Укр Eng

Оф╕ц╕йн╕ документи

Норми щодо ношення орденських в╕дзнак

В╕дзнаки Ордену Святого Стан╕слава, як ╕ переважно╖ б╕льшост╕ ╕нших ╕сторичних орден╕в ╢вропи, под╕ляються на так╕ р╕зновиди:

а) Знаки Ордену (так зван╕ "повнорозм╕рн╕ знаки", full size insignia badges)

 • Великий Ланцюг - вищий, почесний знак ╤ ступеня;
 • Великий Хрест ╕з Орденським Перев'язом - знак ╤ ступеня;
 • Командорський Хрест - знак II ╕ III ступеня;
 • Оф╕церський Хрест - знак IV ступеня;
 • Рицарський (Кавалерський) Хрест - знак V ступеня.

б) З╕рки:

 • З╕рка (золота) — додаткова в╕дзнака ╤ ступеня;
 • З╕рка (ср╕бна) — додаткова в╕дзнака II ступеня.

в) Зам╕нники знак╕в Ордену:

 • М╕н╕атюра (miniature badge);
 • "Значок" (lapel pin, button)

Великий Хрест, Командорський Хрест, Оф╕церський ╕ Рицарський Хрести, м╕н╕атюри носяться на стр╕чках в╕дпов╕дно╖ ширини. Знак Священика Ордену, нагадуючи за способом ношення Командорський Хрест, до жодного ступеня не належить.

У св╕тов╕й практиц╕ ношення р╕зного роду нагород ╕ в╕дзнак досить суворо регламентовано усталеним етикетом. З огляду на це ми пропону╓мо уваз╕ наших Кавалерствених Дам ╕ Кавалер╕в дек╕лька порад щодо ношення орденських в╕дзнак ╕ ╖х зам╕нник╕в у р╕зних ситуац╕ях.

За нормами етикету розр╕зняються так зван╕ "формальн╕" ╕ "неформальн╕" прийоми та ╕нш╕ заходи. Якщо йдеться про "формальн╕" заходи, то у запрошеннях, як правило, зазначаються вимоги до зовн╕шнього вигляду присутн╕х. Звичайно, йдеться про чолов╕к╕в, вказ╕вки для яких правлять за ор╕╓нтири ╕ для ж╕нок. Так, запрошення може передбачати присутн╕сть гостей у фраках або у смок╕нгах. Це познача╓ться в╕дпов╕дно як ''white tie" (фрак) або "black tie" (смок╕нг). Буквально ц╕ позначення означають "б╕ла краватка" ╕ "чорна краватка", оск╕льки з одягом цих тип╕в етикет припису╓ носити краватки-метелики саме цих кольор╕в (╕ не навпаки). Як правило фраки й смок╕нги ╓ виключно веч╕рн╕м урочисто-формальним одягом для таких заход╕в, наприклад, як традиц╕йний Ос╕нн╕й Бал Ордену. Виняток становлять лише найурочист╕ш╕ заходи нашого Великого Пр╕орату - ╕нвеститури, де ми люб'язно запрошу╓мо наших Кавалер╕в бути присутн╕ми у смок╕нгах незалежно в╕д пори доби. Кожний тип одягу визнача╓ певн╕ особливост╕ ношення в╕дзнак ╕ ╖х зам╕нник╕в.

Кавалери (Фрак)

У б╕льшост╕ випадк╕в носиться м╕н╕атюра Ордену. За наявност╕ ╕нших м╕н╕атюр ╖╖ доц╕льно закр╕пити на сп╕льн╕й планц╕. М╕н╕атюра або планка м╕н╕атюр прикр╕плю╓ться до л╕вого лацкана фрака чи над нагрудною кишенею (мал. 1—3).

П╕д час орденських урочистостей:

Оф╕цери й Рицар╕ носять знак Ордену над нагрудною кишенею фрака (мал. 4).

Командори ╕ Священики носять знак Ордену на ши╖, п╕дв╕шений на стр╕чц╕ в╕дпов╕дно╖ ширини, яка проходить п╕д ком╕ром сорочки, поверх стр╕чки краватки. Знак ма╓ розташовуватися нижче краватки, або священицького ком╕рця (мал. 5).

З╕рки носяться на л╕вому боц╕ фрака п╕д нагрудною кишенею (мал. 5); за наявност╕ ╕нших з╕рок ╖х можна носити в порядку старшинства ступен╕в нижче або вище в╕д з╕рки Ордену Св. Стан╕слава. В горизонтальний ряд з╕рки не розташовують.

Великий Хрест ╕з Перев'язом одягають п╕д фрак, звичайно через праве плече поверх жилета, так, щоб орденський знак на стр╕чц╕ розташовувався на л╕вому боц╕ (мал. 6).

Кавалери (Смок╕нг)

Див. малюнки 1—5.

У б╕льшост╕ випадк╕в носиться м╕н╕атюра Ордену. За наявност╕ ╕нших м╕н╕атюр ╖╖ доц╕льно закр╕пити на сп╕льн╕й планц╕. М╕н╕атюра або планка м╕н╕атюр прикр╕плю╓ться до л╕вого лацкана смок╕нга чи над нагрудною кишенею.

П╕д час орденських урочистостей:

Оф╕цери й Рицар╕ носять знак Ордену над нагрудною кишенею смок╕нга.

Командори ╕ Священики носять знак Ордену на ши╖, п╕дв╕шений на стр╕чц╕ в╕дпов╕дно╖ ширини, яка проходить п╕д ком╕ром сорочки, поверх стр╕чки краватки. Знак ма╓ розташовуватися нижче краватки (або священицького ком╕рця).

З╕рки носять на л╕вому боц╕ смок╕нга п╕д нагрудною кишенею; на цьому одяз╕ можна носити т╕льки одну з╕рку.

Великий Хрест ╕з Перев'язом з╕ смок╕нгом не одягаються.

 

Кавалерствен╕ дами (Урочистий одяг)

Кавалерствен╕ дами носять знак Ордену з бантом на л╕вому плеч╕. М╕н╕атюру можна одягти разом з ╕ншими на сп╕льн╕й планц╕ або окремо на стр╕чц╕, п╕д головним орденським знаком. З╕рку носять на л╕вому боц╕, п╕д грудьми (мал. 7).

У випадках, коли чолов╕ки присутн╕ на прийом╕ у фраках, дами можуть одягати Великий Хрест ╕з Перев'язом через праве плече. У цих випадках вони можуть носити також б╕льше одн╕╓╖ з╕рки.

Кавалери й Кавалерствен╕ дами (В╕йськова ╕ в╕домча ун╕форма)

П╕д час Орденських урочистостей можливо:

 • одягати знак Ордену разом з ╕ншими нагородами, розташовуючи нагрудний знак п╕сля державних нагород, нашийний знак — на стр╕чц╕, яка проходить п╕д ком╕ром сорочки, так щоб знак розташовувався п╕д вузлом краватки, з╕рку—нижче в╕д нагород з л╕вого боку, на р╕вн╕ дещо нижче л╕во╖ нагрудно╖ кишен╕ френча (мал. 8,9).
 • одягати знак Ордену разом з нагородними планками (нагрудний знак - нижче в╕д планок, з╕рку - на р╕вн╕ дещо нижче л╕во╖ нагрудно╖ кишен╕ френча; мал. 10).
 • одягати значок Ордену на лацкан мундира разом з нагородними планками (мал. 11).

М╕н╕атюри на ун╕форм╕ не носяться (в Укра╖н╕ не ╕сну╓ прийнято╖ в численних державах веч╕рньо╖ форми одягу, де м╕н╕атюри були б доц╕льн╕).

Поза Орденськими урочистостями ношення в╕дзнак Ордену за перел╕ченими трьома вар╕антами п╕дпорядкову╓ться оф╕ц╕йним приписам.

Кавалери (Оф╕ц╕йний, д╕ловий костюм)

П╕д час орденських урочистостей:

Оф╕цери й Рицар╕ носять знак Ордену над нагрудною кишенею п╕джака, можливо на сп╕льн╕й планц╕ з ╕ншими нагородами, розташовуючи його п╕сля державних нагород (мал. 12).

Командори ╕ Священики носять знак Ордену на ши╖, п╕дв╕шений на стр╕чц╕, яка проходить п╕д ком╕ром сорочки. Знак ма╓ розташовуватися на краватц╕ одразу п╕д ╖╖ вузлом або нижче в╕д священицького ком╕рця (мал. 13).

Великий Хрест ╕з Перев'язом, з╕рки та м╕н╕атюри з костюмом не носять.

Зам╕сть знака Ордену за обставинами можна одягнути значок Ордену.

Ж╕нки (Оф╕ц╕йний, д╕ловий одяг)

Кавалерствен╕ дами носять знак Ордену з бантом на л╕вому плеч╕ (мал. 14).

Великий Хрест ╕з Перев'язом, з╕рки та м╕н╕атюри з денним одягом не носять.

Зам╕сть знака Ордену за обставинами можна одягнути значок Ордену.

 

Поради наостанку:

Значок можна носити на розсуд кавалер╕в ╕ дам у будь-який час. Його сл╕д розглядати як аналог звично╖ нагородно╖ ''колодки" чи "планки ".

Знак Ордену разом з м╕н╕атюрою, знак Ордену разом з╕ значком,значок разом з м╕н╕атюрою одягати не можна.

Державн╕ й в╕домч╕ нагороди на фраку й смок╕нгу можна носити виключно у вигляд╕ м╕н╕атюр.

Якщо обставини змусили Вас одягти на смок╕нг значок зам╕сть м╕н╕атюри, то його сл╕д закр╕пити на верхньому кра╖ нагрудно╖ кишен╕ посередин╕.

Великий Пр╕орат Ордену Святого Стан╕слава в Укра╖н╕
07.06.2002


Оф╕ц╕йн╕ документи