Укр Eng

╤стор╕я Ордену

Заснування Ордену Святого Стан╕слава та його доля до 1815 р.

Особливост╕ державного устрою, що склався в Польщ╕ у XVIII ст., позначалися на розвитку польських орден╕в ╕ обмежували його т╕╓ю ж м╕рою, якою обмежувалася влада корол╕в, яких обирав сейм. Якщо корол╕ й були готов╕ — за прикладом ╕нших можновладц╕в Зах╕дно╖ ╢вропи —розглядати ордени як одну з регал╕й ╕ нев╕д’╓мний атрибут корони, то шляхетство довго ставилося до орден╕в з недов╕рою, вбачаючи в них замах на республ╕канськ╕ принципи сво╓╖ повно╖ правово╖ р╕вност╕. Ця суперечн╕сть в╕дбилася на ╕стор╕╖ вс╕х польських орден╕в, ╕ Орден Св. Стан╕слава не став виключенням.

Спочатку польськ╕ ордени мали один ступ╕нь: говорити про складн╕шу стратиф╕кац╕ю в умовах всесилля магнат╕в не доводилося. Ут╕м нав╕ть одноступенев╕ нагороди, що наближали кавалер╕в до короля, викликали пекучу заздр╕сть у тих, хто ще не мав ╖х. Тут ╕ лише тут сл╕д шукати кор╕ння й першоджерело вс╕х спроб - спонтанних або спланованих - компрометац╕╖ нагороди.

Зверн╕мося до факт╕в. Щойно укр╕пившись на трон╕, Стан╕слав Август Понятовський, якого п╕сля тривалих ╕нтриг було обрано королем завдяки п╕дтримц╕ рос╕йсько╖ ╕мператриц╕ Катерини II та прусського короля Фр╕др╕ха II (корол╕в у Польщ╕ не призначали за династичною спадков╕стю, а обирали на спец╕альних, елекц╕йних сеймах), одразу ж подбав про те, щоб в╕дродити в Реч╕ Посполит╕й рицарський дух, рицарськ╕ традиц╕╖.

Орден Святого Стан╕слава було засновано королем Стан╕славом Августом Понятовським 7 травня 1765 р. Того ж дня було оголошено Статут ордену, що складався з 12 пункт╕в, серед яких був такий, що встановлював опис орденських знак╕в, з╕рки ╕ стр╕чки, а також дев╕з Praemiando Incitat («Нагороджуючи, заохочу╓»). У статут╕ роз’яснювалося, що орден створено з метою заохочення заслуг перед Богом, Батьк╕вщиною ╕ королем, — це мало стимулювати нагороджених до нових корисних звершень на славу монарха ╕ Реч╕ Посполито╖.

Статут передбачав, що к╕льк╕сть кавалер╕в не повинна перевищувати сотню, за винятком короля, кавалер╕в ордена Б╕лого Орла (як╕ автоматично представлялися до ново╖ нагороди) й ╕ноземц╕в. Умовою нагородження було благородне походження претендента — щонайменше чотири покол╕ння (як з боку батька, так ╕ з боку матер╕). Виняткове право нагородження король залишив за собою. Орденське свято було призначене на 8 травня — як день вшанування святого мученика ╓пископа Стан╕слава.

Закр╕плювалися й обов’язки кавалер╕в: збер╕гати в╕рн╕сть королю та Реч╕ Посполит╕й, допомагати тим, хто ма╓ потребу, сплачувати одноразовий внесок у розм╕р╕ 25 червоних злотих ╕ щор╕чн╕ — 4 червоних злотих на дитячий госп╕таль у Варшав╕, 2 червоних злотих на потреби канцеляр╕╖ ордену й 1 червоний злотий — на поминальну месу за пок╕йними кавалерами ордена. П╕сля смерт╕ нагородженого с╕м’я була зобов’язана повернути орденськ╕ знаки до корол╕всько╖ канцеляр╕╖. Перед врученням ордена нагороджуван╕ приймали присягу про дотримання вс╕х пункт╕в статуту. Урочист╕ церемон╕╖ нагородження мали проводитися в костьол╕ Святого Хреста у Варшав╕.

В╕дпов╕дно до статуту, перше нагородження в╕дбулося в цьому храм╕ 8 травня 1765 р. Усього було в╕дм╕чено 35 ос╕б (14 з них були в╕дсутн╕ на церемон╕╖, тому в╕дзнаки ордену ╖м вручили п╕зн╕ше). До к╕нця 1765 р. нагороду одержали ще 6 кавалер╕в. Опис першо╖ церемон╕╖ нагородження ми зустр╕ча╓мо на стор╕нках «В╕домостей варшавських» (№ 38 в╕д 11 травня 1765 р.): «...Його Корол╕вська Мил╕сть поклав на кожного кавалера орден, а саме: хрест на стр╕чц╕ яскраво-червон╕й з б╕лими смужками по краях, на хрест╕ з одного боку — живописне зображення св. Стан╕слава, на ╕нший — вензель корол╕вський ╕ з╕рка з ним же, а навколо дев╕з "Нагороджуючи, заохочу╓". Доторкнувшись голою шпагою до обох плечей кавалера, король ц╕лу╓ його в губи, а кавалер припада╓ губами до руки корол╕всько╖».

Орден, виготовлений ╕з золота, мав вигляд хреста мальт╕йсько╖ форми, з маленькими кульками на к╕нцях промен╕в, ╕ розм╕ри 60 х 60 мм. Промен╕ хреста на аверс╕ покривали червоною емаллю або прозорим склом на червон╕й основ╕. Центральний круглий медальйон, злегка опуклий, був оточений зеленим емальованим в╕нком. У його центр╕ було зображено ростову ф╕гуру св. Стан╕слава, ╓пископа Крак╕вського, у кольоровому одяз╕ понтиф╕ка, а по обидв╕ боки — л╕тери SS (Sanctus Stanislaus). М╕ж промен╕в хреста красувалися емальован╕ зображення б╕лих орл╕в у коронах. А в поглибленнях, утворених зак╕нченнями кожного променя, розм╕щувалися золот╕ розетки.

Промен╕ хреста на реверс╕ емаллю не покривали, щоб зберегти золотий кол╕р. По периметру промен╕в позначали лише вузький рель╓фний об╕док. У центральному медальйон╕ реверсу, оточеному, под╕бно до аверса, зеленим «лавровим» в╕нком, на б╕лому фон╕ було розташовано червоний корол╕вський вензель SAR. Над верхн╕м променем хреста кр╕пили золоте вушко, через яке проходило золоте к╕льце, що сполучало хрест ╕з стр╕чкою.

Хрест носили на стр╕чц╕ червоного кольору з вузькими б╕лими смужками по краях. Стр╕чку надягали через праве плече. Загальна ширина стр╕чки становила близько 100 мм. Якщо кавалер ордена Св. Стан╕слава був водночас кавалером ордена Б╕лого Орла, знак ордена Св. Стан╕слава в╕н носив на ши╖ на стр╕чц╕ ╕ лише в деяких випадках надягав з╕рку, яку розташовував нижче за з╕рку ордена Б╕лого Орла. Аналог╕чно — на ши╖ — носили знак ордена Св. Стан╕слава священнослужител╕.

Ср╕бну восьмипроменеву з╕рку ордена д╕аметром близько 100 мм пришивали на грудях зл╕ва. ╤нод╕ ╖╖ прикрашали золотими й ср╕бними лел╕тками та нитками. У центр╕ кр╕пили круглий медальйон з кованого ср╕бла, що м╕стив корол╕вськ╕ ╕н╕ц╕али SAR, як╕ нер╕дко викладали з др╕бних гранат╕в. Центральний медальйон оточували вишитий дев╕з Premiando Incitat ╕ зелений в╕нок, що ╕м╕тував лавровий.

Техн╕чн╕ детал╕ виконання, як ╕ розм╕ри хрест╕в ╕ з╕рок, значно в╕др╕знялися. Все залежало в╕д майстерност╕ виконавця й смаку кавалера. ╤сну╓ орден Св. Стан╕слава тих рок╕в у вигляд╕ овального медальйона, який збер╕га╓ться в колекц╕╖ Ерм╕тажу.

Дотримуючись букви статуту, спочатку король нагороджував орденом Св. Стан╕слава досить скупо. З часом л╕м╕т к╕лькост╕ кавалер╕в почали ╕гнорувати. Так, у 1790 р. було вручено 132 ордени, в 1791 р. — 192, а в 1793 р. — 163. Можна припустити, що й критер╕╖ благородного походження набули певно╖ умовност╕. Навряд чи, щоб одержати орден, ╕ноземн╕ вельмож╕ — наприклад, св╕тлий князь Григор╕й Потьомк╕н — ретельно збирали документальн╕ докази свого аристократичного походження.

Останн╓ оф╕ц╕йне нагородження корол╕вського пер╕оду в╕дбулося в 1793 р. — тод╕ було в╕дм╕чено 101 кавалера. Стан╕слав Август нагороджував орденом ╕ в 1794 р., у пер╕од повстання Тадеуша Косцюшко, прагнучи схилити на св╕й б╕к впливових сп╕вгромадян. Здавалося б, зречення престолу 25 листопада 1795 р. мало покласти край нагородженням, проте в╕домо, що вони продовжувалися й п╕зн╕ше, коли Стан╕слав Август перебував у Санкт-Петербурз╕.

Загалом у 1765—1795 рр. король нагородив орденом Св. Стан╕слава 1744 особи. Для пор╕вняння: орден Б╕лого Орла за той самий пер╕од був виданий близько 500 раз╕в (але сл╕д зауважити, що в╕н був вищий за рангом ╕ заслужити його було важче). Ц╕лком природно, що т╕ сучасники, яких не удосто╖ли в╕дзнаки, ставилися до ордена Св. Стан╕слава надм╕рно критично, адже ╖м залишалося т╕льки лихословити.

Вт╕м, у тод╕шн╕й Реч╕ Посполит╕й (нав╕ть п╕сля перших двох розд╕л╕в) проживав не один м╕льйон людей, ╕ видач╕ п╕втори тисяч╕ орден╕в простий люд м╕г не пом╕тити. ╤нша справа — обд╕лен╕ корол╕вською увагою шляхтич╕.

В╕дродився орден Св. Стан╕слава вже в Герцогств╕ Варшавському — на п╕дстав╕ Конституц╕йно╖ постанови в╕д 22 липня 1809 р. Незабаром — 16 лютого 1809 р. — Фр╕др╕х Август (король Саксон╕╖ ╕ герцог Варшавський, онук Августа III з дому Ветт╕н╕в, який був королем Реч╕ Посполито╖ в 1733—1763 рр.), як гросмейстер вс╕х польських орден╕в, видав розпорядження про зм╕ну зовн╕шнього вигляду орденсько╖ стр╕чки: у не╖ з’явилися дв╕ додатков╕ вузьк╕ б╕л╕ смужки. Це було зроблено задля в╕зуально╖ в╕дм╕нност╕ нових орденських знак╕в в╕д старих, виданих ще королем Стан╕славом Августом. Водночас заборонялося нос╕ння старих орден╕в на нових стр╕чках без особливого дозволу монарха.

Разом з в╕дродженням ордена в 1807 р. поновився обов’язок сплачувати доброчинн╕ внески на потреби Варшавського шпиталю (по 500 злотих). Контроль за виконанням кавалерами сво╖х обов’язк╕в покладався на м╕н╕стра пол╕ц╕╖ Олександра Потоцького.

Перше нагородження в╕дновленим орденом в╕дбулося 5 березня 1809 р., останн╓ — в травн╕ 1813 р. У ход╕ першо╖ церемон╕╖ було в╕дм╕чено в╕с╕мнадцять цив╕льних кавалер╕в, серед них: Юл╕ан Урсин Немцевич — секретар сенату, поет, драматург ╕ проза╖к, Ян Павло Лущевський — м╕н╕стр внутр╕шн╕х справ, Олександр Потоцький — м╕н╕стр пол╕ц╕╖. Ордена Св. Стан╕слава були удосто╓н╕ й тро╓ в╕йськових: генерали В╕нцент Красиньський ╕ Людв╕г Пац, а також полковник Петро Любенський.

У пер╕од княз╕вства Варшавського зовн╕шн╕й вигляд нагород дещо зм╕нився. Д╕аметр з╕рок зменшився до 70—80 мм, промен╕ з╕рки перестали прикрашати каменями ╕ стразами, а центральний медальйон нер╕дко робили з б╕лого фарфору (червоний вензель SAR зм╕н не зазнав).

У 1813 р. б╕льша частина герцогства Варшавського за ухвалою В╕денського конгресу вв╕йшла до складу Рос╕╖ як Царство Польське. Усього з 1765 до 1813 р. орденом Св. Стан╕слава було нагороджено 1762 особи. Фр╕др╕х Август зр╕кся польського престолу 22 травня 1815 р. Три м╕сяц╕ потому орден залишався без маг╕стра.

Прес-служба М╕жнародного Ордену Святого Стан╕слава
29.06.2009


╤стор╕я Ордену