Укр Eng

Виникнення лицарства

Спроби класиф╕кац╕╖ рицарських орден╕в

В╕домий письменник ╕ науковець академ╕к Богдан Сушинський, який ╓ активним учасником в╕дродження ╓вропейського рицарського руху та його пров╕дним ╕деологом, прид╕ля╓ багато уваги вивченню орденського руху. Його класиф╕кац╕я орден╕в ╓ найповн╕шою ╕ врахову╓ вс╕ важлив╕ в╕дм╕нност╕, як╕ ╕снували м╕ж ними. Ми наводимо ╖╖ за книжкою Богдана Сушинського «Всесв╕тня ╕стор╕я лицарства» (з╕ скороченнями).

Визначаючи, як╕ все ж таки типи рицарських орден╕в ╕снували в р╕зн╕ часи, сл╕д зауважити, що до певно╖ м╕ри ╖х под╕л буде умовним, оск╕льки в д╕яльност╕ деяких орден╕в можна в╕днайти ознаки одразу к╕лькох тип╕в. До того ж, як ми ще побачимо на приклад╕ Ордену госп╕таль╓р╕в, сам╕ ордени поступово, залежно в╕д обставин, зм╕нювали свою ор╕╓нтац╕ю, сво╖ статути, сфери впливу та д╕яльност╕. Врахувавши ц╕ застереження, можна запропонувати таку класиф╕кац╕ю.

По-перше, сл╕д ч╕тко зазначити, що ╕снували ордени суто чернеч╕, як╕, хоча й називалися орденами, не були рицарськими. Що ж до власне рицарських (до реч╕, «рицар» в романських мовах означа╓ «кавалер») орден╕в, то вони под╕лялися на:

 1. Чернечо-рицарськ╕.
 2. Рицарсько-чернеч╕.
 3. Рицарськ╕ в╕йськово-чернеч╕.
 4. Рицарськ╕ чернечо-в╕йськов╕.
 5. Рицарськ╕ в╕йськово-пол╕тичн╕.
 6. В╕йськов╕ духовно-рицарськ╕.
 7. Св╕тськ╕ духовно-рицарськ╕.
 8. Кавалерськ╕.
 9. Рицарськ╕ рел╕г╕йно-пол╕тичн╕.
 10. Рицарсько-масонськ╕.
 11. Рицарсько-м╕стичн╕ (та╓мн╕).
 12. Династичн╕.

Почнемо з в╕дм╕нностей, притаманних тому чи ╕ншому типу орден╕в. Передус╕м, що таке чернечий орден? В╕н складався лише з ченц╕в, як╕ перебували в монастирях, жили суто чернечим життям ╕, керуючись статутами свого ордену, доглядали хворих у шпиталях, жебрали, молилися, працювали на монастирських ланах та ще час в╕д часу зд╕йснювали паломництво до святих м╕сць.

П╕дкреслюю, що найсутт╓в╕шою ознакою такого ордену ╓ проживання в монастирях ╕ в╕дсутн╕сть збро╖. Члени чернечих орден╕в мали сво╖ традиц╕╖, сво╖ обряди посвячення, проте не мали озбро╓ння, не проходили спец╕ального в╕йськового вишколу, не зд╕йснювали в╕йськових поход╕в з метою загарбання територ╕й чи визволення Гробу Господнього, зм╕ни в т╕й чи ╕нш╕й кра╖н╕ пол╕тичного устрою або володаря. ╤ нема жодних п╕дстав зараховувати так╕ ордени до рицарських. Вони були ╕ залишаються суто чернечими. А якщо колись членам чернечого ордену й доводилося братись за зброю, то здеб╕льшого для захисту сво╖х монастир╕в та належних ╖м уг╕дь. Але то вже ╕нша справа. Яскравим зразком чернечого ордену може слжити хоча б Орден бенедиктинц╕в.

А тепер перейдемо до рицарських орден╕в. Склалося так, що дос╕ вс╕ ц╕ ордени (дивись класиф╕кац╕ю) досл╕дники об’╓днували п╕д одн╕╓╖ назвою: духовно-рицарськ╕ ордени. Загалом, за суттю, з такою назвою можна було б погодитись, оск╕льки вс╕ ц╕ ордени, справд╕, мають у тому числ╕ й ознаки духовного рицарства. Але саме через узагальнен╕сть цей терм╕н не дозволя╓ розглядати вс╕ складов╕, вс╕ «в╕дт╕нки» орденського спектра, виокремлювати б╕льш╕сть ╕з названих орден╕в за ╖хньою ╕стинною специф╕кою, особлив╕стю д╕яльност╕. Це все одно що сказати: «У Бородинськ╕й битв╕ взяли участь полки п╕хоти ╕ кавалер╕╖», забувши, що ц╕ полки були гусарськими, уланськими, козацькими, гренадерськими, к╕расирськими...

Чернечо-в╕йськов╕ ордени. На в╕дм╕ну в╕д суто чернечого, чернечо-в╕йськовий орден збер╕гав свою первинну сутт╓ву ознаку: його члени залишалися ченцями ╕ здеб╕льшого жили в монастирях, тобто приймали чернечий сан. Але при цьому вони обов’язково в╕дбували в╕йськовий вишк╕л та, по сут╕, в╕йськову службу: в караулах, охорон╕ корабл╕в, караван╕в та арсенал╕в. На час оголошення в╕йни ц╕ ордени виставляли в╕йськов╕ загони, зд╕йснювали в╕йськов╕ походи, складали основи гарн╕зон╕в окремих фортець. Незаперечним прикладом чернечо-в╕йськового ордену може служити той-таки Мальт╕йський орден у перш╕ часи свого ╕снування, коли в╕н, ╜грунтуючись на чернецтв╕ сво╖х член╕в, виявляв вс╕ ознаки ордену в╕йськового. У п╕зн╕ш╕ часи, до яких ми ще повернемося, в╕н усе б╕льше набував ознак в╕йськово-чернечого ╕ нав╕ть суто в╕йськового, оск╕льки значна частина його член╕в залишалася поза чернечим станом.

В╕йськово-чернеч╕ ордени. В╕йськово-чернечий орден заснову╓ться як орден, що ма╓ яскраво виражен╕ в╕йськов╕ ц╕л╕, але при цьому або в╕н базу╓ться на монастирях, тобто на чернецтв╕, або принаймн╕ значна частина його член╕в залиша╓ться ченцями чи, вже вступивши до ордену, прийма╓ чернечий сан. Яскравим прикладом в╕йськово-чернечого ордену може служити Орден тампл╕╓р╕в, або, як його ще називали, Орден храмовник╕в.

Тампл╕╓ри брали п╕д свою збройну оп╕ку вс╕ комун╕кац╕╖, якими пересувалися прочани, а також засоби ╖хнього пересування: корабл╕, обози, каравани, зрештою саме життя цих паломник╕в. ╤нша р╕ч, що з часом завдання, роль ╕ вплив ордену вийшли далеко за меж╕ його перв╕сного покликання. Проте в ус╕ часи в╕н усе ж таки збер╕гав ознаки передус╕м в╕йськово-чернечого рицарського ордену, а його члени залишалися во╖нами-ченцями, тобто перш за все — якщо можна так висловитися — во╖нами, а вже пот╕м ченцями.

Рицарськ╕ в╕йськово-пол╕тичн╕ ордени. Ц╕ ордени могли мати у сво╖й структур╕ ╕ храми, ╕ монастир╕, котр╕ вони використовували для молитов ╕ покаяння окремих член╕в, ╕ шпитал╕... Одначе вища мета ╖х створення була суто в╕йськовою, точн╕ше, в╕йськово-пол╕тичною. Вони формувалися з во╖н╕в, вони виховували у сво╖х лавах передус╕м во╖н╕в, ╖хня зброя та ╕нша во╖нська атрибутика завжди по╓днувалися з атрибутикою рел╕г╕йною, утворюючи в такий спос╕б уже новий, рицарський атрибут житт╓д╕яльност╕. Проте к╕нцевим насл╕дком ц╕╓╖ житт╓д╕яльност╕ мало бути утворення власно╖ — орденсько╖ — держави. Ось чому в╕йськов╕ заходи ордену завжди п╕дкр╕плювалися складними пол╕тичними переговорами, ╕нтригами, пол╕тичним тиском його кер╕вництва. Прикладами в╕йськово-пол╕тичних орден╕в можуть служити Орден мечоносц╕в, Тевтонський та Л╕вонський ордени.

В╕йськов╕ духовно-рицарськ╕ ордени. Це ордени, як╕ н╕коли не були чернечими, ╕ якщо п╕д ╖хньою оп╕кою й опинялися один-два монастир╕, то служили вони лише рел╕г╕йно-культовими закладами та ще шпиталями. Але ц╕ ордени н╕коли не були й суто рел╕г╕йними. В╕ра завжди залишалася для них лише засобом духовного очищення та духовного ╓днання. Одначе вони н╕коли не були й суто в╕йськовими, оск╕льки значну частину рицарського буття ╖х член╕в становила специф╕чна, спец╕ально розроблена адептами ордену система поглибленого духовного самовдосконалення, котре обов’язково передувало самовдосконаленню ф╕зичному ╕ зумовлювало це ф╕зичне вдосконалення, нац╕люючи його на п╕дготовку до стриманого, пом╕ркованого, сповненого звитяги та випробувань, мужнього життя во╖на. ╥х ф╕лософська база неминуче перетворювалася на ос╕бне ф╕лософське вчення, котре визначало спос╕б життя ╕ спос╕б мислення рицар╕в, ╖хн╓ ставлення до мирських ут╕х ╕ до смерт╕.

Переконливим прикладом такого хоча й досить сво╓р╕дного, але, поза сумн╕вом, рицарського ╕, поза сумн╕вом, ордену було Самурайське рицарство. У ╢вроп╕ чи не першим таким орденом був Орден Золотого Руна, заснований в Бургунд╕╖ герцогом Бургундським ще 1429 р. В Укра╖н╕ ж в╕йськовим духовно-рицарським орденом була Запор╕зька С╕ч (рицарство запор╕зьке низове), на в╕дм╕ну в╕д городового укра╖нського козацтва, котре можна вважати суто в╕йськовим рицарством, оск╕льки воно не мало такого жорсткого статуту, не сформувало таких духовно-рицарських традиц╕й, як╕ були в козак╕в-профес╕онал╕в, козак╕в-с╕човик╕в, з ╖хн╕м ╕нститутом характерник╕в та системою п╕дготовки козак╕в-смертник╕в, яких засилали у ворож╕ табори для дез╕нформац╕╖, тощо.

Св╕тськ╕ духовно-рицарськ╕ ордени. До власне духовно-рицарських св╕тських орден╕в, у вузькому розум╕нн╕ цього слова, можна в╕днести ордени, основна мета яких — п╕знання та╓мних знань про земний ╕ небесний св╕ти, вивчення ╕стор╕╖ та розвиток науки або, навпаки, стримування розвитку певних галузей науки, розвиток яких, на погляд ╕деолог╕в ордену, на даному етап╕ цив╕л╕зац╕╖ ╓ занадто небезпечним, бо ж людство поки не готове до сприйняття його насл╕дк╕в (це стосу╓ться, наприклад, розвитку окремих напрям╕в генетики, створення бактер╕ально╖ та етн╕чно╖ збро╖, п╕знання та╓мниць Шамбали).

У минулому духовно-рицарськ╕ ордени були наст╕льки т╕сно пов’язан╕ з та╓мними товариствами, що ╕нод╕ ╖х важко вичленити. Окрем╕ ордени виглядали в╕дкрит╕шими, мали розгалужен╕шу систему орган╕зац╕й, ширше ц╕кавилися розвитком мистецтва, пол╕тичним життям кра╖н свого базування. Зате в сучасност╕ б╕льш╕сть рицарських (св╕тських, а не чернечих) орден╕в ╓ духовно-рицарськими, оск╕льки сво╓ головне завдання вбачають у тому, щоб формувати та вдосконалювати нац╕ональну, загально╓вропейську, всесв╕тню аристократ╕ю духу. Вони намагаються об’╓днати навколо себе нац╕ональну та м╕жнародну ел╕ту, щоб у такий спос╕б протистояти натисков╕ вульгарно╖ обивательщини, морально╖ ницост╕, байдужност╕, бездуховност╕, крим╕нал╕тету. Поза сумн╕вом, представником такого ордену ╓ створений у 1999 р. в Укра╖н╕ М╕жнародний рицарський орден Арх╕стратига Миха╖ла. До цього ж типу орден╕в сл╕д в╕днести й орган╕зац╕╖ укра╖нського козацтва, як╕, не маючи у сво╖й назв╕ терм╕на «орден», мають вс╕ ознаки нап╕вв╕йськового за формою, але св╕тського за суттю духовно-рицарського ордену.

Кавалерськ╕ ордени. ╤ в давнину, ╕ в наш╕ часи такими були ╕ ╓ ордени, що об’╓днують кавалер╕в, нагороджених певними в╕дзнаками. На чол╕ таких об’╓днань зазвичай стояли сам╕ монархи, в╕д ╕мен╕ яких ╕ давали ц╕ нагороди. Першою з них було звання кавалера Ордену П╕дв’язки...

Рел╕г╕йно-пол╕тичн╕ ордени. Випереджаючи будь-яку полем╕ку з цього приводу, мушу одразу застерегти, що загалом ус╕ ордени, нав╕ть суто в╕йськов╕ та духовно-рицарськ╕, ╓ до певно╖ м╕ри й рел╕г╕йними, оск╕льки в той чи ╕нший спос╕б серед член╕в ордену п╕дтриму╓ться в╕ра в обраного ними Бога, Аллаха, Будду... А деяк╕ ордени ще й мають сво╖х покровител╕в, з числа тих святих, яким поклоняються. Але якщо я виокремлюю рел╕г╕йно-пол╕тичн╕ ордени, то роблю це тому, що ╕снували й ╕снують ордени, пров╕дна мета яких — д╕яльн╕сть на рел╕г╕йн╕й нив╕: обстоювання перед ╕нов╕рцями та пол╕тичними л╕дерами кра╖н сво╓╖ в╕ри, сво╖х храм╕в, пропаганда ц╕╓╖ в╕ри, виховання сво╖х член╕в та сп╕вчуваючих на ╖╖ засадах та святинях.

Там, де члени чернечо-в╕йськових, в╕йськово-пол╕тичних та в╕йськово-чернечих орден╕в вол╕ли д╕яти спочатку збро╓ю, а вже пот╕м — словом, або в кращому раз╕ словом, але п╕дкр╕пленим брязкотом збро╖, там члени рел╕г╕йно-пол╕тичного ордену д╕ють винятково словом. ╤нша р╕ч, що вони не уникають при цьому вторгнення в пол╕тичн╕ сфери, у яких вол╕ють мати сво╖х в╕дкритих чи та╓мних прихильник╕в, та що ╖м теж не вда╓ться уникати рел╕г╕йно-пол╕тичних ╕нтриг. Навпаки, в деяких випадках сам╕ ж вони ц╕ ╕нтриги й провокують. Але, п╕дкреслюю, в основ╕ ╖хньо╖ д╕яльност╕ лежать справи суто церковн╕, а основна зброя ╖х — Слово Боже, слово правди (тако╖, якою вони ╖╖ соб╕ уявляють), слово переконання. Очевидним прикладом такого ордену ╓ Орден ╓зу╖т╕в.

Рицарсько-масонськ╕ ордени. ╤снують ордени, пов’язан╕сть яких з масонством ╓ наст╕льки орган╕чною, що ма╓мо вс╕ п╕дстави називати ╖х рицарсько-масонськими. Як на приклад такого ордену пошлемося на Орден Рожевого Хреста. Якщо на нижчих ступенях «посвячених» ордену переважа╓ масонський елемент, то на вищих ступенях це товариство, збер╕гаючи певн╕ масонськ╕ обряди, водночас набува╓ ознак рицарського ордену. Та й сам╕ адепти його вважають сво╓ об’╓днання орденом. Так, одним з обов’язк╕в члена цього та╓много товариства ╓: «Носити дев╕з Хреста-Троянди як умовний знак приналежност╕ до братства та символ ордену». Кожен, хто досяга╓ 18-го ступеня посвячення, ста╓ рицарем Рожевого Хреста (рицарем Хреста ╕ Троянди).

Рицарсько-м╕стичн╕, та╓мн╕ ордени. Оск╕льки чимало середньов╕чних орден╕в було пов’язано з масонством, не варто дивуватися тому, що в обрядах рицарських орден╕в, у традиц╕ях та легендах, котр╕ супроводжують усю ╖хню ╕стор╕ю (а в окремих випадках служать ╕ зам╕нниками ╕стор╕╖), теж знаходимо чимало м╕стичного. За класиф╕кац╕╓ю, запропонованою французьким ╕сториком та пров╕дним окультистом Л. Повелем, та╓мн╖ (закрит╕) товариства чи ордени, у свою чергу, под╕ляються за таким принципом: товариства, як╕ не подають в╕домост╕ про свою д╕яльн╕сть, через що широк╕й публ╕ц╕ не в╕домо про ╖х ╕снування, про ╖хню ╕деолог╕чну доктрину та форму активност╕; та╓мн╕ товариства, або товариства-посередники, як╕ вербують сво╖х член╕в з╕ складу першого типу; вищ╕ окультн╕ товариства (╖х ╕снування залиша╓ться нев╕домим для член╕в товариства першого типу ╕ ╓ забороненою темою, яка не п╕дляга╓ обговоренню членами товариства другого типу); товариства, як╕ групуються навколо одного наставника.

Династичн╕ ордени. Це ордени, що об’╓днують ос╕б, як╕ належать до одного й того ж монарх╕чного чи герцогсько-княз╕вського роду, незалежно в╕д того, ╓ в╕н правлячим чи перебува╓ в ем╕грац╕╖, у вигнанн╕, а також ос╕б, як╕ домагаються в╕дродження цих династ╕й як правлячих. Серед династичних орден╕в пом╕тне м╕сце пос╕да╓, наприклад, Орден Корони Стюарт╕в.

Великий Пр╕орат Ордену Святого Стан╕слава в Укра╖н╕
01.07.2009


Виникнення лицарства