Укр Eng

╤стор╕я Ордену

В╕дновлення Ордену Святого Стан╕слава

З утворенням ново╖ польсько╖ держави п╕сля Першо╖ св╕тово╖ в╕йни в кра╖н╕ було в╕дроджено низку стародавн╕х орден╕в. Однак це не поширилося на Орден Святого Стан╕слава. У зв’язку з величезною к╕льк╕стю нагороджень, зд╕йснених у Рос╕йськ╕й ╕мпер╕╖, польське кер╕вництво вважало за краще заснувати новий орден з тими ж орденськими кольорами — Polonia Restituta («В╕дроджена Польща»). В╕дпов╕дно до Статуту про ордени й в╕дзнаки, президент Польсько╖ Республ╕ки з моменту вступу на посаду автоматично ста╓ кавалером ордена I ступеня й Великим Маг╕стром.

На початку Друго╖ св╕тово╖ в╕йни в Лондон╕ був сформований уряд Республ╕ки Польща (в екзил╕). В╕н продовжував д╕яльн╕сть ╕ п╕сля в╕йни у зв’язку з тим, що демократичну владу в Польщ╕ не було в╕дновлено. 9 червня 1979 р. з нагоди 900-р╕ччя святого великомученика Стан╕слава президент Республ╕ки Польща (в екзил╕) Юл╕уш Нов╕на-Сокольницький вир╕шив в╕дтворити стародавн╕й орден ╕ в╕дновити його 220-л╕тню традиц╕ю, знову запровадивши його до орденсько╖ системи Польщ╕ поряд з Polonia Restituta. 11 листопада 1984 р. було затверджено статут ордену. У той час його головну мету становило заохочення заслуг «у захист╕ в╕ри й прав людини на благо польського народу й держави». Ю. Нов╕на-Сокольницький узяв на себе обов’язки VIII Великого Маг╕стра ордену й створив Великий Кап╕тул кавалер╕в ордена Св. Стан╕слава.

Сл╕д зазначити, що право Юл╕уша Нов╕на-Сокольницького на звання президента Польщ╕ в екзил╕ заперечували представники «╕ншо╖ л╕н╕╖» наступност╕ влади президента Августа Зал╓ського (розкол у польському ем╕грантському кер╕вництв╕ виник ще в 1954 р.). Перший президент демократично╖ Польщ╕ Лех Валенса 22 грудня 1990 р. прийняв президентськ╕ в╕дзнаки й печатки Великого Маг╕стра Орден╕в Б╕лого Орла й Polonia Restituta в╕д Ришарда Качоровського.

П╕сля утвердження в Польщ╕ демократичних засад Юл╕уш Нов╕на-Сокольницький склав сво╖ повноваження перед головою Конституц╕йного трибуналу. Перед тим, 15 вересня 1990 р., в╕н вилучив орден Св. Стан╕слава з числа державних нагород польського уряду в екзил╕ й оголосив про його незалежн╕сть ╕ суверенн╕сть як М╕жнародного Ордену, присвяченого ╕де╖ братерства людей вс╕х в╕роспов╕дань ╕ рас. У нов╕й якост╕ орден розгорнув широку благод╕йну д╕яльн╕сть ╕ набув широко╖ системи Великих Пр╕орат╕в, Пр╕орат╕в та Командорств у 33 кра╖нах св╕ту.

Проте саме право Великого Маг╕стра Юл╕уша Нов╕на-Сокольницького на продовження д╕яльност╕ ордену як президента Польщ╕ в екзил╕, попри юридичне п╕дтвердження його повноважень Кал╕форн╕йським судом, пост╕йно ставилося п╕д сумн╕в.

Особлив╕ сумн╕ви викликав у сп╕втовариства факт тимчасового проголошення Ордену Святого Стан╕слава «суверенним» (з 1984 р. до 1 серпня 1996 р.) на зразок Мальт╕йського ордену й усупереч законодавчому ╕ фактичному боку справи. За численними твердженнями фах╕вц╕в, титули Нов╕на-Сокольницького як князя, графа й Великого Маг╕стра не ╜грунтуються на fons honorum — суверенному прав╕ правлячих монарх╕в.

Але нав╕ть т╕ прихильники Ю. Нов╕на-Сокольницького, як╕ визнавали його президентом, бурхливо в╕дреагували на вищезгаданий декрет в╕д 15 вересня 1990 р., що оголошував Орден Святого Стан╕слава суверенним, а титул його Великого Маг╕стра — спадко╓мним у дом╕ Нов╕на-Сокольницьких. По сут╕, цей декрет перешкоджав очолити орден, що становить частину ╕сторично╖ спадщини Польщ╕, нав╕ть можливому законному королю кра╖ни в раз╕ реставрац╕╖ монарх╕╖.

1 с╕чня 1997 р. Народний Кап╕тул оголосив про усунення Юл╕уша Нов╕на-Сокольницького та про обрання IX Великим Маг╕стром князя Зб╕гн╓ва Казимира Дворака-Б╕ц╕ля-Дворовецького, який пост╕йно прожива╓ в США. Водночас Католицька церква Польщ╕ визнала Великим Маг╕стром Ордену Святого Стан╕слава професора Марка Квятковського, який очолив альтернативний Кап╕тул.

Визнання лег╕тимност╕ Юл╕уша Нов╕на-Сокольницького в якост╕ VIII Великого Маг╕стра Ордену Святого Стан╕слава ускладню╓ й той факт, що орден ╕ п╕сля скасування його радянським урядом продовжував вважатися в м╕жнародних герольд╕ях династичним орденом дому Романових, утвореного вц╕л╕лими представниками ╕мператорсько╖ династ╕╖ та ╖хн╕ми нащадками.

У ньому збер╕гало силу положення, що члени рос╕йського ╕мператорського дому ╓ спадко╓мними кавалерами ╕мператорського й корол╕вського ордена Св. Стан╕слава й одержують знаки його I ст. разом з орденом Св. Андр╕я Первозванного (велик╕ княз╕ — при хрещенн╕, а княз╕ ╕мператорсько╖ кров╕ — по досягненн╕ ними династичного повнол╕ття). ╤мов╕рно, саме силою цього факту першим Великим Пр╕оратом Ордену Святого Стан╕слава, що втратив орган╕зац╕йн╕ зв’язки з Великим Кап╕тулом Юл╕уша Нов╕на-Сокольницького, став Великий Пр╕орат у Рос╕╖.

За нашого часу главою рос╕йського ╕мператорського дому й Верховною начальницею рос╕йських ╕мператорських ╕ царських орден╕в ╓ велика княгиня Мар╕я Володимир╕вна Романова. 23 грудня 2003 р. з нагоди свого юв╕лею вона «у винагороду заслуг перед Батьк╕вщиною, на повагу до ревного служ╕ння рос╕йському ╕мператорському дому та на св╕дчення особливого благовол╕ння» п╕днесла ряд ос╕б у г╕дн╕сть кавалер╕в орден╕в Св. Анни й Св. Стан╕слава.

Таким чином, штучна арха╖зац╕я наступност╕ ╕сторичного Ордену Святого Стан╕слава породила ╕снування досить численних альтернативних структур з т╕╓ю ж назвою. Хоча орден ╓ д╕ючою благод╕йною орган╕зац╕╓ю, його шляхетна д╕яльн╕сть в усьому св╕т╕ ускладню╓ться ворожими м╕жусобними виступами. Це пов’язано, зокрема, з тим, що в орган╕зац╕йних принципах було закладено поняття й вза╓мозв’язки, властив╕ скор╕ше феодальному, н╕ж сучасному демократичному сусп╕льству. Колишня концепц╕я ╕снування ордену мала численн╕ уразлив╕ пункти.

Прес-служба М╕жнародного Ордену Святого Стан╕слава
29.06.2009


╤стор╕я Ордену