Укр Eng

╤стор╕я Ордену

Розвиток Ордену Святого Стан╕слава на територ╕╖ Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ до 1917 р.

П╕сля того як польськ╕ земл╕ у склад╕ Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ втратили автоном╕ю, в╕дбулося остаточне включення Ордена Св. Стан╕слава до «Кап╕тулу рос╕йських ╕мператорських ╕ царських орден╕в».

1 грудня 1815 р. ╕мператор Всерос╕йський ╕ цар Польський Олександр ╤ в╕дновив нагородження Орденом Св. Стан╕слава. Належн╕сть до Ордену Святого Стан╕слава давала право особистого або потомственого (залежно в╕д рангу в орден╕) рос╕йського дворянства й ╕нш╕ переваги. Кавалерам ордена дозволяли вносити зображення орденських знак╕в до сво╖х фам╕льних герб╕в. 

14 вересня 1829 р. IV Великий Маг╕стр ордену ╕мператор Микола ╤ затвердив статут Ордену Святого Стан╕слава. 11 с╕чня 1832 р. одноголових польських орл╕в на орденському хрест╕ Св. Стан╕слава було зам╕нено двоголовими ╕мперськими. 28 травня 1839 р. було затверджено новий статут, що передбачав три ступен╕ ордена (до 1874 р. II ступ╕нь ордена мав два п╕дрозд╕ли: хрест ╕з короною ╕ хрест без корони). З╕ знаками двох вищих ступен╕в вручали з╕рку з дев╕зом ордену. III—VII Великими Маг╕страми були ╕мператори Всерос╕йськ╕, як╕ мали також титул ╕ трон цар╕в Польських.

До середини XIX ст. склалася така ╕╓рарх╕я орден╕в Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖:

 • орден Андр╕я Первозванного;
 • орден Св. Георг╕я ╤ ст.;
 • орден Св. Володимира ╤ ст.; 
 •  орден Св. Олександра Невського; 
 •  орден Б╕лого Орла; 
 •  орден Св. Георг╕я II ст.; 
 •  орден Св. Володимира II ст.; 
 • орден Св. Анни ╤ ст.; 
 •  орден Св. Стан╕слава ╤ ст.; 
 •  орден Св. Георг╕я III ст.; 
 •  орден Св. Володимира III ст.; 
 •  орден Св. Анни II ст.; 
 •  орден Св. Стан╕слава II ст.; 
 •  орден Св. Георг╕я IV ст.; 
 •  орден Св. Володимира IV ст.; 
 •  орден Св. Анни III ст.; 
 •  орден Св. Стан╕слава III ст.; 
 •  орден Св. Анни IV ст.

Зазвичай орденами нагороджували за ц╕╓ю схемою знизу вгору, причому орден Св. Анни IV ст., знаки якого носили не на одяз╕, а на збро╖, призначався лише для в╕йськовослужбовц╕в.

╤снували певн╕ правила нос╕ння орден╕в ╕ медалей. Зг╕дно з виданням: «Полное собрание законов Российской империи», знаки ордена Св. Стан╕слава необх╕дно було носити наступним чином:

1-й ст. Хрест на стр╕чц╕, що надяга╓ться через праве плече, ╕ з╕рка, що носиться на л╕в╕й сторон╕ грудей, на мундир╕ й в╕цмундир╕.

При нагородженн╕ орденом Св. Анни I ст. або ╕ншим старшим орденом з╕рка ордена Св. Стан╕слава ╤ ст., з мечами ╕ без них, зн╕ма╓ться, але хрест цього ордена з мечами носиться на ши╖, при вс╕х старших орденах, нижче за ордени Св. Георг╕я ╤╤ ╕ ╤╤╤ ст. ╕ Св. Володимира ╤╤ ст., а хрест без меч╕в носиться:

 • а) при орден╕ Св. Анни ╤ ст. — на ши╖, як хрест ордена Св. Стан╕слава ╤ ст. з мечами;
 • б) при орден╕ Б╕лого Орла — на грудях, л╕в╕ше за ордени Св. Георг╕я IV ст. ╕ Св. Володимира IV ст., причому хрест ордена Св. Стан╕слава ╤ ст. повинен бути однакового розм╕ру з╕ знаками, встановленими для нос╕ння на грудях. П╕д час переходу ордена Св. Анни ╤ ст. в петлицю (на груди), внасл╕док нагородження орденом Св. Олександра Невського, хрест Св. Стан╕слава ╤ ст. без меч╕в зн╕ма╓ться.

Стр╕чка ордена Св. Стан╕слава ╤ ст. при нагородженн╕ орденом Св. Анни ╤ ст. та ╕ншими старшими орденами надяга╓ться через плече т╕льки так, як поясню╓ться вище (ст. 1, п. а), в день орденського свята —
25 кв╕тня, якщо цього дня призначено вих╕д при Високому Двор╕.

При сюртуку носиться на ши╖ т╕льки хрест ордена Св. Стан╕слава ╤ ст. з мечами, за в╕дсутност╕ на ши╖ орденських знак╕в:

 • а) Св. Георг╕я ╤╤ ╕ ╤╤╤ ст.,
 • б) Св. Володимира ╤ ╕ ╤╤ ступен╕в,
 • в) ╕нших старших орден╕в з мечами.


Прим╕тка. Знаки ордена Св. Стан╕слава належить носити й, у в╕дпов╕дних випадках, зн╕мати, як ╕ знаки ордена Св. Анни.

2-й ст. Хрест на ши╖ носиться так само, як ╕ хрест ордена Св. Анни ╤╤ ст.

3-й ст. Хрест носиться на грудях, на тих самих п╕дставах, що ╕ хрест ордена Св. Анни ╤╤╤ ст.

Прим╕тка. Хрест ордена Св. Стан╕слава ╤╤╤ ст. з мечами носиться при сюртуку, в друг╕й петл╕ л╕вого борту, за в╕дсутност╕ орден╕в: а) Св. Георг╕я IV ст., б) в╕дзнаки В╕йськового Ордена, в) Св. Володимира IV ст., г) Св. Анни ╤╤ ст. з мечами ╕ д) вищих ступен╕в ордена Св. Стан╕слава з мечами, як╕ носять на ши╖.

До початку XX ст. сп╕вдружн╕сть кавалер╕в Св. Стан╕слава стала найзначн╕шою орденською корпорац╕╓ю в Рос╕╖. Внески кавалер╕в надходили до Кап╕тулу «на добр╕ справи», в розпорядження Ордену Святого Стан╕слава. Ц╕ суми й пожертви уряду витрачали на п╕клування про поранених, утримання вихованц╕в в училищах та ╕нститутах, ╕нш╕ благод╕йн╕ ц╕л╕. Зокрема, до початку 1890 р. 3686 карбованц╕в одержав в╕д ордену ун╕верситет Святого Володимира в Ки╓в╕.

Та повернемося до першо╖ половини Х╤Х ст., яка характеризувалася розкв╕том логоцентризму як у св╕тов╕й, так ╕ в рос╕йськ╕й культур╕. Майстри художнього слова, без переб╕льшення, були володарями дум. Проте н╕ письменники, н╕ живописц╕ в т╕ роки не могли розраховувати на вищ╕ ступен╕ державних в╕дзнак — часто ╖м доводилося задовольнятися лише грошовими винагородами. Не були виключенням ╕ ╓вропейськ╕ заменитост╕.

Коли Олександр Дюма-батько в╕дв╕дав Рос╕ю, м╕н╕стр народно╖ осв╕ти граф Серг╕й Семенович Уваров за власною ╕н╕ц╕ативою наважився просити в государя високо╖ милост╕ — нагородження автора популярних роман╕в орденом Св. Стан╕слава ╤╤╤ ст. Ця довол╕ скромна в╕дзнака мало в╕дпов╕дала гучн╕й слав╕ французького роман╕ста, але досв╕дчений вельможа граф Уваров не наважився представити автора «Трьох мушкетер╕в» до вищого ордена.

Мабуть, м╕н╕стр думав, що ╕мператор Микола ╤ не вважатиме романи Дюма, що видавалися величезними тиражами, класичними творами. Але ╕мператор був ще сувор╕ший: клопотання м╕н╕стра народно╖ осв╕ти було в╕дхилене, ╕ автор пригодницьких роман╕в, якими зачитувалася вся Рос╕я, оч╕кувано╖ нагороди не одержав. «Досить буде персня з вензелем», — такою була резолюц╕я Миколи I.

Золотий перстень, на якому ╕мператорський вензель було прикрашено д╕амантами, коштував сотн╕ карбованц╕в ╕ в матер╕альному в╕дношенн╕ обходився скарбниц╕ дорожче, н╕ж Стан╕славськ╕й хрест. Справа була не в грошах, а в принцип╕. ╤мператор не вважав за можливе удосто╖ти французького белетриста, який не мав чин╕в, державно╖ нагороди. Орден Св. Стан╕слава (нав╕ть його нижчий, ╤╤╤ ст.) був державною нагородою за старанну службу й користь, принесену держав╕, а перстень з вензелем — всього лише особистим подарунком самодержця, так би мовити в╕дображенням його особистого художнього смаку.

Усв╕домлюючи необх╕дн╕сть щедро обдаровувати знаменитих майстр╕в, влада не вважала за потр╕бне бути так само щедрою щодо в╕дзнак. Вона не скупилася на грош╕ й дорог╕ подарунки, але скупо винагороджувала майстр╕в культури орденами.

Метри пера й в╕ртуози пензля, як╕, власне, н╕коли не страждали в╕д браку самолюбства, виявилися позбавленими будь-яко╖ можливост╕ заслужити ордени. Тож не дивно, що вони, сво╓ю чергою, заходилися дружно критикувати й завзято висм╕ювати недосяжн╕ для них в╕дзнаки зокрема ╕ нагородну систему загалом.
Б╕льш зваженою й коректною була позиц╕я автор╕в, як╕ одержали чини й ордени до початку письменницько╖ кар’╓ри, — наприклад, Льва Толстого, в╕дзначеного за хоробр╕сть п╕д час оборони Севастополя орденом Св. Анни IV ст. Але опозиц╕йн╕сть переважно╖ б╕льшост╕ класик╕в рос╕йсько╖ л╕тератури апр╕ор╕ позбавляла ╖х шансу на орден. ╤ у творах Герцена, Досто╓вського, Салтикова-Щедр╕на та Турген╓ва форму╓ться в╕дверто зневажливе ставлення до нагород.

Склалася досить кумедна ситуац╕я: л╕тература зберегла величезний масив твор╕в — в╕д роман╕в до розпов╕дей, — у яких рос╕йськ╕ ордени та ╖х кавалери описувалися з неприхованим сарказмом, а про причини зло╖ ╕рон╕╖, що полягала в недосяжност╕ нагород для письменницько╖ брат╕╖, чомусь н╕хто з них не згадував.

Можна т╕льки здогадуватися про те, наск╕льки тепл╕ше в╕дгукувалися б класики рос╕йсько╖ л╕тератури про рос╕йськ╕ нагороди, якби влада менш принципово ставилася до нагородження письменник╕в. Адже нав╕ть Антон Павлович Чехов, який ╖дко висм╕ював ордени в ц╕л╕й низц╕ твор╕в («Товстий ╕ тонкий», «Орден», «Палата № 6»), п╕сля нагородження його в 1900 р. орденом Св. Стан╕слава ╤╤╤ ступеня (не за л╕тературн╕ усп╕хи, а за доброд╕йн╕сть) пом╕тно зм╕нив сво╓ ставлення до державних нагород.

До реч╕, у Ялт╕, в музе╖ Чехова, збер╕га╓ться знак ордена Св. Стан╕слава ╤╤╤ ступеня, що належав Антону Павловичу. У сво╖х листах, щоденниках ╕ записниках письменник жодного разу не обмовився про орден. Але в книжц╕ Н. ╤. Г╕товича «Л╕топис життя ╕ творчост╕ А. П. Чехова» ╓ запис 1900 р.: «╤нспектор народних училищ Московсько╖ губерн╕╖ спов╕ща╓ Чехова про нагородження його орденом Св. Стан╕слава ╤╤╤ ступеня за в╕дм╕нну старанн╕сть й особливу працю на посад╕ оп╕куна Талеського с╕льського училища».

Антон Павлович побудував не одну школу, а оп╕куном був не т╕льки над навчальними закладами. В╕н влаштовував санатор╕╖ для письменник╕в, хворих туберкульозом, в╕ддаючи на це все, що в нього було. «Одну школу я побудував минулого року, — пише в╕н 20 травня 1897 р. О. З. Сувор╕ну. — Рахунки по ц╕й споруд╕ вже погашен╕ й здан╕ до земського арх╕ву. Цього року я будую ╕ншу школу, яка буде готова до к╕нця червня». П╕сля великого письменника й драматурга залишилися не т╕льки його розпов╕д╕ та п’╓си. В╕н залишив людям посаджений на пустир╕ л╕с, два прекрасн╕ сади й чотири с╕льськ╕ школи.

За ╕н╕ц╕ативою Чехова був створений скульптором М. М. Антокольским ╕ поставлений в Таганроз╕ на Приморському бульвар╕ пам’ятник Петру I. Р╕дному ж м╕сту в╕н подарував ц╕лу б╕бл╕отеку — понад дв╕ тисяч╕ р╕дк╕сних книжок, деяк╕ з них — з автографами автор╕в. Орден Св. Стан╕слава ╤╤╤ ст. був ╓диною державною нагородою, одержаною письменником.

╤нший чудовий письменник — М. М. Зощенко — свою першу нагороду, орден Св. Стан╕слава ╤╤╤ ст., одержав у листопад╕ 1915 р. за неодноразов╕ геро╖чн╕ вчинки п╕д час бо╖в. У липн╕ 1916 р. 16-й гренадерський М╕нгрельський полк Кавказько╖ гренадерсько╖ див╕з╕╖, у якому в╕н служив, наразився на газову атаку н╕мц╕в, яка до того ж супроводжувалася сильним артилер╕йським вогнем. Штабс-кап╕тан Зощенко зробив все, аби врятувати свою роту ╕ водночас утримати бойов╕ позиц╕╖. Незважаючи на поранення, в╕н сам залишався в строю, допоки б╕ль не став нестерпним. У вересн╕ 1916 р. М. М. Зощенка було нагороджено орденом Св. Стан╕слава ╤╤ ст. з мечами. П╕сля обстеження л╕кар╕ хот╕ли направити героя в тил — до запасного полку, але Зощенко повернувся на передову.

До реч╕, укра╖нцям в╕домо багато в╕йськових, нагороджених Орденом св. Стан╕слава, як╕ брали участь у Кримськ╕й в╕йн╕. ╥хн╕ могили на м╕ському мемор╕альному кладовищ╕ захисник╕в Севастополя — посмертна розпов╕дь про геро╖зм, в╕рн╕сть лицарським ╕деалам ╕ мужн╕сть. Нагада╓мо: у грудн╕ 1853 р. англо-французький флот ув╕йшов до Чорного моря. Почалася Сх╕дна, або Кримська, в╕йна — одна з найкровопролитн╕ших во╓н XIX ст. В╕йна йшла на Балт╕йському й Б╕лому морях, на Дуна╖ ╕ Кавказ╕, нав╕ть на далек╕й Камчатц╕. Але головним театром во╓нний д╕й став Крим.

Окремо сл╕д розпов╕сти про останн╕ роки нагороджень. За геро╖зм у Рос╕йсько-японськ╕й в╕йн╕ 1904—1905 рр. (станом на 1 жовтня 1905 р.) ордени було видано 14886 раз╕в. З них: орден╕в Св. Стан╕слава з мечами — 3392 (у тому числ╕ ╤ ст. — 59), без меч╕в — 3202 (у тому числ╕ ╤ ст. — 9). Меч╕ до вже наявного ордена Св. Стан╕слава одержали 4 кавалери (ус╕ до ╤ ст.). Таким чином, 6594 знаки ордена Св. Стан╕слава становлять 44,3 % загально╖ к╕лькост╕ орден╕в, виданих за геро╖зм у ц╕й в╕йн╕.

В╕домост╕ про нагородження 1914—1917 рр. розкидано по р╕зних арх╕вах ╕ значною м╕рою втрачено. Беручи до уваги, що процентне сп╕вв╕дношення за ╕ншими видами нагород було схожим з в╕йною 1904—1905 рр., можна припустити, що в 1914—1917 рр. т╕льки по в╕йськовому й морському в╕домствах в╕дбулося близько 105 тисяч нагороджень.

До реч╕, кавалером орден╕в Св. Стан╕слава ╤╤╤ ст. з мечами й бантом ╕ ╤╤ ст. з мечами був французький льотчик Альфонс Поре (Alfonce Paures): ╓диний ╕ноземець, нагороджений вс╕ма чотирма ступенями Георг╕╖вського хреста. У пов╕тряних боях на рос╕йському фронт╕ в╕н заслужив також оф╕церський чин, Золоту Георг╕╖вську зброю та орден Св. Володимира IV ст. з мечами й бантом.

21 березня 1916 р. як виняток ╕з закону було дозволено «видавати найближчим родичам (батьков╕, матер╕, дружин╕ й д╕тям) вбитих оф╕цер╕в, нагороджених у цьогочасну в╕йну орденами з мечами, зазначен╕ орденськ╕ знаки, в раз╕ надходження до начальства клопотань про це в╕д родич╕в тих оф╕цер╕в, що пожертвували сво╖м життям заради в╕тчизни». Ордени Св. Стан╕слава з мечами як бойов╕ нагороди також могли бути одержан╕ родичами загиблих геро╖в.

Про те, наск╕льки серйозно й водночас дел╕катно ставилося командування до питань нагородження, говорить такий випадок. Батько одного ╕з загиблих оф╕цер╕в звернувся до командира полку з проханням над╕слати йому орден Св. Стан╕слава ╤╤╤ ст. з мечами й бантом, яким було нагороджено його сина. Йому в╕дпов╕ли, що документ╕в про нагородження в полку нема╓. Про в╕дпов╕дь стало в╕домо начальнику штабу Верховного головнокомандуючого генералов╕ М. В. Алекс╓╓ву, який засудив «вузькоформальне ставлення до оц╕нки заслуг оф╕цера, що в╕ддав сво╓ життя» ╕ «вказав на бажан╕сть його посмертного нагородження». Побажання друго╖ людини в рос╕йськ╕й арм╕╖ було митт╓во виконане, загиблого оф╕цера посмертно представили до ордена, ╕ його батько незабаром одержав нагороду сина разом з документами й листом-сп╕вчуттям командира полку.

Аж до 1917 р. кавалери кожного ордена були справжньою корпорац╕╓ю. Кожен орден мав свою Думу, резиденц╕ю, церкву, печатку, скарбницю, адм╕н╕страц╕ю та орденське свято, на яке запрошували вс╕х нагороджених.

П╕сля зречення Миколою II, VII Великим Маг╕стром ордену, престолу Тимчасовий уряд практично не вносив зм╕н до нагородно╖ системи.

У знак╕в Св. Стан╕слава зм╕нився лише зовн╕шн╕й вигляд: у двоголових орл╕в м╕ж променями хреста було прибрано корони.

П╕д час Громадянсько╖ в╕йни 1917—1922 рр. видача орден╕в Св. Стан╕слава була в╕дновлена в деяких Б╕лих арм╕ях — особливо на п╕вноч╕. Нер╕дко кавалерами ордена ставали й ╕ноземн╕ союзники б╕лих: так, 24 березня 1919 р. наказом по П╕вн╕чн╕й арм╕╖ 26 британських оф╕цер╕в одержали знаки ордена Св. Стан╕слава ╤╤ ступеня, ще 9 оф╕цер╕в отримали ╤╤╤ ступ╕нь. У той же час верховний правитель Рос╕╖ адм╕рал О. В. Колчак, в╕дроджуючи дореволюц╕йну нагородну систему, не включив до не╖ орден Св. Стан╕слава (як, ут╕м, ╕ ордени Св. Олександра Невського, Св. Андр╕я Первозванного й Б╕лого Орла).

Зак╕нчуючи розпов╕дь про ╕стор╕ю ордена Св. Стан╕слава на теренах дореволюц╕йно╖ Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖, сл╕д зазначити, що дво╓ його кавалер╕в з представник╕в правлячо╖ династ╕╖ Романових канон╕зован╕ Руською православною церквою. Йдеться про останнього ╕мператора, Миколу ╤╤, ╕ його сина, цесаревича Олекс╕я. Кавалерами ордена Св. Стан╕слава ╤ ступеня вони ставали з дня народження, в╕дпов╕дно до норм законодавства тих час╕в.

╢ серед канон╕зованих новомученик╕в й ╕нш╕ кавалери ордена. Серед них — Ботк╕н ╢вген Серг╕йович, син видатного медика С. П. Ботк╕на, л╕кар царсько╖ с╕м’╖. В╕н добров╕льно залишився з нею в ув’язненн╕. У Катеринбурз╕ через нього вели переговори з кер╕вниками охорони й виконкомом Уралоблради. Окр╕м допомоги царськ╕й с╕м’╖ ╢вген Серг╕йович надавав медичну допомогу вс╕м, хто звертався до нього в м╕сцях ув’язнення. Його було розстр╕ляно в Катеринбурз╕ разом ╕з царською с╕м’╓ю, у п╕двал╕ будинку ╤пать╓ва.

Одержав орден ╕ настоятель Успенського собору протопресв╕тер Микола Любимов. В╕н був ╓диним св╕дком допиту св. Патр╕арха Тихона в 1919 р., про що зробив допов╕дь Вищ╕й церковн╕й рад╕ та Священному синоду. У 1918 р. було розпочато сл╕дство проти ВЦР, у тому числ╕ й проти М. А. Любимова, якого з 1919 р. неодноразово допитували у справ╕. П╕сля зак╕нчення роботи Собору протопресв╕тер був головою делегац╕╖, що захищала майнов╕ й ╕нш╕ права Русько╖ православно╖ церкви перед урядом. Дв╕ч╕ був заарештований у справ╕ Вищого церковного управл╕ння ╕ за п╕дозрою в розповсюдженн╕ послання св. Патр╕арха Тихона.

Кавалерами ордена були рел╕г╕йний письменник ╕ в╕домий х╕м╕к Микола Пестов, а також багато ╕нших Божих людей, яких Руська православна церква канон╕зувала як новомученик╕в, що постраждали через свою в╕ру та переконання з початком радянсько╖ влади.

16 (29) грудня 1917 р. набрав чинност╕ декрет Ради народних ком╕сар╕в, що, зокрема, скасовував «ус╕ ордени». У в╕дпов╕дн╕й л╕тератур╕ гордо проголошувалося, що «принципово новою, докор╕нно в╕дм╕нною в╕д царсько╖ стала радянська нагородна система». Ц╕ слова загалом справедлив╕, але предметом особливих гордощ╕в бути не можуть. Хаотична система, що м╕стила понад 20 орден╕в ╕ 60 медалей, ц╕лком позбавила поняття «орден» глибокого ╕сторичного сенсу, перетворила його на щось середн╓ м╕ж медаллю ╕ пам’ятним подарунком до юв╕лею. Остаточно прищепила масове сприйняття нагород як конкретних предмет╕в, а не як символ╕в належност╕ до ел╕тно╖ сп╕льноти.

Прес-служба М╕жнародного Ордену Святого Стан╕слава
29.06.2009


╤стор╕я Ордену