичних норм спадкування. Старий Запов╕т основною сво╓ю частиною ма╓ перерахування кол╕н син╕в ╤зра╖левих та розлог╕ пояснення того, хто кому ким доводився ╕ за яких обставин визначався прямий спадко╓мець влади, а ╕нколи зазначалися особлив╕ винятки з правил, що за тих час╕в набули звича╓вого характеру: народження наложницею дитини в╕д правителя за обставин ф╕зично╖ неспроможност╕ головно╖ дружини мало в╕дбуватися на кол╕нах в останньо╖, аби дитина, народжена в не╖ на руках, була визнана за ╖╖ власну, тобто законну.

Християнство, як н╕яка ╕нша рел╕г╕я, в╕д╕грало величезну роль у процес╕ регламентац╕╖ шлюбно-спадкових стосунк╕в сусп╕льств, у яких воно поширювалося. З цим можна пов’язати особливий статус Папи Римського стосовно освячення династичних прав на престол ╓вропейських монарх╕в. Донин╕ католицька церква дотриму╓ться найсувор╕ших заборон щодо роз╕рвання шлюб╕в.

Римська кур╕я протягом тисячол╕ття виробляла правила встановлення кровних зв’язк╕в та ступен╕в спор╕дненост╕ м╕ж претендентами, використовуючи основи давньоримського права. Так, до V ст. були заборонен╕ шлюби м╕ж братом ╕ сестрою, з братом чи сестрою матер╕. ╤мператор Феодос╕й заборонив шлюби м╕ж нащадками брат╕в та сестер, церква продовжила заборону за л╕н╕╓ю онук╕в ╕ т. п. Так заборона шлюб╕в була доведена до 7-го ступеня спор╕дненост╕, однак Папа Римський ╤нокент╕й III у 1215 р. обмежив перешкоди за б╕чними л╕н╕ями до 4-го ступеня, ╕ т╕льки у 1917 р. новий кодекс канон╕чного права обмежив заборону шлюб╕в до 3-го ступеня — онук ╕ онучка не мають права брати шлюб, але ╖хн╕ д╕ти вже мають.

Така жорстка регламентац╕я шлюбних стосунк╕в (далеко не завжди претенденти на шлюб знали про свою спор╕днен╕сть) спричиняла досл╕дження корен╕в, виникнення спец╕альних хрон╕к правлячих династ╕й тощо. Окрем╕ ознаки генеалог╕╖ почали розвиватись у ранньому Середньов╕чч╕, коли були створен╕ родоводи корол╕в готських, бургундських, англосаксонських, лангобардських, франконських, однак справжньою наукою генеалог╕я стала за доби В╕дродження. Першим виданням такого гатунку ╓ ╕нкунабула Сунтхейма 1491 р. Der Loblichen Fursten und des Landes Osterreich alt Herkommen. В╕д того часу розкв╕т генеалог╕╖ став очевидним. П’ятитомне видання ╤╓рон╕ма Ген╕нгеса Teatrum Genealogicum вийшло у св╕т у Магдебурз╕ 1598 р. в якост╕ першо╖ генеалог╕чно╖ енциклопед╕╖.

Однак регламентац╕я канон╕чного права призводила також до порушень у династичних та пол╕тичних процесах боротьби за владу, жертвами яких ставали нащадки багатьох корол╕вських дом╕в. Таким класичним порушенням ╓ генеалог╕я короля ╤спан╕╖ Альфонса XII, котрий за обома л╕н╕ями батьк╕в ╓ прямим нащадком французького короля Людов╕ка XIV. Таким чином, одна особа ╓ повним генетичним спадко╓мцем ╕ншо╖ особи з р╕зницею у час╕ 142 роки.

В╕тчизнян╕ витоки генеалог╕╖ можна знайти у «Пов╕ст╕ минулих л╕т», в як╕й м╕стяться династичн╕ перел╕ки ос╕б роду Рюрикович╕в та ╖хн╕х династичних шлюб╕в з правлячими корол╕вськими домами ╢вропи того часу. Литовськ╕ княз╕, як╕ стали спадко╓мцями давньоруських княз╕в п╕сля татаро-монгольського нашестя, за Кревською ун╕╓ю 1385 р., головною ознакою яко╖ став шлюб королеви Ядв╕ги з великим князем Ягайлом, перейшли до католицького в╕роспов╕дання. Остаточно за Городельською ун╕╓ю вони були «адаптован╕» до польських рицарських род╕в та ╖хньо╖ геральдично╖ системи. В╕д того часу виникло поняття роду геральдичного, тобто приналежност╕ генетично ╕нших род╕в до певного герба. Воно дало початок новому формуванню знат╕, котра у п╕зн╕ший час асим╕лювала також м╕сцевий укра╖нський елемент.

Укра╖нська генеалог╕я ув╕брала в себе як в╕тчизняну, так ╕ польську, а згодом ╕ рос╕йську практику, разом ╕з системою шляхетсько╖ лег╕тимац╕╖. Матер╕али щодо укра╖нських родовод╕в можна знайти у польськ╕й Герольд╕╖ Корол╕вства Польського (частина фонду яко╖ через складн╕ ╕сторичн╕ перипет╕╖ збер╕га╓ться донин╕ в Ки╓в╕, хоча б╕льш╕сть польських генеалог╕в вважа╓ ╖╖ втраченою у 1944 р.) та у фонд╕ Департаменту Герольд╕╖ правлячого сенату (у Санкт-Петербурз╕).

Сучасна генеалог╕я передбача╓ досл╕дження походження будь-яко╖ людини. Кожен ╕з сучасник╕в за наявност╕ арх╕вних метричних запис╕в може ознайомитися з коренями свого роду, д╕знатися про д╕яльн╕сть або статус сво╖х предк╕в у минулому.

Великий Пр╕орат Ордену Святого Стан╕слава в Укра╖н╕
01.07.2009


Виникнення лицарства