Укр Eng

╤стор╕я Ордену

Орден Святого Стан╕слава в систем╕ в╕йськових нагород Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ середини Х╤Х ст.

Орден Св. Стан╕слава був запозичений Рос╕йською ╕мпер╕╓ю з нагородно╖ системи Польщ╕ на початку Х╤Х ст. та перебував у ╖╖ склад╕ до 1917 р. Хоча нагородна система дореволюц╕йно╖ Рос╕╖ детально досл╕джувалася багатьма авторами — Л. Шепельовим, ╤. Спаським, О. Кузн╓цовим та ╕н., — орден Св. Стан╕слава сам по соб╕ розглядався еп╕зодично та фрагментарно. Як правило, констатували його в╕дносну доступн╕сть для оф╕цер╕в, чиновник╕в ╕ нав╕ть купц╕в, наводили короткий нарис його походження та називали його окремих кавалер╕в. Внасл╕док цього ╕нтерес ╕сторик╕в ╕ громадськост╕ до ц╕╓╖ нагороди — на в╕дм╕ну, наприклад, в╕д ордена Св. Георг╕я — був невеликим.

Ут╕м ╕стор╕я ц╕╓╖ нагороди заслугову╓ на увагу з р╕зних причин. Одна з них поляга╓ в ╕снуванн╕ сво╓р╕дного ╕сторичного правонаступника — Ордену Святого Стан╕слава в Укра╖н╕, громадсько╖ орган╕зац╕╖ благод╕йного спрямування, яка чималу увагу прид╕ля╓ ╕сторичним досл╕дженням.

Одним з малодосл╕джених еп╕зод╕в ╕стор╕╖ ц╕╓╖ нагороди ╓ ╖╖ використання для в╕дзначення в╕йськовослужбовц╕в у друг╕й третин╕ Х╤Х ст. Саме в цей пер╕од у нагородн╕й систем╕ Рос╕╖ в╕дбулися певн╕ зм╕ни, як╕ вплинули й на орден Св. Стан╕слава. Мета ц╕╓╖ статт╕ поляга╓ в систематизац╕╖ наявно╖ ╕нформац╕╖ про м╕сце ордена в систем╕ в╕йськових нагород Рос╕╖ вказаного пер╕оду.

╤мператор Олександр ╤ включив орден Св. Стан╕слава до рос╕йсько╖ нагородно╖ системи у 1815 р. (статут було затверджено ним 1 грудня того ж року), спочатку плануючи в╕дзначати ним лише вих╕дц╕в з Царства Польського. Наступний Ман╕фест про орден Св. Стан╕слава було видано 2 вересня 1829 р. Зг╕дно з цим документом, збер╕галися чотири ступен╕ ордена, визначалися заслуги, що давали п╕дстави для нагородження ним, а також права та прив╕ле╖ кавалер╕в ордена.

Розд╕лений на чотири ступен╕, орден одразу став в╕дносно доступним для службовц╕в, адже його можна було одержати за тривалу бездоганну службу. 17 листопада 1831 р. ╕мператор Микола ╤ оф╕ц╕йно дозволив нагороджувати ним ╕ вих╕дц╕в з ╕нших рег╕он╕в ╕мпер╕╖, затвердивши нову редакц╕ю статуту. В╕дпов╕дно до наступно╖ редакц╕╖, затверджено╖ 28 травня 1839 р., IV ст. ордена скасовувався. Зг╕дно статуту, орденом м╕г бути в╕дзначений будь-який п╕дданий Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ чи Царства Польського, «який усп╕хами у християнських чеснотах чи в╕дм╕нною старанн╕стю у служб╕ на в╕йськов╕й нив╕, як на суходол╕, так ╕ на морях, чи цив╕льному, або ж у приватному житт╕, зд╕йсненням будь-якого подвигу на користь людства чи сусп╕льства, або ж краю, де прожива╓, або Рос╕йсько╖ держави загалом, зверне на себе... особливу увагу». На в╕дм╕ну в╕д польського статуту 1765 р., який вимагав в╕д претендент╕в довести шляхетн╕сть походження до четвертого покол╕ння (як по л╕н╕╖ батька, так ╕ по л╕н╕╖ матер╕), рос╕йськ╕ статути, навпаки, передбачали при нагородженн╕ орденом Св. Стан╕слава можлив╕сть надання дворянства чи почесного громадянства (купцям).

Для розгляду кандидатур на в╕дзначення орденом Св. Стан╕слава ╤╤╤ ст. було засновано Кавалерську Думу Ордена Святого Стан╕слава. Вона складалася з 12 старших кавалер╕в кожного з трьох ступен╕в ордена, як╕ перебували в Санкт-Петербурз╕ в пер╕од проведення зас╕дання п╕д головуванням старшого кавалера ордена ╤ ст. Кавалерську Думу скликали щор╕чно на початку кв╕тня. Грамоти на пожалування ордена Св. Стан╕слава ╤╤ та ╤╤╤ ст. п╕дписували члени Кап╕тулу орден╕в, а для ос╕б, в╕дзначених ╤ ст., грамоти п╕дписував особисто ╕мператор. Знаки ордена Св. Стан╕слава вручали «на в╕дзначення заслуг, що сприяли загальному благу Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ та нерозд╕льного ╕з нею Царства Польського».

Статутом 1839 р. було скасовано в╕дзначення рос╕йських п╕дданих орденом ╤╤ ст. ╕з з╕ркою. Цей знак, але без велико╖ орденсько╖ стр╕чки (через плече), стали давати т╕льки ╕ноземцям. Для рос╕ян запроваджувалося два р╕зновиди ╤╤ ст.: хрест, прикрашений ╕мператорською короною, та хрест без корони. Цей же документ запроваджував посади «оф╕ц╕ал╕в ордену»: церемон╕ймейстера, секретаря ╕ двох герольд╕в. Оф╕ц╕али ордену носили спец╕ально встановлений оф╕ц╕альський знак у вигляд╕ орденського хреста ╤╤╤ ст., обведеного двома колами з вензелями Св. Стан╕слава (SS). Церемон╕ймейстер носив оф╕ц╕альський знак на ши╖ (як знак ╤╤ ст.), а секретар╕ й герольди — на грудях (як знак ╤╤╤ ст.).


З 1844 р. на з╕рц╕ та хрестах ус╕х ступен╕в ордена, жалуваних особам нехристиянських в╕роспов╕дань, вензелеве зображення ╕мен╕ Св. Стан╕слава почали зам╕няти рос╕йським ╕мператорським орлом.

Як ╕ переважна б╕льш╕сть нагород того часу, орден вручали в порядку загально╖ поступовост╕ нагород — в╕д нижчого ступеня до вищого. Це не завжди дозволяло повною м╕рою оц╕нити реальн╕ заслуги нагородженого. Нер╕дко вони були д╕йсно видатними. Так, ордена Св. Стан╕слава ╤ ст. був удосто╓ний генерал Микола Тимоф╓╓в за вдале командування в╕йськами й особисту хоробр╕сть п╕д час ╤нкермансько╖ битви 1854 р. Роком ран╕ше аналог╕чну нагороду здобули наказний отаман Оренбурзького козацького в╕йська генерал-майор ╤ван Падуров (за взяття кокандсько╖ фортец╕ Ак-Мечеть) ╕ легендарний командир 17-го Донського козацького полку генерал-майор Як╕в Бакланов (за хоробр╕сть, виявлену при атац╕ ворожо╖ позиц╕╖ поблизу аулу Гурдал╕ та при розпорошенн╕ скупчень Шам╕ля). Зв╕сно, у б╕льшост╕ випадк╕в орден давали за б╕льш скромн╕ заслуги. ╤ навпаки, представлений до ордена ╤╤╤ ст. поручик Тенг╕нського п╕хотного полку Михайло Лермонтов (за хоробр╕сть у бою на р╕чц╕ Валерик, що на Кавказ╕, у липн╕ 1840 р.) нагороди не одержав.

На Кавказ╕ ж трапився випадок, який заслугову╓ на згадку. Коли 18 с╕чня 1852 р. наказний отаман Кавказького л╕н╕йного козацького в╕йська генерал-майор Фел╕кс Круковський загинув у бою з чеченцями в аул╕ Шаухал, його нагороди опинилися в руках горц╕в. Царський нам╕сник на Кавказ╕ князь О. В. Барятинський доклав величезних зусиль, щоб викупити — за сол╕дну суму — в ╕мама Шам╕ля знаки орден╕в
Св. Стан╕слава ╤ ст. та Св. Георг╕я IV ст., як╕ були на черкесц╕ генерала п╕д час його останнього бою. Цей еп╕зод ╓ св╕дченням того, що до орденських знак╕в Св. Стан╕слава (як ╕ до ╕нших рос╕йських орден╕в) ставилися з великою повагою, а нагороди загиблих оф╕цер╕в розглядали як в╕йськов╕ святин╕, як╕ не повинн╕ перебувати у ворожих руках.

На жаль, статистику нагороджень орденом Св. Стан╕слава за Кримську в╕йну 1853—1856 рр. можна б╕льш-менш детально досл╕дити лише для нагороджень флотських оф╕цер╕в: ╤ ст. не був удосто╓ний жодний оф╕цер, орден Св. Стан╕слава ╤╤ ст. отримали 102 моряки (у тому числ╕ 22 знаки — з короною), ╤╤╤ ст. були в╕дзначен╕ 83 оф╕цери. За загальним правилом орден ╤ ступеня не могли отримати оф╕цери чином нижче за генерал-майора чи контр-адм╕рала, ╤╤ ст. — оф╕цери чином нижче за п╕дполковника чи кап╕тана ╤╤ рангу (з короною — оф╕цери чином нижче за полковника чи кап╕тана ╤ рангу). На жаль, на орденах Св. Стан╕слава ╤╤╤ ст., вручених за бойов╕ заслуги, не кр╕пився бант з╕ стр╕чки (як на орденах Св. Володимира IV ст. та Св. Анни ╤╤╤ ст.), тож ╖х практично неможливо було в╕др╕знити в╕зуально — наприклад, на портретних зображеннях — в╕д орден╕в, як╕ оф╕цери та в╕йськов╕ чиновники отримували за вислугу рок╕в. Цей недол╕к було виправлено лише в 1857 р.

Вивчення флотських арх╕вних документ╕в середини Х╤Х ст. дозволя╓ зробити певн╕ висновки щодо нагородно╖ практики. Зокрема, виникла тенденц╕я в╕дзначення в╕йськово╖ доблест╕ орденом Св. Стан╕слава починаючи одразу з ╤╤╤ ст., а службово╖ старанност╕, не пов’язано╖ безпосередньо з геро╖змом на пол╕ бою, — починаючи з IV ст. Так, у 1837 р. орденом IV ст. був в╕дзначений майор Григор╕й Бардака, старший ад’ютант штабу ╕нспектора ластових ек╕паж╕в Чорноморського флоту, хоч в╕н ╕ мав на той час ╕нш╕ нагороди та 26 рок╕в вислуги в оф╕церських чинах. А от кап╕тан ╤╤ рангу Семен Антипа за в╕йськову майстерн╕сть у десантн╕й операц╕╖ 1833 р., яка в╕двернула небезпеку яничарського заколоту в Туреччин╕, був в╕дзначений нагородою одразу ╤╤╤ ст. та отримав на додачу в╕д султана золоту медаль. Щоправда, султанськ╕ щедроти не заважали морякам-чорноморцям здобувати орден Св. Стан╕слава в боях на Кавказ╕ — проти його однов╕рц╕в: саме за хоробр╕сть, виявлену в сутичках з горцями на р╕чках Субаши та Шахе, у 1839 р. орденом Св. Стан╕слава ╤╤╤ ст. було нагороджено кап╕тан-лейтенанта Петра Баля.

З липня 1845 р. заборонялося нагороджувати орденами Св. Стан╕слава ╤╤ та ╤╤╤ ст. — через те, що надто багато чиновник╕в легко ставали спадковими дворянами (орденський статут передбачав для кавалер╕в такий прив╕лей). Ут╕м виключення з цього правила були, ╕ не лише для ╕ноземц╕в. Лише в червн╕ 1855 р. нагородження нижчими ступенями оф╕ц╕йно в╕дновилося, але в╕дтепер воно давало кавалерам право лише особистого дворянства. Сл╕д зауважити, що статут Ордену Свято╖ Анни, в╕дзнака якого вважалася вищою, був перероблений аналог╕чним чином у 1845 р. На жаль, заручниками под╕бних непопулярних заход╕в стали й молодш╕ оф╕цери, для яких орден Св. Стан╕слава був де-факто першою можливою нагородою.

Орденський знак мав вигляд мальт╕йського хреста з червоною емаллю, м╕ж променями якого були розм╕щен╕ зображення двоголових орл╕в.

У центральному медальйон╕ м╕стився вензель Св. Стан╕слава (SS). З╕рка, яка надавалася нагородженим ╤ ст., була ср╕бною, восьмипроменевою. ╥╖ центральний медальйон м╕стив кр╕м вензеля святого дев╕з ордену: «Нагороджуючи, заохочу╓» (латиною — Prаemiando Incitat). Знак ╤╤╤ ст. носили на червоно-б╕л╕й стр╕чц╕ на грудях, ╤╤ ст. — на ши╖, ╤ ст. — на широк╕й стр╕чц╕ орденських кольор╕в, яку вдягали через праве плече. З╕рку носили на грудях з л╕вого боку. У 1839—1874 рр. знак ╤╤ ст. м╕г мати корону, яка в╕д╕гравала роль додатково╖ в╕дзнаки. З 5 серпня 1855 р. знаки ордена доповнювали зображеннями схрещених меч╕в, якщо нагороду вручали за бойов╕ заслуги. З 15 грудня 1857 р. до стр╕чки ордена ╤╤╤ ст. з мечами, яким нагороджували оф╕цера, додавали бант, який був в╕дсутн╕й на нагородах в╕йськових чиновник╕в ╕ л╕кар╕в за заслуги, проявлен╕ п╕д ворожими постр╕лами.

Орденськ╕ знаки в той час виготовляли петербурзьк╕ ювел╕рн╕ ф╕рми Е. Паннаша (до 1854 р.), В╕льгельма Кейбеля (╖х можна уп╕знати за клеймом Keibel), В╕льгельма Камера (WK), Н╕колса та Пл╕нке (NP) ╕ к╕лька ╕нших. Ут╕м нагородженим не заборонялося самост╕йно замовляти орденськ╕ знаки р╕зним приватним ювел╕рам, коло яких не обмежувалося. Як правило, для орденських знак╕в використовували золото 72-╖ (за метричною системою — 750-╖) проби. З╕рки ж виготовляли з╕ ср╕бла — переважно 84-╖ (за метричною системою — 875-╖) проби. До цього часу збереглося чимало орденських знак╕в, як╕ вражають р╕зноман╕тн╕стю в╕дхилень у розм╕рах ╕ кольорах в╕д встановленого зразка. До реч╕, саме в середин╕ Х╤Х ст. виника╓ сво╓р╕дна мода на чорне забарвлення промен╕в хреста — зам╕сть традиц╕йно╖ червоно╖ нап╕впрозоро╖ емал╕. Ця тенденц╕я поширилася також на ордени Св. Анни й Св. Володимира.

Нагородн╕ документи для кавалер╕в ордена Св. Стан╕слава ╤ ст., а також ╤╤ ст. ╕з з╕ркою (який одержували виключно ╕ноземн╕ громадяни) п╕дписував, як вже було сказано, особисто ╕мператор. З 1855 р. головнокомандувач отримав в╕д ╕мператора право нагороджувати в╕д його ╕мен╕ оф╕цер╕в д╕ючо╖ арм╕╖ орденами ╤╤ та ╤╤╤ ст., що значно прискорило процес в╕дзначення достойних оф╕цер╕в ╕ позитивно вплинуло на дух арм╕╖.

Нагороджен╕, зг╕дно ст. 68 Статуту 1839 р. (кр╕м ╕ноземц╕в, як╕ не перебували на рос╕йськ╕й служб╕), повинн╕ були сплатити до Кап╕тулу орден╕в певн╕ суми (до 1840 р. — асигнац╕ями, а п╕зн╕ше — ср╕бними карбованцями): кавалери ╤ ст. — 90 карбованц╕в, ╤╤ ст. — 30, ╤╤╤ ст. — 15, що на той час було чималою сумою (прапорщик у 1841 р. отримував 209 карбованц╕в 55 коп╕йок на р╕к, а полковник — 560 карбованц╕в 50 коп╕йок). У во╓нний час для оф╕цер╕в сума скорочувалася вдв╕ч╕. Кр╕м того, оф╕цери сплачували мито за виготовлення орденського патенту (в╕дпов╕дно до чину) та прикладення державно╖ печатки — щоправда, ц╕ суми були для вс╕х символ╕чними. Ц╕ кошти призначалися на виплату близько сотн╕ пенс╕й малозабезпеченим кавалерам. При цьому обсяг пенс╕й становив: для кавалера ╤ ст. — 143 карбованц╕, ╤╤ ст. — 115, ╤╤╤ ст. — 86 карбованц╕в на р╕к. Всього ж на користь ос╕б, в╕дзначених орденом Св. Стан╕слава, з Державного казначейства щор╕чно вид╕ляли понад 66 тисяч карбованц╕в. У тих випадках, коли кавалер, який отримував пенс╕ю за нижчим ступенем ордена, в╕дзначався вищим ступенем т╕╓╖ ж нагороди, його право на отримання пенс╕╖ припинялося, тож в╕н повинен був оч╕кувати пенс╕йно╖ ваканс╕╖ за вищим ступенем ордена. Але «кавалер-пенс╕онер» ордена Св. Стан╕слава м╕г отримувати пенс╕╖ й за ╕ншими орденами, якими був в╕дзначений.

Окремо обумовлювалося, що кавалери ордена ╤╤╤ ст., як╕ мали чин, не вищий за поручика (за Табелю про ранги — ╤Х класу) та волод╕ли менш н╕ж 100 кр╕посними селянами, мали право навчати сво╖х дочок в╕ком в╕д 7 до 14 рок╕в у столичному Мар╕╖нському ╕нститут╕ державним коштом, за рахунок Кап╕тулу рос╕йських орден╕в за комплектом пенс╕йних ваканс╕й. Зг╕дно ст. 102 Статуту ордену 1839 р., «по випуску з ╕нституту д╕вчата, як╕ в╕дзначилися усп╕хами в науц╕ й сво╓ю повед╕нкою, отримують в╕д Кап╕тулу орден╕в як нагороду одноразово по 600 карбованц╕в, а решта пенс╕онерок Кап╕тулу — по 400 карбованц╕в». Доброд╕йн╕сть була обов’язковим атрибутом б╕льшост╕ орденських орган╕зац╕й ╕ п╕дкреслювала духовний зв’язок сучасност╕ з рицарськими та церковними орденами Середньов╕ччя, водночас розв’язуючи певний комплекс соц╕альних проблем для найб╕льш нужденних кавалер╕в. Орденське свято було призначене на 25 кв╕тня (7 травня за новим стилем) — день заснування ордену 1765 р. польським королем Стан╕славом Августом (Понятовським).

Орден Св. Стан╕слава довол╕ швидко став орган╕чною частиною рос╕йсько╖ нагородно╖ системи, хоча його м╕сце в н╕й значно в╕др╕знялося в╕д положення в систем╕ орден╕в Польщ╕. Нагорода, незважаючи на неодноразов╕ зм╕ни орденських статут╕в, була позиц╕онована як в╕дносно демократична й поширена. Орден м╕г вручатися в╕йськовослужбовцям як за бойов╕ подвиги, так ╕ за суто мирн╕ заслуги чи тривалу бездоганну службу. При цьому деякий час в╕зуальне розр╕знення характеру заслуг було неможливим, що спричинило певне приниження нагороди в сусп╕льн╕й св╕домост╕, хоча в середовищ╕ оф╕цер╕в нагорода, здобута в бою, високо ц╕нувалася, збер╕гаючи статус символу в╕йськово╖ звитяги.

Прес-служба М╕жнародного Ордену Святого Стан╕слава
29.06.2009


╤стор╕я Ордену