Укр Eng

╤стор╕я Ордену

Включення польських орден╕в до нагородно╖ системи Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖

Нагородна система будь-якого державного утворення, безперечно, ╓ сво╓р╕дним символом кра╖ни. Системи державних нагород переживають пер╕оди розкв╕ту й занепаду, поповнюються чи скорочуються, а ╕нколи переходять п╕д юрисдикц╕ю ╕нших держав. Простеживши долю нагородних систем, можна зробити певн╕ висновки щодо ставлення владних структур до ╕дей, под╕й ╕ постатей, уособлених у в╕дзнаках, сформувати уявлення про певн╕ аспекти розвитку сусп╕льно╖ думки.

Запозичення ╕ноземних нагород не було чимось незвичайним для XVIII—Х╤Х ст., коли пол╕тична карта св╕ту зм╕нювалася з блискавичною швидк╕стю, але ставлення до в╕дзнак державних утворень, що ╖х включали до складу ╕нших, було досить розма╖тим. Якщо в Австро-Угорщин╕ запозичен╕ ордени — Н╕мецький, Золотого Руна тощо — пос╕дали довол╕ престижн╕ м╕сця в ╕╓рарх╕╖ нагород (на тривалий час ланцюг ордена Золотого Руна став нав╕ть елементом державного герба ╕мпер╕╖), то Франц╕я досить швидко скасувала ордени перетвореного на колон╕ю Мадагаскару. У Рос╕йськ╕й ╕мпер╕╖ ставлення до запозичених орден╕в — Св. Анни та Мальт╕йського — було довол╕ стриманим та, безумовно, коректним, незалежно в╕д часу перебування нагороди в систем╕ державних в╕дзнак. Доля ж польських орден╕в, включених до системи державних нагород Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ у перш╕й половин╕ Х╤Х ст., ╓ довол╕ сво╓р╕дною та заслугову╓ на детальне досл╕дження, яке дозволило б оц╕нити уявлення рос╕йсько╖ влади про суть ╕мперського принципу правл╕ння та ╖╖ ставлення до ╕де╖ польського суверен╕тету, в╕ддзеркалено╖ в нагородах, — орденах Б╕лого Орла, Св. Стан╕слава та «В╕ртут╕ М╕л╕тар╕» («В╕йськових заслуг»). Це питання ╓ особливо актуальним, зважаючи на вплив "рос╕йського" пер╕оду ╕снування польських орден╕в на ╖хню подальшу долю.

Систему державних нагород дореволюц╕йно╖ Рос╕╖ було комплексно досл╕джено багатьма рос╕йськими авторами — ╤. Спаським, Г. Мурашовим, Л. Шепельовим, О. Кузн╓цовим, В. Пуроненом та ╕н. Проте, хоч ╖хн╕ прац╕ й були довол╕ детальними, питання ставлення ╕мперсько╖ влади та сусп╕льства загалом до орден╕в польського походження розглядалося поб╕жно. Дещо краще цей аспект вивчали польськ╕ науковц╕ — зокрема, Ванда Б╕гошевська, — але в Польщ╕ його розглядали п╕д кутом суто внутр╕шньопольсько╖ проблематики.

Ця стаття ма╓ на мет╕ стислий анал╕з процесу включення польських нагород до системи державних в╕дзнак Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ та формулювання припущення щодо причин зниження ╖хнього статусу пор╕вняно з м╕сцем у нагородн╕й ╕╓рарх╕╖ самост╕йно╖ Польщ╕.

Орден Б╕лого Орла був заснований 1705 р. саксонським курфюрстом ╕ польським королем Августом ╤╤ — союзником Рос╕╖ у П╕вн╕чн╕й в╕йн╕ 1700—1721 рр. Цю в╕дзнаку одержав ╕ Петро ╤ — у 1712 р. Орден Б╕лого Орла не надавався тим польським во╓начальникам, як╕ вели боротьбу проти Рос╕╖ (у 1792—1794 рр. та в пер╕од Наполеон╕вських в╕йн), тому ставлення до нього рос╕йсько╖ влади було довол╕ лояльним.

Сучасн╕ досл╕дники нер╕дко вказували на в╕дносно високе — трет╓-п’яте серед в╕с╕мнадцятьох — м╕сце ц╕╓╖ нагороди в систем╕ державних в╕дзнак Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖, п╕дкреслюючи, що в 1815—1830 рр. орденом Б╕лого Орла нагороджували лише вих╕дц╕в з Царства Польського. Проте польськ╕ автори ч╕тко вказують на те, що кавалерами ордена Б╕лого Орла в 1815—1830 рр. стали 68 ос╕б, ╕ з них лише 23 кавалери були поляками (з цього числа 8 нагороджень припадають на 1815 р.).

Що ж стосу╓ться м╕сця ордена Б╕лого Орла в рос╕йськ╕й орденськ╕й ╕╓рарх╕╖, то в╕н був найнижчим серед одноступеневих орден╕в, а «Правила нос╕ння орден╕в ╕ медалей» 1889 р. передбачали (залежно в╕д форми одягу та комб╕нац╕╖ нагород) шосте-дев’яте м╕сце ц╕╓╖ в╕дзнаки в рос╕йськ╕й орденськ╕й ╕╓рарх╕╖. Орден Б╕лого Орла ╓диний серед рос╕йських орден╕в не мав дня орденського свята та нав╕ть статуту — його давали виключно на розсуд монарха. Велик╕ княз╕ одержували цей орден автоматично, при народженн╕, — разом з орденами Св. Андр╕я Первозванного, Св. Олександра Невського, Св. Анни ╤ ст. й Св. Стан╕слава ╤ ст. (до реч╕, це вважалося не «нагородженням», а «покладенням» на них орденських знак╕в).

При Орден╕ Б╕лого Орла, на в╕дм╕ну в╕д ╕нших рос╕йських орден╕в, не ╕снувало благод╕йних установ, а його членам не виплачували пенс╕╖. В╕дсутн╕сть цих ознак орденського братерства, духовно╖ сп╕льност╕ кавалер╕в, негативно впливало на ╕м╕дж нагороди в сусп╕льств╕. В╕домо, що в╕це-адм╕рал П. Нах╕мов, одержавши ╖╖ в с╕чн╕ 1855 р., був ображений, бо розраховував на бойову нагороду, а не на сво╓р╕дний сувен╕р в╕д Миколи ╤╤.

Зв╕сно, кр╕м високих урядовц╕в ╕ представник╕в дому Романових, просто прикрашених синьою стр╕чкою ордена Б╕лого Орла, можна назвати й справд╕ видатних кавалер╕в — зокрема, науковця П. Семенова-Тянь-Шаньського та митця ╤. Айвазовського. Але ц╕ поодинок╕ випадки нагороджень за реальн╕ заслуги навряд чи могли сутт╓во п╕дняти авторитет нагороди. З ╕ншого боку, репутац╕╖ ордена Б╕лого Орла могли зашкодити так╕ непопулярн╕ серед громадськост╕ кавалери, як шефи жандарм╕в О. Бенкендорф, М. Мезенцев, А. Дрентельн. Ут╕м в╕дносно невелика к╕льк╕сть нагороджень цим орденом загалом не пог╕ршила його старовинний ╕м╕дж, ╕ в с╕чн╕ 1921 р. орден Б╕лого Орла був в╕дновлений в якост╕ вищо╖ нагороди Польщ╕. Його кавалерами в 1921—1939 рр. стали 111 ос╕б (серед них 24 поляки). П╕сля Друго╖ св╕тово╖ в╕йни прорадянський польський режим не в╕дновлював орден Б╕лого Орла.

╤накше склалася доля ордена Св. Стан╕слава, заснованого в травн╕ 1765 р. Якщо спочатку його кавалер мав довести шляхетн╕сть свого походження до четвертого кол╕на (як по л╕н╕╖ батька, так ╕ по л╕н╕╖ матер╕), а сама нагорода мала один ступ╕нь, то вже 1815 р. було встановлено чотириступеневий под╕л ордена, а невдовз╕ започатковано практику, за якою факт нагородження ставав п╕дставою для набуття дворянства. Передбачалося й в╕дзначення орденом Св. Стан╕слава за вислугу рок╕в. Це радикально порушувало задум творц╕в ордена, ставило п╕д сумн╕в його ел╕тарний характер ╕ в╕дкривало доступ до нагород та шляхетства в╕дносно велик╕й к╕лькост╕ оф╕церства, чиновництва й буржуаз╕╖. Якщо в 1765—1795 рр. кавалерами ордена Св. Стан╕слава стали 1744 особи, то починаючи з 1831 р. цю нагороду одержували щор╕чно сотн╕ й тисяч╕ людей. Траплялися роки, коли серед нагороджених рос╕йських оф╕цер╕в частка «св╕жих» кавалер╕в ордена Св. Стан╕слава сягала майже половини.

Статут Ордену Святого Стан╕слава був затверджений ╕мператором Миколою ╤╤ лише 1839 р. (при цьому IV ступ╕нь нагороди скасовувався), а орденське свято, як це було обумовлено статтею 511 Статуту, було призначене на 25 кв╕тня (7 травня за новим стилем) — день заснування Ордену, а не день святого (8 травня), як це було прийнято для б╕льшост╕ рос╕йських орден╕в. Статут Ордену Святого Стан╕слава передбачав довол╕ широкий д╕апазон заслуг — в╕д 15-р╕чно╖ вислуги рок╕в чи пожертвування на благод╕йн╕ ц╕л╕ до «попередження заворушень» (для пол╕цейських оф╕цер╕в).

Зрозум╕вши, що таким темпами чисельн╕сть дворянства зб╕льшуватиметься понад усяку м╕ру, у 1845 р. Микола ╤ заборонив представляти до нагородження орденом Св. Стан╕слава ╤╤ та ╤╤╤ ст. (хоча поодинок╕ випадки в╕дзначень ╕ мали м╕сце). Ц╕лком можливо, що ╕мператор прагнув з часом скасувати нижч╕ ступен╕ (або й орден як такий), бо нагородження орденами Св. Анни ╤╤—╤╤╤ ст., теж довол╕ поширених, не припинялося: просто до статуту цього ордену були внесен╕ зм╕ни, як╕ передбачали набуття кавалерами нижчих ступен╕в не спадкового, а лише особистого дворянства. Нагородженняорденом Св. Стан╕слава нижчих ступен╕в в╕дновив лише ╕мператор Олександр ╤╤, в╕дпов╕дно обмеживши права ╖х кавалер╕в на дворянство. На в╕дм╕ну в╕д володар╕в ордена Б╕лого Орла, б╕дн╕ Стан╕славськ╕ кавалери могли отримувати орденськ╕ пенс╕╖ чи навчати д╕тей казенним коштом у певних навчальних закладах.

На ╕стор╕╖ ордена Св. Стан╕слава позначилася й роль православно╖ церкви як оф╕ц╕йно╖ державно╖ ╕нституц╕╖. Орденом на честь православного святого — Володимира — нагороджували й католицьких священнослужител╕в. Зокрема, Самог╕тський суфраган, ╓пископ Кастор╕йський, маг╕стр богослов’я Гаспар Циртович та Луцько-Житомирський ╓пископ, доктор богослов’я Карл-Антон╕й Недзялковський були в╕дзначен╕ орденом Св. Володимира ╤╤╤ ст. Природним виглядало в╕дзначення католицьких священнослужител╕в орденом Св. Стан╕слава. Так, у 1905 р. з ш╕стьох ╕╓рарх╕в римо-католицько╖ церкви щонайменше тро╓ були нагороджен╕ знаками вищого ступеня цього ордена. Водночас православн╕ священнослужител╕ орденом Св. Стан╕слава не нагороджувалися. Це не стосувалося мирян, як╕ служили у православних ╓парх╕альних управл╕ннях, навчальних закладах та в канцеляр╕╖ Священного синоду (до реч╕, практика нагородження священнослужител╕в св╕тською владою неприйнятна в сучасних рицарських орденах, де священики приймають орденськ╕ знаки, а не одержують ╖х, не нагороджуються).

На практиц╕ кавалером нижчого ступеня ордена м╕г стати кожен чиновник, який мав певну вислугу рок╕в. Орден Св. Стан╕слава оф╕ц╕йно вважався найнижчим в ╕╓рарх╕╖ в╕дзнак дореволюц╕йно╖ Рос╕╖ (за виключенням короткого пер╕оду зд╕йснення нагороджень орденом «В╕ртут╕ М╕л╕тар╕»). У сусп╕льн╕й св╕домост╕ ця нагорода мала досить скромний авторитет: знак ╤╤╤ ст. був першою в╕дзнакою в ус╕х коли-небудь нагороджених владою цив╕льних ос╕б (нагородження в╕йськових починалося з╕ знака ордена Св. Анни IV ст., який носили на холодн╕й збро╖). Але ця обставина зумовлювала появу в лавах кавалер╕в ордена вс╕х п╕дданих ╕мпер╕╖, як╕ в╕дзначилися в будь-як╕й сфер╕ д╕яльност╕. Серед них, зокрема, винах╕дник м╕номета Л. Гобято,  полководець М. Скобел╓в (34-р╕чний генерал став кавалером ордена ╤ ст. з мечами за хоробр╕сть, виявлену при форсуванн╕ Дунаю в 1877 р.)

Але довол╕ характерним ╓ й випадок, описаний м╕н╕стром внутр╕шн╕х справ П. Валу╓вим, коли нагородження орденом Св. Стан╕слава ╤ ст. було використане для компрометац╕╖ опозиц╕йно налаштованого князя Г. Щербатова: «В╕н зробив мен╕ невеличку сцену щодо вручення йому Стан╕славсько╖ стр╕чки. Вона йому н╕ до чого при гр╕ в опозиц╕ю. Власне, для цього я ╖╖ й випросив».

В╕дновлена Р╕ч Посполита не в╕дродила цю нагороду — на теренах само╖ Польщ╕ було надто багато колишн╕х рос╕йських оф╕цер╕в ╕ чиновник╕в, прикрашених орденом Св. Стан╕слава. Його сво╓р╕дним спадко╓мцем у польськ╕й нагородн╕й систем╕ став орден Polonia Restituta («В╕дроджена Польща»), стр╕чка якого (червона, з двома б╕лими смужками) повторювала кольори Стан╕славсько╖ стр╕чки вз╕рця 1765 р. (в Рос╕╖ орден носили на червон╕й стр╕чц╕ з чотирма б╕лими смужками). Але постать Св. Стан╕слава ╓ шанованою в Польщ╕ та за ╖╖ межами, тому дещо п╕зн╕ше орден був в╕дновлений, хоча й як громадська в╕дзнака.

У сучасн╕й Укра╖н╕ та решт╕ кра╖н св╕ту Орден Святого Стан╕слава ╕сну╓ як громадська благод╕йно-нагородна орган╕зац╕я ел╕тарного характеру, що, безперечно, наближу╓ його до первинного статусу. Д╕яльн╕сть укра╖нсько╖ орденсько╖ структури д╕стала оф╕ц╕йне схвалення з боку Вселенського Патр╕арха Варфолом╕я, римських понтиф╕к╕в ╤оанна Павла ╤╤ та Бенедикта XVI.

Найб╕льш цин╕чно ╕мперська влада поставилася до ордена «В╕ртут╕ М╕л╕тар╕». Ця нагорода була суто бойовою. Заснували ╖╖ 1792 р. для в╕дзначення в╕йськових у в╕йн╕ проти Рос╕╖, тому ╕мперська влада завжди ставилася до цього ордена негативно. Оск╕льки орден асоц╕ювався з боротьбою проти Рос╕╖, його було в╕дновлено в Польщ╕ п╕д час повстання 1830—1831 рр. (загалом його кавалерами стали 3863 особи). П╕сля придушення повстання Микола ╤ довол╕ довго вир╕шував долю «В╕ртут╕ М╕л╕тар╕». Лише 31 грудня 1831 р. (12 с╕чня 1832 р. за новим стилем) ╕мператор видав наказ щодо статусу ц╕╓╖ нагороди, хоча р╕шення стосовно орден╕в Б╕лого Орла та Св. Стан╕слава було прийняте ним ще 17 (29) листопада 1831 р.

Цин╕чна винах╕длив╕сть ╕мператора межувала з чорним гумором: престижний польський орден був перетворений на масову в╕дзнаку для учасник╕в придушення польського повстання. Польський хрест в╕дзнаки за в╕йськов╕ чесноти був под╕лений на п’ять ступен╕в, чотири з яких були оф╕церськими: ╤ — хрест, з╕рка та стр╕чка через плече (для вищого генерал╕тету до корпусного командира включно), ╤╤ — нашийний хрест (для генерал╕в ╕ в╕йськових л╕кар╕в у чин╕ д╕йсного статського радника), ╤╤╤ — нагрудний золотий хрест з емаллю (для штаб-оф╕цер╕в ╕ л╕кар╕в в╕дпов╕дних чин╕в), IV — нагрудний золотий хрест без емал╕ (для обер-оф╕цер╕в ╕ л╕кар╕в в╕дпов╕дних чин╕в), V — ср╕бний нагрудний хрест (для нижн╕х чин╕в).

Нагородженню п╕длягали «вс╕ без винятку стройов╕ чини в╕йськ, що перебували в д╕ях, — боях проти заколотник╕в у межах Царства Польського». Серед нестройових на в╕дзнаку могли претендувати священики, медичн╕ чиновники та нижн╕ чини медичного в╕домства, як╕ виконували сво╖ обов’язки на пол╕ бою. У 1834 р. нагородження було поширене на чиновник╕в корпусних ╕ див╕з╕йних штаб╕в, ком╕сар╕атського та пров╕антського в╕домств, берейтор╕в, коновал╕в тощо. Через три роки було вир╕шено нагородити вс╕х чин╕в, як╕, хоч ╕ не брали участь у бойових д╕ях, але належали до частин, дислокованих на територ╕╖ Царства Польського. К╕нцевим терм╕ном для представлення до нагородження ╕мператор встановив 1 с╕чня 1843 р., але реально роздача орден╕в припинилася ще в середин╕ 30-х рр. Х╤Х ст., п╕сля чого «В╕ртут╕ М╕л╕тар╕» фактично припинив сво╓ ╕снування в Рос╕╖.

Под╕бним спотворенням сутност╕ ордена Микола ╤ прагнув назавжди викреслити його з ╕стор╕╖, попередньо дискредитувавши. Але незалежна Польща в╕дновила орден «В╕ртут╕ М╕л╕тар╕» у 1919 р., причому першими його кавалерами стали оф╕цери та солдати, як╕ в╕дзначилися у битвах польсько-радянсько╖ в╕йни, ╕ м╕сто Льв╕в. Збереглася ця нагорода ╕ в пово╓нн╕й польськ╕й держав╕.

Принциповий нам╕р ╕мперсько╖ влади дискредитувати польськ╕ нагороди ста╓ очевидним, якщо пор╕вняти ставлення до польських орден╕в ╕ в╕дзнак Бухарського Ем╕рату, який, в╕дпов╕дно до умов мирного договору 1868 р. та трактату 1873 р., перетворився де-факто на протекторат Рос╕╖. Але жодних спроб при╓днати бухарськ╕ нагороди до загально╕мперсько╖ нагородно╖ системи чи в ╕нший спос╕б втрутитися в нагородну пол╕тику Бухари в╕тчизнян╕ та заруб╕жн╕ досл╕дники не зауважили — ем╕рат традиц╕йно лишався слухняним васалом Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖. Беручи до уваги лояльн╕сть ем╕рату, йому на протяз╕ п╕встол╕ття (аж до революц╕й 1917 р.) дозволяли мати власну — довол╕ розгалужену — систему державних в╕дзнак, яка складалася з орден╕в ╕ медалей, виконаних у традиц╕йному для Середньо╖ Аз╕╖ стил╕. Водночас центральна влада не заважала бухарським ем╕рам на власний розсуд в╕дзначати п╕дданих ╕мпер╕╖ орденами — нав╕ть якщо це в╕дбувалося поза межами Бухарського Ем╕рату, на суто рос╕йськ╕й територ╕╖.

У польських нагородах в╕дбилася ╕стор╕я боротьби за державн╕сть, тому ╕мперська влада, при╓днавши значну частину польських територ╕й, прагнула позбавити поляк╕в цих символ╕в незалежно╖ кра╖ни. Саме таку мету могло пересл╕дувати включення трьох польських орден╕в до системи державних в╕дзнак Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖. Механ╕зм штучного знец╕нення польських орден╕в дещо р╕знився (перетворення ордена Б╕лого Орла на позбавлений будь-яких критер╕╖в заслуг ╕мператорський подарунок, позбавлення ел╕тарного статусу ордена Св. Стан╕слава чи принизлива трансформац╕я ордена «В╕ртут╕ М╕л╕тар╕» в антинагороду) ╕ м╕г залежати в╕д попередньо╖ практики застосування цих в╕дзнак у самост╕йн╕й польськ╕й держав╕. Незважаючи на це, вс╕ три ордени були з часом в╕дновлен╕ — у вигляд╕ державних нагород незалежно╖ Польщ╕ чи м╕жнародних громадських в╕дзнак орган╕зац╕й, наближених за структурою до традиц╕йних духовно-рицарських орден╕в. В╕дновлення престижних польських орден╕в ╓ св╕дченням ╖хнього високого авторитету, який не змогла л╕кв╕дувати ╕ноземна влада.

Прес-служба М╕жнародного Ордену Святого Стан╕слава
29.06.2009


╤стор╕я Ордену